Menu Zavrieť

Slovensko v boji proti korupcii pokročilo, výzvou bude prax: V rebríčku vnímania korupcie sme šiestou najhoršou krajinou v EÚ

Podľa najcitovanejšieho svetového rebríčka vnímania korupcie od Transparency International skončilo v roku 2014 Slovensko na 54. mieste zo 175 krajín. Ide o zlepšenie o šesť miest oproti roku 2013 (berúc do úvahy mierne nižší počet hodnotených štátov v rebríčku tento rok). Je to ale šieste najhoršie umiestnenie z krajín Európskej únie, keď za nami skončili len Chorvátsko, Taliansko, Rumunsko, Bulharsko a Grécko. Podľa rebríčka, ktorý reflektuje úroveň vnímania domácich i zahraničných analytikov a manažérov, sú najčistejšími krajinami Dánsko, Nový Zéland a Fínsko. Naopak, najskorumpovanejšími sú Somálsko, Severná Kórea a Sudán.

CPI2014_Region_European Union+Western Europe_english_embargoed 3 Dec

Pokrok Slovensko zaznamenalo vďaka prijatiu zákona o ochrane oznamovateľov korupcie, za prísnejšiu úpravu financovania politických strán ako aj za zavedenie elektronického trhoviska v systéme štátnych zákaziek. Pozitívnym signálom bol aj odchod Štefana Harabina z čela slovenskej justície.

Agenda pre 2015

Testom prijatých opatrení však bude až prax. Budúci rok budú politici menovať svojich zástupcov do komisie, ktorá bude dozerať na dodržiavanie pravidiel financovania predvolebnej kampane v roku 2016. Inšpektoráty práce prevezmú agendu ochrany oznamovateľov korupcie. Elektronické trhovisko zažije prvú zaťažkávajúcu skúšku, či priláka dostatočné množstvo ponúk dodávateľov a či na ňom budú obstarávatelia vedieť efektívne nakupovať.

Vláda tiež plánuje novelizovať infozákon, momentálne kľúčový nástroj pre verejnú kontrolu. Obsah novely bude ďalším signálom, či Slovensko berie boj proti korupcii vážne. Nesplnený ostáva predvolebný sľub sprísniť vykazovanie majetkov verejných funkcionárov. Dobrým signálom by bola aj voľba vo verejnosti rešpektovanej osobnosti do čela Najvyššieho kontrolného úradu.

Gabriel Šípoš, riaditeľ Transparency International Slovensko

Kompletné výsledky prieskumu pre celý svet nájdete na http://cpi.transparency.org


Tlacovka CPI 2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prevention of and Fight against Crime Programme of the EU