Menu Zavrieť

TASR robí za štátne volebnú kampaň SNS

“Agentúrne spravodajstvo TASR má vysokú kredibilitu, zachovalo si nestrannosť. Nikdy nebolo v prospech či v neprospech žiadnej politickej, ekonomickej resp. inej záujmovej skupiny,” povedal koncom roka šéf štátnej tlačovej agentúry Jaroslav Rezník pri hodnotení roka na stretnutí správnej rady agentúry. Jej členovia vzápätí riaditeľa pochválili a “vyzdvihli kredibilitu a tiež korektné a transparentné správanie TASR.”

Clenovia spravnej rady TASR
Zdroj: tasr.sk

Škoda, že si vážení členovia rady, ktorým za kontrolu TASR platíme takmer 900 eur na hlavu mesiac čo mesiac (predseda Masár berie ešte o štvrtinu viac) nevšimli, že štátna agentúra už dlhšiu dobu porušuje svoju deklarovanú nestrannosť cielenou propagáciou národniarov z SNS. Pritom podobnú nadprácu v prospech SNS robí aj vláde blízka, podnikateľom Ivanom Kmotríkom vlastnená TA3. No tu ide o štátne peniaze – konkrétnedva milióny eur ročne, ktorými štát dotujeagentúru každý rok.

SNS sa už zhruba pol roka pohybuje nad piatimi percentami potrebnými na vstup do parlamentu. Podľa komentátorov to okrem SNS hrá do karátvlastne aj vládnemu Smeru, ktorému sa v nadchádzajúcich voľbách zvyšuje šanca, že aj v prípade horšieho výsledku nájde partnera do koalície.

S Dankom ruka v ruke

“SNS: Rok 2015 bude rokom 200. výročia narodenia Ľ. Štúra, nezabudnime na to,” bola prvou tohtoročnou správou TASR o výrokoch či aktivitách národniarov, a to hneď na Nový rok. Odvtedy počet správ so SNS dosiahol takmer stovku – čo v priemere znamená článok štyri z piatich pracovných dní týždeň čo týždeň! Pritom TASR pri neparlamentných stranách dodržiava štandard, že okrem pokrývania ich tlačoviek a tlačových správ názory týchto politikov iniciatívne nevyhľadáva.Maďarská SMK, ktorej preferencie sú tiež na hranici piatich percent, má tento rok oproti SNS DESAŤ-násobne menej správ v servise TASR.

Vráťme sa k Štúrovi. Názor SNS na neho agentúra považovala za takú mega tému, že sa v priebehu tohto roku k nemu ešte vrátila. Už o dva týždne po prvej, 600-slovnej správe, prišla s článkom “SNS: V roku Ľudovíta Štúra sa treba hlavne usilovať o zveľaďovanie jeho diela,” a o dva mesiace opäť “A.HRNKO: Ľudovít Štúr nebol menšinovým, ale národným politikom.”

Agentúra v posledných rokoch nepohrdla ani zjavne kľúčovými osobnými momentmi života predsedu SNS:

Andrej Danko_TASR a SNS blog

Online ponúka TASR svoje spravodajstvo najmä na stránke teraz.sk. Stránka patrí so sledovanosťou viac ako pol milióna užívateľov mesačne do druhej desiatky najsledovanejších spravodajských portálov. Sleduje ju viac ľudí ako hnonline.sk, markiza.sk či dennikn.sk.

Za posledných 12 mesiacov tvorili správy o SNS a výrokoch jej predsedu Andreja Danka zhruba7% straníckych správ, teda zhruba toľko ako mali parlamentné strany ako Most-Híd či Oľano. V porovnaní s mimoparlamentnou SMK to bolo ale šesťkrát viac (ide čisto o spravodajské, neplatené agentúrne správy).

Ešte zarážajúcejšia bola medializácia SNS na teraz.sk v druhom polroku minulého roka, keď sa stala po Smere, Sieti a KDH štvrtou najcitovanejšou stranou v čase, keď je preferencie podľa Focusu dosahovali v priemere len 4,2 percenta.

TASR a SNS graf

Argument, že SNS je možno aktívnejšia a pracovitejšia, vyvracia porovnanie so súkromnou tlačovou agentúrou SITA. Na jej portáli webnoviny.sk je početnosť článkov o stranách a jej lídroch zhruba rovnaká s teraz.sk – s výnimkou SNS, kde má päťkrát nižšiu produkciu ako štátna konkurencia.

Podobne dopadlo aj porovnanie s ďalším verejnoprávnym médiom, RTVS. V televíznom ale aj rozhlasovom spravodajstve dostáva SNS za ostatný rok priestor na úrovni menej ako jedného percenta správ venovaným politických stranám – oproti spomínaným siedmim v TASR.

Preveria Rezníka?

Členovia správnej rady s právomocou menovať aj odvolať riaditeľa TASR by preto urobili dobre, ak by sa na Rezníkovereči o nestrannosti štátnej agentúry pozreli bližšie. Mimochodom toho Rezníka, ktorého naposledy pri pokuse stať sa šéfom RTVS podporila akurát – SNS.

 Jaroslav Reznik

Najbližšie zasadnutie rady je práve zajtra o 15.00.

Gabriel Šípoš

 Ak sa Vám článok páčil a chcete, aby sme sa v Transparency kontrole médií venovali ešte viac, podporte našu prácu. Ďakujeme!

darujte2