Menu Zavrieť

O tom, ako vraj Transparency nevie napísať infožiadosť

Poučná komunikácia s ministerstvom zdravotníctva

“Po preverení sme zistili, že žiadosť nemala ani základné náležitosti žiadosti v súlade so zákonom,” povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková pre článok SME o netransparentných nákupoch CT-éčiek v nemocniciach z minulého piatka, 20. júla. Reagovala na náš blog o tom, ako sme sa od niekoľkých nemocníc prostredníctvom infožiadostí neúspešne snažili dozvedieť viac o ich verejnom obstarávaní. Veríme, že žiadosť bola v poriadku, ale chceli sme sa o tom presvedčiť a prípadne sa vyhnúť chybám v budúcnosti. Takto sme nasledujúci pondelok komunikovali s ministerstvom zdravotníctva:

MZ

Hovorkyni sme poslali ešte jeden e-mail, aby vysvetlila svoje tvrdenie v SME. Na ten už neodpovedala. Petra Maťašovská, hovorkyňa Univerzitnej Nemocnice Bratislava nám potvrdila, že o formálnych nedostatkoch žiadosti nevie, keby sa vyskytli, nemocnica by nás bola požiadala o ich doplnenie, tak ako jej to nariaďuje zákon.

Zuzana Dančíková (dancikova@transparency.sk) a Veronika Klindová (student@transparency.sk)

Tento článok vznikol v rámci projektu Monitoring transparentnosti v sektore zdravotníctva, realizovaného v spolupráci s inštitútom INEKO.