Menu Zavrieť

Správnu radu Transparency posilnil jej bývalý riaditeľ Gabriel Šípoš

Po roku a pol medzi nami s potešením opäť vítame nášho bývalého riaditeľa Gabriela Šípoša, ktorý sa na minulotýždňovom rokovaní Správnej rady Transparency stal jej novým členom. Správna rada je poradný orgán nášho združenia, ktorý mu pomáha s nastavovaním strategických cieľov a dozerá na plnenie jeho misie. Zasadá spravidla dvakrát do roka, jej členovia sa nepodieľajú na výstupoch Transparency a funkciu vykonávajú bezplatne.

Gabriela vnímame ako veľkú posilu pri našom protikorupčnom ťažení a úsilí o férovejšiu, efektívnejšiu a participatívnejšiu správu veci verejných. Gabo, ako ho všetci v tíme voláme, vyštudoval ekonómiu, politológiu a žurnalistiku. Od roku 2001 pracoval ako analytik INEKO na projekte zlepšovania profesionality a etiky médií – blogu Slovak Press Watch. Od októbra 2009 do marca 2021 viedol slovenskú pobočku Transparency, kde sa podieľal na stovkách článkov a analýz o problematických praktikách vo verejnom obstarávaní, prideľovaní verejných zdrojov, justícii či v médiách.

Spolu so Zuzanou Hlávkovou otvorili kauzu Slovenského predsedníctva v Rade EÚ, je aj spoluautorom knihy Moc korupcie o vyše dvadsaťročnom angažovaní sa organizácie v boji proti korupcii.
„Korupcia nám nerobí diery len do štátneho rozpočtu – robí diery predovšetkým do duše každého z nás. Moc korupcie spočíva vo vyvolávaní dojmu, že sa proti nej nedá nič spraviť, že vinníci nikdy nebudú potrestaní, že všetci politici sú rovnakí, a tak to predsa vždy bolo a bude. Ak tomu pocitu nepodľahneme, už sme spolovice vyhrali. Pridajte sa k nám v tomto úsilí,“ zakončili sme na jeseň 2020 knihu Moc korupcie jeho slovami.

Gabriel Šípoš pôsobí od februára 2022 vo Veľkej Británii ako protikorupčný koordinátor organizácie monitorujúcej obchodovanie s divo žijúcimi zvieratami TRAFFIC. Vitaj, aspoň takto na diaľku, aj späť medzi nami!