Menu Zavrieť

Školili sme aktivistov pre verejnú kontrolu nemocníc

Uplynulý víkend sme spolu s ďalšími štyridsiatimi účastníkmi z radov študentov, miestnych aktivistov, analytikov, združení, novinárov, lekárov ale i manažérov nemocníc zdieľali a objavovali možnosti ako kontrolovať naše nemocnice na miestnej úrovni.

Analytici Transparency International Slovensko zodpovedali otázky ako si vyžadovať informácie o hospodárení nemocníc prostredníctvom infozákona, taktiež čo všetko zo zverejnených informácií na webových stránkach nemocníc je osožné pri verejnej kontrole, ale i čo hovoria dáta z nákupov nemocníc.

Ako robiť investigatívu vďaka ktorej sa budú triasť riaditeľské stoličky, porozprával Oskar Dvořák, asistent poslanca NRSR Miroslava Beblavého. Priučili sme sa aké rôznorodé nástroje pri odhaľovaní káuz môžeme využiť, ale napr. i to, v ktorých prípadoch je možné posunúť zistenia občana priamo parlamentnému výboru pre nezlučiteľnosť funkcií.

Byť transparentní i zvnútra? Že sa to dá nám vysvetlila Miriam Lapuníková, riaditeľka Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, ktorá nám ukázala ako sfunkčniť procesy zapojením zamestnancov do chodu nemocnice či výberovými konaniami a zabudovaním motivačných prvkov do odmeňovania.

Program a prednášky diskutujúcich si môžete pozrieť tu:

Program

Ako kontrolovať nemocnice? Index transparentnosti nemocníc 2016 (Barbora Tholtová, TIS)

Právo na informácie. Verejná kontrola zdravotníctva (Matej Šimlačík, TIS)

Investigatíva v zdravotníctve. Práca s dátami (Oskar Dvořák, asistent poslanca NRSR Miroslava Beblavého)

Otvorená nemocnica – pohľad na transparentnosť zvnútra (Miriam Lapuníková, riaditeľka Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici)

Ako kontrolovať tendre v zdravotníctve? (Gabriel Šípoš, TIS)

Seminár Verejná kontrola nemocníc konajúci sa v Banskej Bystrici bol jedným zo série seminárov, ktoré organizujeme už 13 rokov, doposiaľ sa však tematicky zameriavali na samosprávu. Zámerom týchto seminárov bolo podporiť protikorupčný boj, resp. aktivity smerujúce k verejnej kontrole na lokálnej úrovní občianskymi aktivistami – účastníkmi seminárov. Tento rok po prvýkrát máme záujem zamerať semináre i na iné témy. Úspešne sme začali zdravotníctvom a ďalšie tri roky mienime pokračovať súdnictvom, mestskými firmami či školstvom. Sledujte preto našu webstránku, Facebook alebo sa prihláste k odberaniu newslettera a už čoskoro sa možno na niektorom z podobných seminárov stretneme aj s Vami.

Seminár sa uskutočnil v rámci projektov Posilňovanie občianskej kontroly verejnej správy a Monitoring transparentnosti v sektore zdravotníctva.