Menu Zavrieť

Štyristotisíc ľudí si za rok na internete pozrelo zmluvy a faktúry

V Transparency sme presvedčení, že zverejňovanie zmlúv, faktúr a objednávok má zmysel. Zužuje priestor pre uzatvorenie nevýhodných a skrytých zmlúv a lá „Nástenkový tender“, ku ktorým sa novinári dlho nevedeli dopracovať a zjednodušuje proces získania informácii pre aktívnych občanov, ktorý tak nemusia vypisovať infožiadosti.[:]

Rok účinnosti zverejňovania ukazuje, že opatrenie nie je papierovým tigrom. Prispelo k odhaleniu nehospodárnosti v prípadoch nákladného plesu SARIO , vysokých platov moderátorov v STV a v prípade zmlúv Tiposu dokonca viedlo k odstúpeniu jeho šéfa. Teraz už vieme aj to,že zverejňovanie nie je len pánske huncútstvo, ktoré ľud ignoruje.

porovnanie_zmluvy_infozakon3Podľa čerstvých výsledkov prieskumu Transparency [1] zmluvy na internete ľudí zaujímajú. Za posledný rok si zmluvy, faktúry alebo objednávky pozrelo každý jedenásty dospelý občan, čo je približne 400 tisíc ľudí. Až sto tisíc občanov (dve percentá dospelej populácie) si pozrelo 5 viac zmlúv či faktúr. Prieskum takisto ukazuje, že infozákon, ktorý umožňuje získavanie informácie na žiadosť, za 11 rokov jeho existencie využilo o polovicu menej ľudí, len 4% [2]. Viac ako päťkrát tak spravilo len 11% z tých, čo ho niekedy použili.

Vieme však, že mali dôvod sa na ne pozrieť a záujem o zverejňovanie je dosť veľký a jeho výsledky presvedčivé na to, aby sme ho zlepšovali. Štát by mal pracovať na tom, aby sa zmluvy zverejňovali na jednom mieste a aby neexistovali nesystémové výnimky pre nezverejňovanie ako pri umelcoch a hľadať spôsob ako systematicky využiť analyzovať už zozbierané dáta.

A na záver – zverejňovanie zmlúv je tu pre ľudí – štát by mal vytvoriť jednoduchý spôsob ako zmluvy kontrolovať, komentovať a nahlásiť podozrenia. Keďže to zatiaľ nerobí, naďalej spolu s Alianciou Fair-Play pracujeme na stránke Otvorené zmluvy, kde sa snažíme uľahčiť hľadanie zaujímavých zmlúv novinárom, občanom alebo aj podnikateľom, ktorí chcú nájsť zmluvy konkurencie.

 

Detailné výsledky otázok (pdf) prieskumu k zverejňovaniu zmlúv a využívania infozákona.

Článok bol pôvodne zverejnený 7.2. 2012 na blogu Transparency.

 


Prieskum uskutočnila formou štandardizovaných rozhovorov agentúra Focus 10.1.-16.1.2012 na vzorke 1076 obyvateľov SR starších ako 18 rokov vybraných kvótnym výberom. Maximálna odchýlka prieskumu je ± 3%.

Prieskum sa uskutočnil v rámci projektu Systém integrity spravovania na Slovensku, ktorý financuje Európska komisia: Directorate-General Home Affairs program Prevencia a boj proti kriminalite. Prieskum samotný financovala Nadácia otvorenej spoločnosti na Slovensku.

Pričom toto číslo je pravdepodobne nadnesené pre nie úplne šťastne sformulovanú otázku v prieskume, do ktorej spadli aj bežné „servisné informácie“ typu ako vybaviť občiansky preukaz.