Menu Zavrieť

Naozaj plytvala Radičová?

Kto je majster sveta v predvolebnom míňaní na tendroch

Pred voľbami zvyknú byť vlády vo výdavkoch usilovnejšie všade po svete, veď potrebujú sa pred voličmi ukázať, prípadne zabezpečiť svojich kamarátov.  Ako sme ukázali v nedávnom  článku, platí to aj pre Slovensko. Nový premiér Robert Fico dnes kritizoval svoju predchodkyňu za neúmerné míňanie, a to vraj aj po voľbách.[:]

Porovnali sme teda výdavky na tendre celej ústrednej štátnej správy rok pred voľbami pri ostatných dvoch vládach – za Fica I. a za Radičovej (za Fica máme k dispozícii aj mesiac po volebnom mesiaci, keď dobiehali tendre vypísané za starej vlády; pri Radičovej je takým ekvivalentom apríl, a teda tento údaj ešte nemáme). Údaje sme čerpali z portálu tender.sme.sk, ktorý vizualizuje oficiálne dáta Vestníka Úradu pre verejné obstarávanie.

1104

Na prvý pohľad vidno, že Ficova vláda pred voľbami míňala výrazne viac ako tá Radičovej. Navyše za Radičovej sa tendre začali zverejňovať povinne už od nižších hodnôt (pri tovaroch a službách od 10 tisíc eur, za Fica až od 60 tisíc), čiže pri rovnakých objemoch no vyššej transparentnosti by sa skôr dal v grafe očakávať opak. Inými slovami, údaje v grafe nie sú celkom porovnateľné a umelo nafukujú Radičovej čísla. Tá napriek tomu za tri mesiace vrátane toho volebného dala na tendre 282 miliónov eur, kým v rovnakom období Ficova vláda na odchode minula v obstarávaniach 362 miliónov eur. Kto teda „plytval“ naozaj viac?

P.S.: Premiér Fico na tlačovke hovoril o pol miliarde za tri mesiace vo výdavkoch za Radičovej. Rozdiel zrejme plynie z toho, že ide aj o menšie tendre, ktoré sa centrálne nevykazujú (a teda nie sú ani v našom grafe), resp. výdavky, na ktoré sa tendre ani nemuseli robiť. Je ale veľmi nepravdepodobné, že po zarátaní týchto menších výdavkov by posledné mesiace Radičovej znamenali celkovo vyššie výdavky ako záver Ficovej vlády.

 

Gabriel Šípoš