Menu Zavrieť

Pred Vianocami úrady opäť vyhlásili extra veľa tendrov

Tento rok vypísali úrady rekordných 219 zákaziek deň pred Vianocami, čo je desať-násobok bežného denného počtu. V priemere tak úradníci vypísali ten predsviatočný deň zákazku každé dve minúty. Dokopy za 64,5 milióna eur,

Pri väčšine týchto ponúk úrady zadali len minimálny možný počet dní pre uzávierku – 20 kalendárnych dní. V praxi to znamená len zhruba desať pracovných dní na prípravu v čase, keď si ľudia aj tak často berú dovolenky. Znižuje sa teda šanca, že úrady dostanú veľa kvalifikovaných ponúk a ich konkurencia zníži cenu.

Veľký nával vyhlásených zákaziek sa tento rok týka eurofondov – programu rozvoja obcí 2014-2020. Idú najmä na opravu ciest, chodníkov a budov, ale aj na kamerové bezpečnostné systémy.

Je to už druhé kolo kamerových zákaziek – prvé bolo toto leto. A 90% z nich vyhrala veľká bratislavská firma Slovanet (väčšinou bez súťaže, lebo druhú firmu obce vylučovali). Odrobinky ostali najmä malým lokálnym firmám. A práve takéto masové vyhlasovanie v jednom, navyše dovolenkovom čase len ďalej zvýhodňuje túto firmu.

Úrady za vlád Roberta Fica zvyknú vypisovať tendre tesne pred Vianocami (a teda v období menšej verejnej pozornosti a času firiem pre prípravu ponúk) takmer trikrát tak často ako úradníci za dvoch Vianoc Radičovej vlád. Tiež vidno, že pri každej vláde sa aktivita zvyšuje s blížiacimi sa voľbami. A tieto sviatky sme zjavne v rekordne problematickom období (aspoň od roku 2009, od kedy existujú kvalitné dáta).

Väčšina politikov akceptuje, že je neslušné podpisovať veľké zmluvy tesne pred voľbami, keď mandát voličov už takmer vypršal. Čo tak zaviesť kultúru, že dva-tri dni pred Vianocami úrady nebudú vypisovať žiadne tendre okrem vyslovene urgentných?

graf

Všetky takto vyhlásené tendre budeme v Transparency podrobne sledovať.

Článok je súčasťou dvojročného projektu Monitoring verejného obstarávania, ktorý bol podporený sumou 87 750 eur z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009-2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom Fondu je rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.