Menu Zavrieť

NOVÝMI ČLENMI SPRÁVNEJ RADY TRANSPARENCY SA STALI LUCIA ŽITŇANSKÁ A FILIP GLASA

Veľmi nás teší, že ponuku na rozšírenie Správnej rady Transparency prijali mimoriadne skúsení odborníci a osobnosti, ktorí sa v témach zvyšovania transparentnosti a boja proti korupcii angažujú dlhé roky.

Docentka práva a trojnásobná ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská presadila viacero kľúčových reforiem od povinného zverejňovania zmlúv a súdnych rozhodnutí až po dnešnú podobu registra partnerov verejného sektora. V roku 2018 sa rozhodla pre odchod z politiky a pôsobí na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity.

Podnikateľ Filip Glasa založil v roku 2012 projekt FinStat.sk zhromažďujúci údaje o slovenských firmách, s ktorým sa zapája do rôznych iniciatív v oblasti boja proti korupcii či podpory podnikateľského prostredia. Aktuálne sa podieľa aj na rozbiehaní projektov zastrešujúcich dáta o firmách z celej Európy.

Úlohou Správnej rady je pomáhať neziskovke pri nastavovaní strategických cieľov či fundraisingu, menuje a dozoruje aj prácu jej riaditeľa. Mandát členov Správnej rady je podľa stanov určený na sedem rokov. Členovia rady sa spravidla stretávajú dvakrát do roka. Nepodieľajú sa na výstupoch Transparency a funkciu vykonávajú bezplatne.

Od mája 2017 predsedá rade ekonóm Národnej banky Slovenska Martin Šuster. Pôsobia v nej aj bývalý ústavný sudca Ladislav Orosz, politológ Pavol Baboš z prieskumnej agentúry 2muse a náš niekdajší kolega, analytik a vysokoškolský pedagóg Samuel Spáč.

Detailnejšie informácie o členoch a fungovaní Správnej rade si môžete pozrieť aj na nasledujúcich odkazoch:

https://transparency.sk/sk/o-nas/ludia/

https://transparency.sk/…/slovensku-sa-podaril-pomerne…/

Autor foto Lucie Žitňanskej: TASR