Menu Zavrieť

PRIPÁJAME SA K APELU NA POSLANCOV, ABY STOPLI NOVELU O VÝSTAVBE DIAĽNIC

Dnes sme spolu s organizáciou Via Iuris a iniciatívou Klimatická koalícia zaslali poslancom parlamentu a prezidentke SR, Zuzane Čaputovej, právne stanovisko k novele zákona o výstavbe diaľnic.

O novele zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a rýchlostných ciest, ktorú vláda schválila 14. októbra, má parlament rokovať v týchto dňoch. Tento návrh prináša zmeny, ktoré ohrozujú práva vlastníkov pozemkov, verejnosti a verejný záujem, predovšetkým ochranu životného prostredia:

 

  • Diaľnice sa budú môcť stavať skôr, než nadobudne právoplatnosť stavebné povolenie.
  • Stavebné povolenia nebudú mať obmedzenú platnosť.
  • Podľa novely sa bude až rok stavať na pozemkoch, ktoré ešte nebudú vyvlastnené.
  • Primeraná jednorazová náhrada za zriadenie vecného bremena je neústavná.
  • Návrh novely schválila vláda bez možnosti iných štátnych orgánov a verejnosti vzniesť pripomienky.

 

Keďže aj v Transparency International Slovensko vnímame návrh novely zákona ako neodôvodnený a v rozpore so slovenskou ústavou, podporujeme iniciatívu Via Iuris na zastavenie legislatívneho procesu.

Rozumieme významu diaľnic pre slovenskú ekonomiku a mobilitu obyvateľstva, problémy pri výstavbe by však vláda nemala kompenzovať znásilňovaním legislatívnych pravidiel, obchádzaním odbornej a verejnej diskusie a možným pošliapavaním práv vlastníkov pozemkov. Sme presvedčení, že skrátené legislatívne konanie má byť využívané iba vo výnimočných prípadoch, ku ktorým ten súčasný nepatrí. Ak vláda považuje zmenu pravidiel za nevyhnutnú, mala by ju pripraviť s rešpektom k legislatívnemu procesu a právam verejnosti.

Zástupcov Národnej rady SR preto vyzývame, aby kontroverznú novelu zákona na najbližšom rokovaní nepodporili. Zároveň sa obraciame na prezidentku SR s požiadavkou, aby zákon nepodpísala v prípade, že ho parlament schváli.

Právne stanovisko Via Iuris nájdete na nasledovnom odkaze: Právne stanovisko ku kontroverznej novele zákona o výstavbe diaľnic – VIA IURIS

Ilustračné foto: TASR