Menu Zavrieť

Priveľa politizácie a primálo transparentnosti. Ako zmeniť fungovanie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou ročne prijme viac ako dvetisíc podaní. Verejnosť okrem štatistických dát nemá informácie o konkrétnych dôvodoch týchto rozhodnutí, ani o tom, ako presne boli vinníci potrestaní a akú nápravu urobili. Pacient nevie, či sa práve nechystá na operáciu nosovej prepážky do nemocnice, kde tento zákrok v minulosti chybou doktorov skončil celoživotným poškodením zdravia. Nevie, či vedenie nemocnice urobilo prevenciu, aby sa to už viac nestalo. Zverejňované informácie o činnosti Úradu sú nedostatočné, verejný tlak pod vplyvom absentujúcich informácií je otázny. Potom i očakávania o zlepšujúcej sa kvalite zdravotnej starostlivosti sú v nedohľadne. Aby bol opak pravdou, navrhujeme, aby Úrad začal zverejňovať rozhodnutia o vyhodnotení podnetov i dohľadov, ktoré vykonáva. Zároveň navrhujeme zverejňovať údaje o uložených sankciách a nápravách a aj to, ako boli realizované.

Názov: Priveľa politizácie a primálo transparentnosti: Ako zmeniť fungovanie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou
Autorstvo: Nikola Gurgoľová
Téma: úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, zdravotníctvo
Anotácia: Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou ročne prijme viac ako dvetisíc podaní. Verejnosť okrem štatistických dát nemá informácie o konkrétnych dôvodoch týchto rozhodnutí, ani o tom, ako presne boli vinníci potrestaní a akú nápravu urobili. Pacient nevie, či sa práve nechystá na operáciu nosovej prepážky do nemocnice, kde tento zákrok v minulosti chybou doktorov skončil celoživotným poškodením zdravia. Nevie, či vedenie nemocnice urobilo prevenciu, aby sa to už viac nestalo. Zverejňované informácie o činnosti Úradu sú nedostatočné, verejný tlak pod vplyvom absentujúcich informácií je otázny. Potom i očakávania o zlepšujúcej sa kvalite zdravotnej starostlivosti sú v nedohľadne. Aby bol opak pravdou, navrhujeme, aby Úrad začal zverejňovať rozhodnutia o vyhodnotení podnetov i dohľadov, ktoré vykonáva. Zároveň navrhujeme zverejňovať údaje o uložených sankciách a nápravách a aj to, ako boli realizované.
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: Transparency International Slovensko
Počet strán: 16
ISBN:
Jazyk: slovenský
Donor: Bayer, Union - Zdravotná poisťovňa, GSK, Pfizer, Merck Sharp & Dohme Idea Inc., Novartis, Servier
Kľúčové slová: Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou
Keywords: The Healthcare Surveillance Authority, healthcare, oversight, malpractises of doctors
Stiahnuť publikáciu