Menu Zavrieť

Robert Fico a „zločinecká“ Transparency

Vážený pán Fico,

už je to tri a pol roka, čo sme sa stretli zoči-voči prvý- a poslednýkrát. Pamätáte sa, keď ste si mňa a kolegov z protikorupčných organizácií zrazu pozvali na Úrad vlády? Na úvod ste nám povedali, že Vy už v politike končíte, ale že rád by ste ešte na koniec kariéry videli nejaký posun v boji proti korupcii. Okej, pomyslel som si vtedy svoje a snažil sa nenahodiť cynický úškrn.

Osobne som Vám vtedy povedal dve veci. Po prvé, mali by ste prestať s útokmi na novinárov a kritikov Vašej vlády, lebo tým podkopávate princípy demokracie, kde politici majú moc a ostatní ju pri jej výkone kontrolujú. Vy ste vystrúhali znechutenú tvár a odvrkli, že médiá stále klamú.

Po druhé, požiadal som Vás vytvoriť tlak na odstúpenie Dušana Kováčika (odvolanie totiž právne nebolo možné) vzhľadom na jeho neskutočnú bilanciu 61:0. Tiež som žiadal zverejňovať výkony všetkých prokurátorov, nech má na nich verejnosť väčší dohľad. Pri Kováčikovi ste vraveli, že Vy s ním nič nemáte, ale že pri kontrole prokuratúry by sa možno aj dalo niečo spraviť.

Nič sa nespravilo, samozrejme.

Pán Fico, nazývate nás zločineckou organizáciou v dobe, keď neubehne mesiac, aby niektorí Vaši nominanti a spriaznenci neboli zatknutí a obvinení z korupcie, zneužitia moci a, áno, práce v prospech zločineckej skupiny. Vrátane pána Kováčika, napríklad. Väčšinu týchto ľudí ste do pozícii moci nominovali, držali ich vo funkciách a bránili pred útokmi.

Kto je tu teda naozaj zločinecká organizácia a kto stál na jej čele, pán Fico?

Pán poslanec, kritizujete našu analýzu nákupu covidových testov. Prosím, predložte dôkazy, že ten nákup bol predražený a klientelistický. My sme prešli množstvo nákupov po celom svete a slovenská cena je nadpriemerne dobrá. Prečo nedokážete ukázať na jedinú reálnu zmluvu, ktorá by ukazovala niečo iné?
Hovoríte o straníckych prepojeniach vládnych strán na jednu z víťazných firiem, no opäť nedáte na stôl jediný dôkaz, ako to malo asi pokriviť súťaž. My sme prešli celú niekoľkostostranovú dokumentáciu. A mlčíte o tom, že jeden z troch dodávateľov je prepojený na Vašich košických kamarátov, lebo to podkopáva verziu, že vláda nasmerovala zákazku svojim ľuďom.

Dobre viete, že nemáme problém kritizovať súčasnú vládu. Alebo rovno jej premiéra – len nedávno sme ho už po druhýkrát vyzývali zverejniť majetkové priznanie jeho manželky, keďže on sám neštadnardne papierovo nič nevlastní. Tým pádom je oficálne majetkovo nekontrolovateľný – a my sa hlučne ozývame, že to nie je v poriadku.

Aby ste Vy, pán Fico, našu prácu ešte nejako (v očiach vašich košpiračnejších sympatizantov) očiernili, keď už dôkazy o predražených testoch nemáte, spojíte výsledky našej analýzy aspoň so Sorosom. Áno, jeho nadácia nám a desiatke ďalších organizácií vo východnej Európe v lete dala grant, za ktorý máme sledovať zákazky týkajúce sa Covidu. Nadácia sa správne bála zvýšených rizík pri veľkých zákazkách a podporovala neziskovky v ich kontrole. Sorosovi by sme všetci mali ďakovať, nie ho za to ešte spochybňovať.

Je ale čisto na nás, ktoré tendre budeme sledovať, nehovoriac, že vždy len na nás záleží, aké k nemu zaujmeme stanovisko. Grant výslovne zakazuje neziskovkám politické aktivity. Soros ani jeho nadácia ani len netušili, že študujeme covidové testy na Slovensku a ideme zverejniť naše závery (nadácii sa reportujú aktivity len spätne, raz za štvrťrok).

Snaha spojiť Sorosa nejako s výsledkom našej analýzy, je čistá zlomyselnosť, pán Fico. Rovnaká, ako vyhlásiť niekoho len preto, lebo má na tender testov iný názor, za zločineckú organizáciu.
Pán Fico, sledujúc rozsah a nasadenie práce v NAKA, obávam sa, že my dvaja sa osobne zrejme nebudeme mať šancu stretnúť veľmi dlhú dobu. Preto Vám radím aspoň touto cestou – skúste popracovať na faktoch. Tak pri žalobe na druhých, ako aj obhajobe seba a svojich verných.

Emócie na chvíľu zafungujú, ale na konci dňa vinu aj nevinu určujú skutočné dôkazy.

S pozdravom
Gabriel Šípoš, riaditeľ Transparency

P.S. Podporte prácu Transparency, aby sme mohli kontrolovať nielen Fica, Matoviča či Kollára. Ďakujeme