Zlí chlapi spávajú dobre – nielen vo filmoch
Medzinárodný filmový festival v spolupráci s Transparency International Slovensko pripravil debatu a viacero úvodov k filmom o korupcii, ktoré odštartovala dnešná uvodná diskusia o 11:00 v Hoteli Carlton s režisérmi dokumetov Srdjanom Kneževićom, Alexandrom Solomonom, Károly Makkom a Pablom Traperom. Medzi diskutujúcimi boli aj Gabriel Šípoš, Pavel Nechala a Peter Gogola z podniku Lesy SR, š.p., ktorí zúčastneným priblížili problematiku korupcie na Slovensku. Diskusiu moderoval umelecký režisér a organizátor festivalu Matthieu Darras.
Organizátori v rámci festivalu pripravili tematickú sekciu pod názvom Zlí chlapi spávajú dobre. Slovenskí diváci budú mať možnosť vzhliadnuť 10 filmových diel z celého sveta, ktoré spracúvajú tému korupcie ako film noir, napínavý triler, psychologickú drámu, alebo investigatívny dokument.
Názov sekcie priamo odkazuje na málo známy, ale o to viac jedinečný film Akira Kurosawu, ktorý je prirovnávaný ku Krstnému otcovi, The Bad Sleep Well – Zlí chlapi spávajú dobre (1960). Kurosawa si všíma nový druh zločinu, ktorý sa v povojnovom Japonsku rozmáhal v tých najvyšších spoločenských kruhoch. Režisér si film produkoval sám, vo vlastne nezávislej produkčnej spoločnosti, čo mu umožnilo otvorene a ostro kritizovať japonský systém nedotknuteľnosti vysokopostavených úradníkov.
Ďalším dielom zaoberajúcim sa témou skorumpovaných mocných je pochmúrny, ale úchvatný film noir Sila zla. Režisér Abraham Polonsky rozpráva príbeh o úspešnom právnikovi z Wall Street, ktorý sa spolčí s členom zločineckého gangu. Tento klasický hollywodský príbeh z roku 1948 patrí pravdepodobne k jedným z najstarších filmových drám, ktoré sa sústreďujú na tému korupcie. Film porovnáva sofistikovanú korupciu právnikov s úplatkárstvom bezvýznamných zločincov. „Aký zločinec? Ja som obchodník!“ veľavravne a nadčasovo hovorí jedna z postáv.
Moderný žánrový pohľad na tému korupcie ponúknu filmy súčasnej hollywoodskej produkcie. Napínavý triler Michael Clayton (2007) s Georgeom Clooneym v hlavnej úlohe, nakrútil režisér Tony Gilroy. V špionážnom trileri Toma Tykwera, The International (2009), Clive Owen ako agent Interpolu musí ísť na hranu zákona, aby prichytil veľké spoločnosti pri dobre kamuflovaných obchodoch so zbraňami a praní špinavých peňazí.
Európsku filmovú produkciu zastupuje francúzsky triler Chamtivci (2007), ktorý dramaticky rekonštruuje skutočný prípad najväčšieho politicko – korupčného škandálu v moderných francúzskych dejinách , kauzy ropnej spoločnosti Elf Aquitaine a jej tajných fondov.
Menej okázalý, ale o to intenzívnejší pohľad na tému korupcie prináša najnovší film Károly Makka, Takí, ako ste (2010). Maďarský režisér nakrútil angažované kritické dielo o korupcii malomestským papalášov, kde zobrazil neúnavný boj a snahu čestného človeka odstrániť podvody a nastoliť poriadok. V jednej z hlavných úloh sa objaví aj slovenským divákom dobre známy maďarský herec János Bán.
Kanadský režisér Denys Arcand (u nás známy filmami Ježis z Montrealu alebo Invázia Barbarov) nazerá na korupciu s nadhľadom. Jeho nadčasová satira Réjeanne Padovani (1973) o skorumpovanom finančnom magnátovi má pomerne jasný odkaz: našich volených predstaviteľov ženú výhradne vlastné záujmy; moc a korupcia idú ruka v ruke.
Pre slovenských divákov bude určite zaujímavý pohľad rumunských filmárov na spoločensko – politickú realitu v Rumunsku. Film Alexandra Solomona Kapitalizmus, teraz úplne nový (2010) rozpráva o svete rumunských zbohatlíkov, ktorí si osvojili korupčné praktiky bývalého Ceauşescovho režimu.
„Korupčnú“ filmovú klasiku Európy reprezentuje talianska dráma Francesca Rosiho, Mesto v hrsti. Režisér jedným dychom prechádza od katastrofických záberov rútiacej sa budovy k zákulisným predvolebným rokovaniam miestnej neapolskej politickej špičky dychtiacej po moci. Film si odniesol v roku 1963 Zlatého leva z filmového festivalu v Benátkach.
V tematickej sekcii nebude chýbať ani film o korupcii v samotnom filme, presnejšie vo filmovom priemysle. To, že sa na problém štátneho financovania filmov dá pozrieť s trpkým humorom, ukázala Zuzana Piussi a jej dokument Koliba. Srbskú paralelu uvidíme u dokumentaristu Srdjana Kneževića. Investigatívny dokument s veľavravným názvom Pranie filmov (2010) – odhaľuje lobbing a netransparentné praktiky v srbských kinematografických kruhoch.
Popis k jednotlivým filmom – organizátori IFFB.
Zoznam filmov s úvodným slovom:
BRATISLAVA
7.11. – 20:30 /VŠMU
Zlí chlapi spávajú dobre/The Bad Sleep Well
Režisér: Akira Kurosawa – Japonsko
S úvodným slovom vystúpi zástupca TIS Matej Kurian, projektový koordinátor.
8.11. – 20:30 /VŠMU
Sila zla /Force of Evil
Režisér: Abraham Polonsky – USA
S úvodným slovom vystúpi zástupca TIS Ivan Mjartan, projektový koordinátor Právnej protikorupčnej poradne TIS
9.11. – 20:30 – Mladosť
Zlí chlapi spávajú dobre/The Bad Sleep Well (BF)
Režisér: Akira Kurosawa – Japonsko
S úvodným slovom vystúpi zástupca TIS Ivan Mjartan, projektový koordinátor Právnej protikorupčnej poradne TIS
10.11 – 12:30 – Aupark K5
Kapitalizmus po novom/Kapitalism –Our Improved Formula
Režisér: Alexandru Solomon – Rumunsko
S úvodným slovom vystúpi zástupca TIS Ivan Mjartan, projektový koordinátor Právnej protikorupčnej poradne TIS
10:11 – 18:30 – VŠMU
Mesto v hrsti /Hands Over City
Režisér: Francesco Rosi – Taliansko
S úvodným slovom vystúpi zástupca TIS Ivan Mjartan, projektový koordinátor Právnej protikorupčnej poradne TIS
KOŠICE
12.11 – 19:00- KK
Chamtivci/Les Predateurs
Režisér: Lucas Belvaux – Francúzsko
S úvodným slovom vystúpi Ján Mičovský, bývalý zamestnanec komunikačného odboru štátneho podniku Lesy SR, ktorý spolu s kolegami minulý rok upozornil na nehospodárne nakladanie s majetkom štátnych lesov/predaje majetku bez korektných výberových konaní, klientelizmus a lobing/
BANSKÁ BYSTRICA
15.11 – 20.00 – B5
Michael Clayton
Režisér: Tony Gilroy – USA
S úvodným slovom vystúpi Peter Gogola, bývalý zamestnanec komunikačného odboru štátneho podniku Lesy SR, ktorý spolu s kolegami minulý rok upozornil na nehospodárne nakladanie s majetkom štátnych lesov /predaje majetku bez korektných výberových konaní, klientelizmus a lobing/
Kompletný program filmov o korupcii a medzinárodného filmového festivalu
Viac informácií na www.iffbratislava.sk