Menu Zavrieť

Košické súdy sídlia v jednej budove, no majú v cenách nákupov tretinové rozdiely

Sídlia v jednej budove, no jeden platí za taký istý toner o tretinu viac. Reč je o Okresnom súde Košice I a Košice okolie. Aj takéto prípady ukazujú na neefektívnosť a plytvanie financiami v Slovenských inštitúciách.

Len okresné súdy u nás ročne vybavujú 1 milión tristotisíc vecí. Ak by každé rozhodnutie malo v priemere 3 strany a súdy by ho na papieri posielali vždy dvom stranám v spore, ročne by len takto minuli takmer 8 miliónov kusov papiera. Veža z toľkého papiera by merala aspoň kilometer a pol.

V našej justícií máme 65 samostatných inštitúcií zodpovedných za svoj chod, od okresných súdov po Ústavný súd a Súdnu radu. Každá z nich tlačí množstvo papiera, a teda aj pravidelne nakupuje papier či tonery do tlačiarní.

Nie je to megapoložka pre verejné financie, ale podobnosť súdov a ich potrieb umožňuje ľahké porovnávanie ich efektívnosti. Vybrali sme si tonery do tlačiarní.

Rozdiely v cenách sú aj päťnásobné

Existujú tri základné možnosti, ktoré nákupca pri toneroch má – môže kupovať originálne, renovované alebo kompatibilné tonery. Ceny originálnych tonerov sú niekoľkonásobne vyššie, garantujú vytlačenie najvyššieho počtu strán, no väčšina súdov volí lacnejšiu a efektívnejšiu voľbu nákupu renovovaných. Našlo sa však aj 7 súdov, ktoré nakupovali alebo mali zazmluvnené výhradne originálne tonery – v košickom regióne krajský a okresný súd Košice I, v prešovskom kraji súdy vo Svidníku a Humennom, a tiež trenčiansky krajský aj okresný súd ako aj považskobystrický súd.

Všetky košické súdy sídlia v jednej budove. Kým pri výberoch sudcov pôsobia často ako jedna veľká rodina, tonery si nakupujú každý zvlášť. Originálny toner Q7553X nakupujú na súde Košice okolie za 108 eur, no v rovnakej budove na OS Košice I už za 142,8 eur. Iný toner Q5949X majú na prvom menovanom za 108,46 eur, na tom druhom za 146,4 eur, teda o 40 eur za kus drahšie.

Všetky košické súdy sídlia v tejto budove(Judita Čermáková, korzar.sme.sk)
Všetky košické súdy sídlia v tejto budove(Judita Čermáková, korzar.sme.sk)

Kým rozdiely medzi cenami originálnych tonerov sú nominálne vyššie, v nakupovaní renovovaných tonerov sú zas väčšie rozdiely medzi súdmi. Napríklad renovovaný toner CE505X nakupovalo 25 súdov – 9 z nich za sumu nižšiu ako 15 eur za kus, 11 za cenu v rozmedzí 15-25 eur, no  až päť za viac ako 25 eur. Okresný súd v Poprade nakupoval tento toner až za 54,30 eur za kus, v Nitre zaň zaplatili len 11,40 eur, teda skoro 5-krát menej než v Poprade! Rozdiely v cenách nevysvetlí ani počet zakúpených kusov. Zatiaľ čo v Poprade nakúpili 40 kusov tohto toneru, vo Zvolene len 18, no pri každom oproti Popradu ušetrili 42 eur.
Popradu sa nedarilo ani v nakupovaní ďalších kusov tonerov. V porovnaní so súdom v Rimavskej Sobote nakupovali násobne drahšie až tri druhy repasovaných tonerov. Toner Q7553A nakupovali v Rimavskej Sobote za 9,12 eur za kus, v Poprade za 30,79; toner Q2610A v Rimavskej Sobote za 7,20 eur, v Poprade až za 40,43 eur. V druhom prípade je rozdiel až viac než 5-násobný.  Ide pritom o porovnateľné súdy, oba mali v minulom roku po 15 sudcov. Najdrahšie vo Svidníku, Poprade a Prešove Celkovo je negatívnym rekordérom v nákupe originálnych tonerov súd vo Svidníku, ktorého ceny boli oproti priemerným o 22% vyššie. Pri repasovaných toneroch zasnajdrahšie nakupovali v Poprade a Prešove, na prvom menovanom súde nakupovali v priemere o 126% drahšie v porovnaní s ostatnými súdmi, na tom druhom zas bolo predraženie 90%-né. Naopak, niektoré súdy dokázali tonery obstarať mimoriadne lacno a ušetriť stovky eur. V Rimavskej Sobote ušetrili oproti priemeru 45%, v Nitre boli ceny nižšie o 40%.  

Samozrejme, do cien tonerov sa môžu premietať aj iné faktory – najmä počet zakúpených kusov, doprava, likvidácia starého materiálu, či čas dodávok. Avšak väčšina z nájdených rozdielov sú tak výrazné, že žiadny z uvedených argumentov u nich neobstojí.

Okrem neefektívnosti vynakladania verejných prostriedkov ostáva problémom aj dostupnosť informácií pre občanov. Množstvo súdov nakupuje tonery len na základe objednávok a faktúr, ktoré sú síce zverejňované na stránke Ministerstva spravodlivosti, no konkrétne ceny ani počty nakúpených kusov sa z nich nedozviete. Zložitosť prístupu zvyšuje neochota niektorých súdov. Napríklad z Nového Mesta nad Váhom nám najskôr poslali zmluvu so začiernenými údajmi o cene a až na druhú žiadosť nám požadované informácie poskytli.

Hoci ide pri toneroch len o desaťtisíce eur ročne za justíciu, aj ich nakupovanie na súdoch ukazuje na nehospodárnosť zažratú do DNA verejnej správy. Dodržiavanie  zákona – prieskum trhu a výzva na predloženie ponúk ešte automaticky neznamenajú efektívny postup. Ten by pritom mohli dosiahnuť jednoduchým porovnávaním cien vedúcim k zisteniu, že súd sídliaci v rovnakej budove, či vzdialený len niekoľko desiatok kilometrov nakupuje rovnaký tovar výrazne lacnejšie.

Do budúcnosti možno pomôže aj elektronické trhovisko, ktoré má slúžiť práve na takéto nákupy. Súd zo Svidníka sa v ňom dodnes ani len neregistroval a súd z Popradu spravil len jeden nákup na stravné lístky. Alebo ešte inak – čo tak nakupovať tonery centrálne, prípadne aspoň po krajoch?

Martin Kollárik, Samuel Spáč

Ak vás efektívnosť nášho súdnictva trápi, podporte Transparency v kontrole práce sudcov. Naše výstupy najľahšie nájdete na Facebooku.

OSF logo velke