Menu Zavrieť

ROLU DODÁVATEĽA TESTOV PRE ŠTÁT PREBRAL ROCHE

Ak sa nabudúce pôjdete testovať na COVID-19, na typické bielo-fialové krabičky s antigénovými testami už v odberových miestach možno nenarazíte. Aktuálne nákupy Ministerstvom hospodárstva a Správou štátnych hmotných rezerv ukazujú zmenu hlavného dodávateľa testov pre štát. Obe inštitúcie koncom januára uzavreli zmluvy dovedna na 11,2 miliónov kusov s domácou pobočkou farmaceutického koncernu Roche. Ide o rovnaké testy kórejského výrobcu SD Biosensor, ako v bielo-fialovom balení od októbra štátu dodávala trnavská firma Eurolab Lambda. Roche ich ponúka vo vlastnom balení a pod inou značkou.

Roche sa zúčastnil aj predošlých súťaží, no s pevnými celoeurópskymi cenami Eurolabu konkurovať nedokázal (rezervám testy ponúkali za 6,5 eura). Ponuku Trnavčanov prebil až po svojom januárovom prehodnotení cenovej politiky. Pri aktuálnej dodávke 2,8 miliónov pre MH ponúkol 4,45 eur bez DPH za kus, pri 8,4 miliónoch pre rezervy klesla cena na 4,2 eura. Eurolab dokázal ísť teraz s cenou najnižšie na 4,35 eur bez DPH.

Pre priame oslovenie dovozcov kórejských testov sa obe inštitúcie rozhodli na základe dobrých skúseností s ich kvalitou doma i v zahraničí, ako aj odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie. Rezervy okrem toho oslovili v priamom konaní aj ďalšieho osvedčeného veľkého výrobcu – firmu Abbott, tá však nevedela splniť termíny a mala aj vyššiu cenu. Hospodárstvo Abbott neoslovilo, keďže ich testy Panbio nespĺňali podmienku na praktickejšie – vopred roztokom predplnené – skúmavky.

Priebeh, ceny ani kvalita testov pri aktuálnych nákupoch, vzhľadom na ich akútnu potrebu, nenaznačujú nevýhodnosť pre štát ani klientelizmus. Ďalšie súťaže potvrdzujú naše závery, že ceny kvalitných rýchlotestov sa zatiaľ pohybujú na úrovni cca 4 eurá a viac bez DPH. Aj aktuálne ceny ukazujú, že rezervám sa v októbri podarilo nakúpiť 10 miliónov kusov kórejských testov za výhodnú cenu 3,95 eur.

Na obrázku môže byť text, v ktorom sa píše „ŠTÁT UŽ KÚPIL 30 MILIÓNOV TESTOV Kým vlani dodávala štátu najviac antigénovych rychlotestov spoločnost Eurolab Lambda, vjanuári začala vítazit s lepšími ponukami Roche Slovakia 1.000.000 ks 2.000.000 ks TRANSAR SLOVENSKO 11.200.000 ks 15.700.000 ks Roche Slovensko Abbott Laboratories Slovakia Eurolab Lambda JUHAPHARM Testy nakupovali Správa štátnych hmotnych rezerv Ministerstvo hospodárstva. Ceny testov pohybovali od 3,9 po 5,3 eur bez DPH za kus. Zdroj: CRZ“

Štát tak už celkovo nakúpil takmer 30 miliónov rýchlotestov za vyše 138 miliónov eur. Obe aktuálne súťaže sa už diali podľa nových pravidiel pre priame rokovacie konania v mimoriadnych situáciách. Tie umožňujú zmluvu podpísať ihneď po vyhodnotení, bez ohľadu na prípadné námietky konkurentov. K zmene zákona došlo v januári po decembrovom spore premiéra Igora Matoviča a ministra hospodárstva Richarda Sulíka o týždne sa vlečúci nákup testov. Aktuálne dodávky tak bolo možné realizovať za pár dní.

Antigénových rýchlotestov máme aktuálne milióny a štát by sa tak pri ďalších nákupoch už nemal spoliehať na menej transparentné a súťaž limitujúce priame konania, ale zorganizovať riadne obstarávanie. Expresné lehoty dodania testov majú nepochybne vplyv aj na ich konečnú cenu.

Na ministerstve školstva aktuálne beží obstarávanie aj na nákup kloktacích testov pre školy, hmotné rezervy zas majú v najbližších dňoch vyhlásiť priame rokovacie konanie na nákup jednoduchších testov pre školákov, pri ktorých namiesto nosohltanu stačí plytký výter z nosu. Podobné testy nakupovalo už aj Rakúsko, za 2,7 eur. Nákupy testov štátom sledujeme pozorne aj naďalej.

Poznámka: Roche Pharmaholding podporil v roku 2016 náš zdravotnícky program v rámci koalície ďalších spoločností pôsobiacich v zdravotníctve sumou 4000 eur. Tento program je už niekoľko rokov uzatvorený.

Pomôcť v očkovaní Slovenska proti korupcii nám môžete aj Vy.