Menu Zavrieť

Primátori: Schôdzky nezverejníme, kalendár nemáme

Zaujíma vás, s kým, kedy a prečo sa v pracovnom čase stretáva váš primátor? Riskujete, že po vás pôjde.

V čase, keď musel petržalský starosta Vladimír Bajan (nezávislý) vysvetľovať pochybný výber firmy EEI ako prevádzkovateľa parkovacieho systému a v Košiciach sa schyľovalo na emotívne protesty obyvateľov proti spoplatneniu parkovania touto firmou, rokoval o podobnej téme so šéfom spoločnosti EEI Jánom Fellegim aj starosta bratislavského Starého Mesta Radoslav Števčík (nezávislý).

Aj takúto informáciu je možno vyčítať z pracovného kalendára starostu za tohoročný apríl, ktorý si utajená spolupracovníčka Transparency International Slovensko vyžiadala podľa infozákona od primátorov a starostov sto najväčších slovenských samospráv. Žiadosť sme radniciam neadresovali vo vlastnom mene, keďže sme boli pri zostavovaní nášho aktuálneho rebríčka transparentnosti miest zvedaví, ako sa k potenciálne háklivej, no legitímnej požiadavke bežného občana postavia.

Len krátko predtým, ako zámer košického magistrátu zveriť platené parkovanie spoločnosti EEI rozhneval Košičanov, rokovali zástupcovia tejto firmy o prebratí parkovania aj v bratislavskom Starom Meste.
Len krátko predtým, ako zámer košického magistrátu zveriť platené parkovanie spoločnosti EEI rozhneval Košičanov, rokovali zástupcovia tejto firmy o prebratí parkovania aj v bratislavskom Starom Meste. (Zdroj: www.sme.sk)

Je vo verejnom záujme, aby obyvatelia vedeli, s kým a ako často sa primátori stretávajú a o čom rokujú. Tieto rokovania totiž môžu výrazne ovplyvňovať ich rozhodovanie. V mnohých mestách najmä v Západnej Európe či v Spojených štátoch je preto bežné, že primátori zverejňujú svoj pracovný diár. V americkom San Jose tak napríklad robia aj členovia mestskej rady, niektorí z nich pri stretnutiach uvádzajú aj informáciu o tom, či bol účelom stretnutia lobing.

Staromestský starosta Števčík patril medzi 35 šéfov radníc, ktorí žiadosti našej spolupracovníčky aspoň čiastočne vyhoveli a program sprístupnili. Až 15 primátorov na infožiadosť neodpovedalo vôbec, čím porušili zákon, ďalších 50 ju zamietlo. Dôvody boli často nepresvedčivé.

Detektív Rybníček

Magistrát hlavného mesta program primátora Iva Nesrovnala (nezávislý) nesprístupnil, lebo „softvérový systém nearchivuje predošlé stretnutia pána primátora.“ Ani primátor Svidníka Ján Holodňák (nezávislý) program poskytnúť nemohol, lebo „si nevedie evidenciu pracovných schôdzok“. Košický magistrát pod vedením Richarda Rašiho (Smer) zas okrem iného argumentoval ochranou osobných údajov občanov, s ktorými sa primátor stretol (takéto údaje v citlivých prípadoch ako je napríklad stretnutie s oznamovateľom nekalej praktiky je pritom samozrejme možné zabieliť).

Odpoveď Mesta Svidník na žiadosť o poskytnutie pracovného programu primátora podľa Zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
Odpoveď Mesta Svidník na žiadosť o poskytnutie pracovného programu primátora podľa Zákona o slobodnom prístupe k informáciám. (Zdroj: TIS)

Ešte zarážajúcejšie boli reakcie niektorých politikov, ktorých infožiadosť o ich pracovnej náplni vyprovokovala až natoľko, že sa žiadateľku rozhodli kontaktovať. Primátor Trenčína Richard Rybníček (nezávislý) sa s ňou pokúšal spojiť, no omylom sa dovolal jej mame s rovnakým menom a priezviskom. A keďže tá o žiadosti dcéry nič nevedela, trenčiansky primátor sa už hotoval na právne kroky pre zneužitie mena žiadateľky.

Telefonát zvolil aj primátor Fiľakova Attila Agócs, jeho kolega Peter Paška (obaja nezávislí) z Galanty zas emailom zisťoval „k akému účelu“ žiadateľka tieto informácie potrebuje. Stručnú verziu dvojmesačného programu schôdzok na jednom liste formátu A4 napokon poskytol, figurujú medzi nimi aj dve návštevy Národnej kriminálnej agentúry, ktorá primátora vyšetruje v súvislosti s rekonštrukciou miestneho kaštieľa.

Už aj na Slovensku sa však nájdu primátori, ktorí začali zverejňovať svoj pracovný program proaktívne na webovej stránke mesta. Prvý pokus ešte z roku 2003 sa dá na internete dohľadať na stránke hlavného mesta z čias primátora Andreja Ďurkovského (KDH). Vtedy ešte na bratislavskom magistráte zrejme problém so softvérom nemali a plánované schôdzky istý čas zverejňovali dokonca vopred.

V tomto volebnom období začali už krátko po zvolení pracovný program zverejňovať aj noví primátori Trnavy Peter Bročka či Hlohovca Miroslav Kollár (obaja nezávislí). Spomedzi 100 najväčších miest dnes aspoň v nejakej podobe zverejňujú kalendár desiati primátori, vrátane TrenčínaBánoviec nad BebravouZlatých MoraviecŠtúrovaHandlovejStropkovaTopoľčian a Rožňavy.

Pracovný program primátora Hlohovca Miroslava Kollára zverejnený na oficiálnej stránke mesta.

Pracovný program primátora Hlohovca Miroslava Kollára zverejnený na oficiálnej stránke mesta. (Zdroj: www.hlohovec.sk)

Medzi týmito primátormi nie je ani jeden, ktorý súčasne sedí v Národnej rade (napríklad Košice, Žilina, Humenné, Prievidza, Martin). Ak by svoj program zverejňovali, obyvatelia týchto miest by si mohli overiť aj to, ako ich primátor delí svoj pracovný čas medzi radnicu a parlament.

Často skôr marketing

Kvalita zverejňovaných informácií je však zatiaľ vo väčšine prípadov nedostatočná. Napríklad na stránke Rožňavy nájdete pod hlavičkou „z programu primátora vyberáme“ len osem prevažne spoločenských podujatí zo septembra a októbra typu „Jazda Svätého Huberta“.

Ak zverejňovanie programov primátorov nemá byť len marketingová hra na otvorenosť, poskytované informácie o pracovných schôdzkach by samozrejme mali byť úplné a priebežne aktualizované. Okrem miesta, času a zúčastnených osôb by mali obsahovať aj informáciu o účele schôdzky a optimálne aj poznámku, či išlo o stretnutie „lobistického charakteru“. Oveľa užitočnejšou informáciou, ako tou, že primátor sa napríklad zúčastnil „verejnej ochutnávky destilátov“ (Vráble), môže byť napríklad informácia o rokovaní s firmou lobujúcou za získanie zákazky na prevádzkovanie plateného parkovania v meste.

Mimochodom, starosta Števčík ponuku EEI napokon odmietol. „Po skúsenostiach so spoločnosťou, ktorá platené parkovanie prevádzkuje teraz, by už Staromešťania ďalšiu súkromnú firmu neprijali. Rozhodli sme sa preto parkovanie riešiť vo vlastnej réžii,“ vysvetlil pozadie stretnutia z kalendára pre Transparency.

Michal Piško, Anna Dráľová

Ak sa vám článok páčil a chcete, aby sme pôsobenie primátorov a starostov sledovali aj naďalej, podporte nás prosím aj finančne. Ďakujeme!

article_photo