Menu Zavrieť

Mecenášov zo zdravotníctva a schránkových firiem náš hokej priťahuje

Kariéra a silné postavenie Juraja Širokého v slovenskom hokeji sa zdá byť na ústupe, ale jeho biznis model kombinácie profitovania na štátnych zákazkách, politicky prepojenom zdravotníctve a podnikaní cez schránkové firmy prekvitá naďalej. Novozvolený šéf vedenia hokejovej extraligy a dlhoročný vlastník banskobystrického klubu Juraj Koval má totiž za sebou nápadne podobný štýl podnikania ako už dávno zdiskreditovaný bývalý šéf zväzu a vlastník HC Slovan či Váhostavu Juraj Široký.

Akoby ich jedna mater mala

Juraj Koval primárne podniká ako advokát. V začiatkoch sa venoval najmä konkurzom. Vedie advokátsku kanceláriu KOVAL & spol, kde pracuje aj jeho žena Zuzana a syn Július. Až do roku 2013 vykazovala advokátska kancelária výnosy od sto do dvesto tisíc eur ročne, zisky okolo nuly.

Juraj KovalFoto: TASR/sme.sk

Výrazná zmena k lepšiemu nastala po získaní lukratívnej zákazky od Fondu národného majetku v roku 2013 priamym zadaním. Za výhru v súdnom spore pre štát získala KOVAL & spol odmenu 2,7 milióna eur, čo zrazu zdesaťnásobilo jej tržby. Za ostatné dva roky kancelárie zaznamenala čistý zisk 840 tisíc eur, čo je viac ako tržby spolu za tri roky predtým.

Zo stredne úspešného advokáta sa zrazu stal – aspoň papierovo –  megapodnikateľ minulý rok, keď sa priznal k vlastníctvu Medical Group SK, zdravotníckej firmy známej predajom zbytočne drahého CT-čka piešťanskej nemocnici. Medical, kedysi vlastnený bývalým šéfom parlamentu Pavlom Paškom, neskôr schránkami z Cypru a Belize, vraj Koval minulý rok odkúpil (s nami Koval komunikovať odmietol). Kovalovo skutočné vlastníctvo je však otázne keďže Medical s ročnými tržbami od 50 do sto miliónov eur môže mať hodnotu v miliónoch eur.

Hoci Koval tvrdí, že Pašku nepozná a Medical sám vlastní, fakty skôr hovoria o opaku. Medicalu sa nadpriemerne darí za Ficových vlád. Kovalova žena Zuzana navyše dozorovala vlastníka Medicalu už od roku 2011, keď sa vlastníctvo firmy presunulo do schránok v Belize a na Cyprus. Momentálne sa Futej v orgánoch Medical nachádza spoločne s Radoslavou Slávikovou Geržovou, právničkou z kancelárie Futej & Partners, teda tej, ktorá mala v poisťovni Dôvera či sanitkách Falcku zastupovať záujmy  – Juraja Širokého.

Graf Zisk Medical group

Medical group SK sa v poslednom čase darí

Podobne ako Široký má Koval vášeň pre schránkové vlastníctvo. Pred dvomi mesiacmi sme odhalili, že Pro Diagnostic Group, najväčšia firma žijúca z lukratívnych platieb Všeobecnej poisťovne za CT a MR vyšetrenia má v skutočnosti vlastníkov skrytých na Cypre. Schránka má rovnakého riaditeľa – Tasos Menelaoa i adresu podnikania ako schránka, ktorá päť rokov do roku 2009 spoluvlastnila Kovalovu advokátsku kanceláriu.

Na čo by čestný podnikateľ potreboval kamuflovať vlastníctvo do daňových rajov? Platí vôbec dane primerane na Slovensko k tomu, ako tu zarába? Daniari z Finančného riaditeľstva v Banskej Bystrici to majú ku Kovalovcom len tri minúty autom, keby chceli vedieť viac…

koval_2

Pri voľbách šéfa Slovenského zväzu ľadového hokeja sa dlhoročný podporovateľ Igora Nemečka Juraj Koval rozhodol podporiť kandidatúru Richarda Lintnera. Favorit médií a verejnosti aj tak tesne s Nemečkom prehral.

Z kariéry a zdrojov moci jeho silného podporovateľa Kovala však vidno, že zmena v kredibilite a správaní sa vedenia hokejového zväzu by nemusela byť zďaleka taká jasná ani pri úspechu Lintnera. Slovenský hokej, podobne ako politika, potrebuje pritiahnuť ďaleko viac slušných a transparentných podnikateľov a sponzorov, aby verejnosť naozaj mohla veriť, že sa v oboch začína hrať a súťažiť v rámci pravidiel fair-play.

Martin Turček, Gabriel Šípoš

Pohyb schránkového kapitálu medzi zdravotníctvom, štátnymi zákazkami a hokejom by sme radi sledovali ja naďalej – podporte nás prosím aj finančne. Ďakujeme!

Článok je súčasťou dvojročného projektu Monitoring verejného obstarávania, ktorý bol podporený sumou 87 750 eur z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009-2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom Fondu je rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít. Podmienkou projektu pre Transparency je nájsť 10% alebo 8 775 eur z iných zdrojov.

OSF logo velke

eeae grants