Menu Zavrieť

Staňte sa aj vy hlasom odvážnych ľudí v boji proti korupcii

V pondelok uplynul už rok od otvorenia kauzy predraženého predsedníctva Zuzanou Hlávkovou za pomoci Transparency International. Na prvý pohľad sa nič nezmenilo. Väčšina kontrolných orgánov štátu nevidí žiadne pochybenie. Na pozadí sa však udiali dôležité zmeny, ktoré ukazujú na nové možnosti, ako sa aj Vy môžete stať hlasom odvážnych ľudí v boji proti korupcii.

Kauza mladej úradníčky proti zabehanému systému možno mnohým pripomínala vopred prehratý boj. Rýchlo však dokázala pohnúť celou slovenskou spoločnosťou. Mocní na ministerstve sa dostali do úzkych, nepomohli ani osobné útoky. Nasledoval rok, ktorý sa niesol v znamení ďalších odvážnych výpovedí úradníkov, ale aj študentských protestov a petície s už 80 000 podpismi za vyšetrenie najväčších korupčných káuz posledných rokov. Prijíma sa nový zákon na ochranu nahlasovateľov korupcie a historicky rekordný počet Slovákov a Sloveniek je ochotných korupciu oznámiť a nenechať si to len pre seba. A len pred pár dňami putovalo prestížne ocenenie za statočnosť – Biela Vrana – Zuzane Hlávkovej i jej ex-kolegovi Pavlovi Szalaiovi, za ich odvahu pri odhaľovaní kauzy predraženého predsedníctva.

Beila vrana
Zdroj: bielavrana.sk

V Transparency sme hrdí, že sme počas celého roka dokázali nielen ochrániť odvážnych ľudí pred páchateľmi korupcie, ich právnikmi a mediálnymi útokmi. Pomohli sme inšpirovať aj ďalších, ukázať, že niekto za nimi v ťažkých chvíľach stojí. Dnes už vieme, že odvážnym ľuďom dokážeme pomôcť získať ochranu, verejnú podporu, a dať ich kauze hlas.

Aby sme dokázali pomôcť viacerým, potrebujeme naopak pomoc aj my. Práve vy sa môžete stať hlasom odvážnych ľudí a pomôcť im prekričať hlas tých, čo zakrývajú korupciu a rozkrádanie. A náš spoločný hlas nám pomôže začať písať korupčným kauzám spravodlivejšie konce.

Veľkú časť práce na prípade Zuzany a Pavla sme mohli robiť vďaka viac ako 350 darcom a darkyniam. Staňte sa aj Vy hlasom odvážnych ľudí v boji proti korupcii! Pridajte sa medzi našich pravidelných darcov a darkyne ešte dnes!

V mene Zuzany Hlávkovej, Pavla Szalai a ďalších čestných úradníkov ĎAKUJEME.

Tím Transparency International Slovensko

Staň sa hlasom odvážnych
Staň sa hlasom odvážnych!

Hlasom odvážnych ľudí sa môžete stať priamo na našej darovacej stránke.