Menu Zavrieť

Rok župana Kotlebu alebo ako sa darí ĽSNS

Len málokde si po voľbách dovolili také okaté stranícke nominácie ako v banskobystrickej župe, ľudia z drobnej a extrémistickej strany ĽSNS sa dostávajú aj k župným zákazkám. 

Keď sa líder Ľudovej strany Naše Slovensko Marian Kotleba na jeseň 2013 uchádzal v župných voľbách o hlasy obyvateľov Banskobystrického kraja, presviedčal ich aj nadávaním na skorumpovaných politikov a sľubmi, že jeho ľudia ten Augiášov chliev vyčistia.

„Od roku 1989 nám stále vládnu tí istí. Pred voľbami vždy nasľubujú prácu, platy, byty a istoty a naivní nepoučiteľní ľudia ich volia. Po voľbách majú istoty len tí vyvolení,“ dopĺňal ho v straníckych volebných novinách ďalší kandidát ĽSNS na poslanca Stanislav Mizík.

Kotleba ako symbol vzdoru frustrovaných voličov presvedčil a šokoval Slovensko, desiatky jeho spolustraníkov po celej krajine však vo voľbách prepadli.

Triumf ich šéfa bol napriek tomu aj ich úspechom. Mnohí z nich napriek mizivým skúsenostiam a nedostatočným kvalifikačným predpokladom získali fleky na úrade Banskobystrického samosprávneho kraja, ďalší v župných organizáciách.

Medzi nimi aj Mizík, ktorý sa pred voľbami tak sťažoval na „istoty iba pre vyvolených“. Vlani v marci sa stal konečne jedným z nich aj on a obsadil post člena dozornej rady v najväčšej župnej organizácii – v Banskobystrickej regionálnej správe ciest (BBRSC).

Stranícka privatizácia

Do dozornej rady spolu s ním zasadol neúspešný poslanecký kandidát ĽSNS a skladník Rastislav Kysel, predstavenstvo firmy ovládli ďalší ich spolustraníci – právny referent Rastislav Schlosár, ktorý voličov nepresvedčil v bratislavskej župe, neúspešný kandidát strany na prešovského župana Vladimír Klein a Martin Beluský z Piešťan, ktorý bol jednotkou kandidátky ĽSNS v eurovoľbách. Beluského, ktorý je dnes aj predsedom ĽSNS, si Kotleba zároveň vybral za riaditeľa celého župného úradu.

Miroslav Belička bol pravou rukou Mariana Kotlebu pred voľbami i po nich. (Foto: sme.sk)

Generálnym riaditeľom BBRSC sa stala dvojka ĽSNS na kandidátke pre parlamentné voľby a vedúci chemickej prevádzky Peter Kováč z Nitry, ktorý sa vo funkcii zatiaľ zviditeľnil najmäútokom na poslíčka s jedlom, ktorý si dovolil zaparkovať na jeho mieste.

Právne služby pre organizáciu zas zabezpečuje Róbert Vágvölgyi, ktorý bol Kováčovým predchodcom a prvým nominantom na čele BBRSC pod županom Kotlebom.

Riaditeľom pre investície a majetok sa v tejto župnej organizácii stal podľa médií aj Kotlebov brat Martin.

Nominanti ĽSNS pritom rozhodujú o nemalých peniazoch, ročné tržby a výnosy Banskobystrickej regionálnej správy ciest predstavujú 20,5 milióna eur, čo ju radí medzi najväčšie samosprávou vlastnené firmy na Slovensku. Ide o výnosy porovnateľné so štátnymi spoločnosťami ako sú Slovenská záručná a rozvojová banka či bratislavské Letisko M.R. Štefánika.

Utajená nehoda

Ľudia z kandidátnych listín ĽSNS si však v banskobystrickej župe neprišli na svoje iba cez teplé miestečká. Pohľad na povinne zverejňované faktúry župy odhaľuje, že Kotlebovi spolustraníci a im blízki ľudia získavajú od kraja aj zákazky.

V júni zverejnil portál bystricoviny.sk správu o havárii služobného Volkswagenu Touareg, na ktorom sa vozí župan Kotleba. Auto šoféroval odborný referent pre styk s verejnosťou Michal Albert, ktorý bol aj šéfredaktorom župného mesačníka Náš kraj, ospevujúceho Kotlebove úspechy.

Nehodu spôsobil Albert, keď podľa polície nedal prednosť vozidlu idúcemu po hlavnej ceste. „Tento úradník však v inkriminovanom čase zrejme nemal referentské skúšky na vedenie služobného auta,“ napísali bystricoviny.sk v článku „Zdá sa, že Úrad BBSK tají nehodu“.

Keď si chcel novinár okolnosti havárie overiť u hovorcu župného úradu a ďalšieho politika ĽSNS Miroslava Beličku, odpovedí sa nedočkal.

Riaditeľ úradu Beluský dnes hovorí, že išlo len o fámu a jeho podriadený oprávnenie mal. Nehoda podľa neho nestála obyvateľov kraja ani euro, keďže škodu za asi 1400 eur uhradila poisťovňa a 78 eur zaplatil ako spoluúčasť aj samotný šofér.

Faktom je, že havarované auto dal kraj opraviť banskobystrickej firme Lakovňa, s.r.o,, ktorá pre župu automechanické práce dovtedy nikdy nerobila.

Spoločníkom  a konateľom firmy je Branko Stanislav, ktorého meno sa vyskytuje aj v inej banskobystrickej eseróčke LTT. Tú Stanislav v rokoch 2003 až 2007 vlastnil spolu s Kotlebovou pravou rukou, neúspešným kandidátom na poslanca banskobystrickej župy a jej neskorším hovorcom Miroslavom Beličkom.

Služby novej dielne sa kraju zrejme osvedčili, od májovej nehody zaplatila župa spoločnosti Lakovňa, s.r.o. už 23 faktúr v hodnote cez 14-tisíc eur.

Faktúry pre straníkov

Zákazky od župného úradu získavali aj samotní kandidáti ĽSNS. Neúspešný uchádzač o post banskobystrického mestského poslanca Michal Chudík a terajší zamestnanec župy si privyrobil 700 eur za grafickú úpravu časopisu Náš kraj, kandidát strany na starostu PodkonícMichal Budaj zinkasoval 500 eur za ozvučovanie, kandidátovi na starostu Hornej MičinejRomanovi Kupcovi zas kraj zaplatil 326 eur za opravu motorového vozidla.

Ľudí z ĽSNS si Kotleba doviedol aj na župný úrad. (Foto: sme.sk)

Riaditeľ úradu Beluský tvrdí, že stranícka knižka ani známosti týchto ľudí nijako nezvýhodnili. „Za verejné obstarávanie je zodpovedné oddelenie pre verejné obstarávanie. Ja ako riaditeľ úradu ani predseda BBSK nezasahujeme do tohto procesu.“

Funkciu vedúceho oddelenia verejného obstarávania zastáva spomínaný neúspešný kandidát ĽSNS na poslanca bratislavskej župy i europoslanca Rastislav Schlosár.

Je pravda, že v porovnaní s klientelistickými škandálmi, v ktorých figurovali ľudia z prostredia viacerých väčších strán, ide o zanedbateľné sumy. ĽSNS však má iba jediného úspešného politika (ak nerátame poslancov v niekoľkých obciach) a čiastočne tak ovláda iba jediný úrad v krajine.

V ĽSNS navyše podstatnú časť kandidátnych listín tvoria ľudia s profesiami ako sú pracovník bezpečnostnej služby, mechanik, skladník či študent. Iba zlomok z nich má aj vlastnú firmu a napojiť sa tak na verejné obstarávania, či nákupy tovarov a služieb je pre nich ďaleko zložitejšie, ako pre ľudí v pozadí väčších strán.

Nediskriminujú

Zdá sa, že Marianovi Kotlebovi stačí na uspokojenie mnohých straníkov aj oveľa menej – teplé miestečko vo verejnej správe. Na župnom úrade sa tak v priebehu minulého roka ocitlo v riadiacich funkciách hneď niekoľko politikov ĽSNS.

Celému úradu šéfuje Beluský, oddeleniu investícií a správy majetku spomínaný neúspešný kandidát strany na prešovského župana Vladimír Klein, právnemu oddeleniu 28-ročná kandidátka ĽSNS na europoslankyňu  Renáta Mecková, oddeleniu školstva ďalšia uchádzačka o europoslanecké kreslo Jana Štrangfeldová, oddeleniu verejného obstarávania Rastislav Schlosár, oddeleniu zdravotníctva zvolená poslankyňa ĽSNS v obci Staré Hory Jana Nehézová, ako vedúci oddelenia styku s verejnosťou bol na stránke kraja ešte donedávna uvedený jeden z najbližších Kotlebových spolupracovníkov Miroslav Belička.

Kotleba sa pred voľbami chystal robiť poriadky. (Foto: Új Szó)

Ďalší ľudia, ktorí kandidovali za ĽSNS, pôsobia aj na referentských pozíciách. Medzi nimi spomínaný Michal Chudík, Kotlebov tajomník a kandidát na poslanca nitrianskeho mestského poslanca Ján Kecskés, kandidátka na europoslankyňu Zuzana Nemogová, či druhý Kotlebov brat Marek. Vrátnici zas podľa týždenníka Plus7dní šéfuje predseda ĽSNS vo Valaskej Roman Kubaliak.

Riaditeľ úradu Beluský na otázku, či aspoň niektorí z nich prešli výberovým konaním neodpovedal. Ide podľa neho o zavádzajúcu otázku. „Úrad BBSK a jeho organizácia regionálna správa ciest zamestnáva 665 ľudí. Štrnásť ľudí spomenutých v otázke predstavuje iba dve percentá zamestnancov,“ tvrdí. „Pri prijímaní zamestnancov sa riadime ústavou ako aj antidiskriminačným zákonom, pričom neriešime pohlavie, vek, politickú príslušnosť ani náboženstvo zamestnancov, ale riadime sa ich odbornosťou a zákonnými kritériami,“ dodal.

Odpovede riaditeľa úradu BBSK Martina Beluského:

Súťaží sa menej

Na posúdenie, ako sú na tom títo zamestnanci s odbornosťou, je dnes zverejnených ešte málo dát. Niektoré zmeny po nástupe Kotlebových manažérov však už pozorovať možno.

Kým počas posledného roku pôsobenia bývalého župana Vladimíra Maňku (Smer) nakupovala najväčšia župná organizácia Banskobystrická regionálna správa ciest až 80 percent tovarov a služieb cez elektronické aukcie, za rok pôsobenia župana Kotlebu to bolo iba 12,5 percenta. Z 2,44 na 1,87 sa znížil aj priemerný počet ponúk na jeden tender. Kým v minulom volebnom období použili v súťažiach ako hlavné kritérium najnižšiu cenu až v 33 z 35 prípadoch, za Kotlebu to bolo len v 3 zo 16 obstarávaní. Priestor na subjektívnejšie kritériá sa tak zvýšil.

„Voľby sú príležitosťou pre tých, ktorým už nestačí len pasívne sledovať správy o rastúcej nezamestnanosti, nových bytoch pre cigánskych parazitov, či korupcii pri výberových konaniach. Voľby do samosprávnych krajov sú príležitosťou pre tých, ktorí chcú aj svojim pričinením zmeniť život v kraji k lepšiemu,“ burcoval voličov pred voľbami na jeseň 2013 Kotleba.

Zdá sa, že zmeniť život k lepšiemu sa mu už prinajmenšom v prípade niekoľkých jedincov podarilo.

Michal Piško

Ak sa vám článok páčil a chcete, aby sme fungovanie žúp a ich firiem sledovali pravidelnejšie, podporte nás prosím aj finančne. Ďakujeme!

 podporte_tlacidlo