Menu Zavrieť

Ktovlastni.sk odkrýva už i vlastníkov aquaparkov, skirezortov či kúpeľov 

Do turistického ruchu na Slovensku investovali slovenskí oligarchovia aj mečiarovskí privatizéri.

Transparency International Slovensko (TIS) rozširuje portál Ktovlastni.sk. K doterajším viac ako šesťsto hotelom pribudlo ďalších 300 zariadení. Mimovládna organizácia rozkryla už aj vlastnícke pozadie slovenských skirezortov, aquaparkov, termálnych kúpalísk, kúpeľov, golfových ihrísk, ďalších turistických a športových areálov, či adrenalínových atrakcií. Pri plánovaní dovoleniek môžu zodpovední Slováci popri cene a kvalite služieb zvážiť aj etický rozmer nakupovania takýchto služieb. Rozšírenie portálu bolo možné aj vďaka úspešnej fundraisingovej kampani s troma stovkami individuálnych podporovateľov. 

Pôvodnú mapu vlastníctva hotelov predstavila TIS v júni 2021. Aj mnohé zariadenia turistického ruchu, ktoré pribudli teraz, majú problémy s transparentnosťou. Prevádzkovateľa nezverejňuje na webe štvrtina z nich, pri hoteloch chýbali základné informácie dokonca takmer pri tretine. O  konečnom vlastníkovi informuje 86-percent nových zariadení, tretina v registri partnerov verejného sektora. Najhoršie sú golfové rezorty – vlastnícke pozadie tají takmer polovica (12 z celkovo 26). 

Podstatou portálu je objektívne hodnotenie zariadení podľa stupňa ich transparentnosti, informácií o vlastníctve, zverejňovaní finančných výkazov a podľa zadlženosti voči štátu. To je doplnené pohľadom odbornej komisie zloženej zo skúsených žurnalistov a ekonomických analytikov (Adam Valček, Konštantín Čikovský, Martin Turček, Dušan Károlyi a Gabriel Šípoš). Zariadenia posudzovali podľa veľkosti a početnosti korupčných či kriminálnych káuz vlastníkov.

Výsledné hodnotenie transparentnosti radí nové zariadenia do šiestich skupín podľa dosiahnutého percentuálneho skóre. Až polovica je výborných, teda takých, pri ktorých neexistuje etická prekážka, ktorá by bránila v ich návšteve. Na opačnom konci hodnotenia je 15 neuspokojivých alebo dokonca problémových zariadení. Samotná odborná komisia neodporúča alebo vôbec neodporúča návštevu 12 zariadení.

Turistický priemysel láka bohatých podnikateľov v médiách označovaných ako oligarchovia. Za lyžiarskymi, vodnými alebo golfovými areálmi či kúpeľmi dnes možno nájsť finančíkov zo skupiny J&T, Ivana Kmotríka, Mária Hofmanna, Antona Siekela, Františka Hodorovského. Do sektora investujú mečiarovskí privatizéri –Karol Konárik, Ján Smerek, Milan Fiľo, Slavomír Hatina, Vladimír Soták, či Peter Čičmanec.

Podobne ako pri hoteloch, i pre ďalšie zariadenia na mape platí, že väčšinu prevádzkujú kauzami nezaťažení féroví podnikatelia, ktorí majetok nadobudli tvrdou prácou. Po ťažkom období pandémie si zaslúžia podporu spoločnosti, čo je tiež cieľom projektu. Dôležitosť témy etického nakupovania potvrdil prieskum verejnej mienky, ktorý uskutočnila pre TIS agentúra Focus v novembri. Polovici Slovákov je podľa neho ochotná riadiť sa pri plánovaní dovolenky aj princípmi tzv. etického nakupovania, čo je svetový trend prenikajúci už aj na Slovensko.

Štvrtina (27 %) ľudí by ho úplne prestala navštevovať, ak by sa dozvedeli, že ho vlastní človek, ktorý zbohatol na podvodoch a korupcii. Ďalšia štvrtina (26) % ľudí by ho navštevovala menej často. Pre takmer dve tretiny ľudí (61%) by bola prekážkou informácia, že areál vlastní človek spájaný s kriminálnou činnosťou. Takéto výsledky ukazujú o niečo tolerantnejší postoj Slovákov k zariadeniam cestovného ruchu než k hotelom. Podľa prieskumu agentúry Focus z roku 2021 by až 60 percent ľudí úplne prestalo navštevovať hotel alebo by ho navštevovalo menej často, ak by sa dozvedeli, že ho vlastní človek, ktorý zbohatol na podvodoch a korupcii.

 

Kontakt: Ľuboš Kostelanský, lubos.kostelansky@transparency.sk; Kristína Kroková, kristina.krokova@transparency.sk

        

Projekt s názvom „Kto vlastní rekreačné a športové rezorty?“, ako rozšírenie projektu „Komu tečú naše peniaze?“ vznikol vďaka financovaniu z Fondu investigatívnej žurnalistiky a tiež vďaka podpore od stoviek darcov v crowdfundingovej kampani www.startlab.sk/KtoVlastni.