Menu Zavrieť

Slovensko opäť reformným vzorom

Unikátne zverejňovanie zmlúv sa šíri na Západ

Naše diskusie a stretnutia so zahraničnými protikorupčnými aktivistami v poslednom čase naznačujú, že o reformy uskutočnené na Slovensku je po rokoch opäť záujem. Sprísnenie pravidiel verejného obstarávania a povinné zavedenie elektronických aukcií u nás minulý rok pomohlo doladiť novelu obstarávania aj v Čechách. Už dva týždne, od 1.apríla – teda presne rok po nás – tak aj české verejné inštitúcie musia od určitého limitu povinne používať elektronické aukcie.[:]

Poslanec koaličnej TOP 09 Jan Farský teraz s kolegami pripravili návrh zákona o povinnom zverejňovaní zmlúv, faktúr a objednávok. Návrh je v podstate kópiou slovenských pravidiel, vrátane platnosti zmlúv až potom, čo budú zverejnené na webe. Ako píše Farský na svojom webe, „inspirací mi je Slovensko.“

farsky2

 

Minulý týždeň zase štvrtý najväčší nemecký denník Die Welt opísal iniciatívu aktivistov v Hamburgu pod názvom „Transparentnosť vytvára Dôveru“, ktorá sa cez referendum snaží v Hamburgu zaviesť centrálny register verejných zmlúv, ako aj ďalších nesúkromných dát a analýz, ktoré vláda a jej inštitúcie produkujú. V článku s názvom „Hamburg by mal zverejniť všetky zmluvy“ je jediným pozitívne citovaným príkladom Slovensko. Spomenul nás kolega z nemeckej pobočky Transparency, ktorá zmenu v Hamburgu tiež podporuje.

 

Podľa posledných informácií by referendum malo byť v septembri a ak bude úspešné, poslanci budú o iniciatíve musieť hlasovať budúci rok.

welt_clanok_crop

Je tak celkom možné, že podobne ako keď v roku 2007 vtedy ešte relatívne nový minister Ľubomír Jahnátek chválil pred írskymi investormi ekonomické reformy svojich predchodcov, dožijeme sa aj situácie, že nový protikorupčný guru Robert Kaliňák bude svet presviedčať, aké je to povinné zverejňovanie zmlúv po slovenskom vzore užitočné a nasledovaniahodné.

Asi nespravodlivé (Kaliňák podobne ako jeho stranícki kolegovia za zverejňovanie pri dvoch príležitostiach v rokoch 2010 a 11 ani raz nehlasoval), ale pre reputáciu Slovenska prospešné.

Gabriel Šípoš