Menu Zavrieť

Pozvánka: Verejná kontrola nemocníc

Združenie Transparency International Slovensko už 13 rokov organizuje semináre pre verejnosť zamerané na posilnenie zručností v oblasti verejnej kontroly. Až dosiaľ boli venované najmä samospráve, keďže v otázkach boja proti korupcii a zvyšovania transparentnosti dlhodobo vnímame najväčší dopyt po rozširovaní znalostí a sieťovaní aktivistov práve pri kontrole miestnych politikov.

Slovensko sa však borí s klientelizmom a korupciou aj v ďalších oblastiach, tieto neduhy nás podľa rôznych odhadov stoja ročne 500 miliónov až 1 miliardu eur. Pre porovnanie, rozpočet ministerstva zdravotníctva tento rok presiahne 1,3 miliardy eur.

V Transparency veríme, že aktívne zapojenie verejnosti do kontroly a rozhodovania vo verejnej sfére je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako rozsah neefektívneho a nečestného rozhodovania pri spravovaní verejných peňazí významne znížiť. Od tohto roku sme sa preto rozhodli organizovať semináre zamerané na rozvoj zručností pri verejnej kontrole aj v ďalších oblastiach, ako sú zdravotníctvo, školstvo, súdnictvo, verejné firmy či miestna štátna správa.

V Transparency dlhodobo poukazujeme na neefektivitu v zdravotníctve, za ktorou sa často skrýva klientelizmus, nehospodárnosť a iné korupčné praktiky. Potvrdzuje to aj kauza predražených CT prístrojov z posledných dní. O to dôležitejšie je, aby sme sa tejto hydre iba pasívne neprizerali a pomohli ju poraziť aj vďaka aktívnej verejnej kontrole.

Prvý z cyklu seminárov bude teda na tému zdravotníctvo s názvom Verejná kontrola nemocníc, Podelíme sa s Vami o skúsenosti s verejnou kontrolou v tejto oblasti a budete mať možnosť zapojiť sa do budovaniu siete aktívnych občanov, ktorým nie je ľahostajné hospodárenie a kvalita služieb v našich nemocniciach či všeobecne v zdravotníctve.

Prihlásiť sa možno do 06.11.2016 na emailovej adrese nikola.gurgolova@transparency.sk. Záujemcov prosíme aj o krátke informácie o sebe, ich aktivitách a dôvodoch ich záujmu zúčastniť sa na seminári. Účasť je bezplatná, počet účastníkov môže byť obmedzený v závislosti od počtu prihlášok.

PREDBEŽNÝ ROGRAM

KEDY: 26. november 2016 (sobota)

KDE: Banská Bystrica, miesto upresníme podľa počtu účastníkov

10:00 – 11:30 Ako otvorené sú naše nemocnice a čo nám umožní zistiť Infozákon? (Barbora Tholtová, Matej Šimalčík, analytici TIS)

11:30 – 13:00 Kauza maséra Kostku alebo ako sa robí investigatíva v zdravotníctve (Oskar Dvořák, asistent poslanca NRSR Miroslava Beblavého)

13:00 – 13:30 Občerstvenie a prestávka

13:30 – 15:00 Otvorená nemocnica, pohľad na transparentnosť nemocníc zvnútra (Miriam Lapuníková, riaditeľka Nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici)

15:00 – 16:30 Ako efektívne nakupujú nemocnice – kontrola verejného obstarávania v zdravotníctve (Gabriel Šípoš, TIS)