Menu Zavrieť

KORUPCIA JE PRE OBČANOV TOP PROBLÉMOM SLOVENSKA

Slovákov čoraz viac trápi korupcia, zlá politická kultúra a nefunkčné zdravotníctvo, čoraz menej nezamestnanosť či hospodárska situácia. Vyplýva to z čerstvého prieskumu agentúry Focus pre Transparency International, v ktorom respondenti mali označiť tri najväčšie problémy, ktoré trápia krajinu.

Kým ešte na začiatku dekády Slováci za najväčší problém krajiny označovali nezamestnanosť, tá je dnes podľa nich až na piatom mieste, na úrovni obáv z kriminality. Výrazne klesli aj starosti o životnú úroveň (ceny, platy) či ekonomickú výkonnosť Slovenska. Naopak do popredia sa posunuli nekvalitné zdravotníctvo a nedostatočný boj proti korupcii. Práve korupciu spomína ako jeden z hlavných problémov krajiny až 40% občanov, teda o dve tretiny viac ako v prieskume na konci vlády Ivety Radičovej v januári 2012.

Oproti roku 2012 sa viac ako zdvojnásobili obavy občanov o ochranu životného prostredia (zo 4 na 10%), obavy zo zlej politickej kultúry (z 11 na 20%) ako aj medziľudských vzťahov (z 10 na 18%). Pre porovnanie, príchod migrantov zo zahraničia označilo ako jeden z troch hlavných problémov necelých 7% občanov.

Najnovší prieskum agentúry Focus bol robený na reprezentatívnej vzorke 1009 obyvateľov Slovensku 2.až 9.decembra minulého roku.

Kompletné dáta tu