Menu Zavrieť

TIS rozbieha nový projekt pre zlepšenie verejného obstarávania podporený koncernom Siemens a Svetovou bankou

Výrazné obmedzenie priestoru pre korupciu pri verejnom obstarávaní v Českej republike a na Slovensku je cieľom nového projektu, ktorý spoločne s českou mimovládnou protikorupčnou organizáciou Oživení pripravuje Transparency International Slovensko (TIS). Projekt vybrali Svetová banka a spoločnosť Siemens AG v rámci celosvetového programu na podporu organizácií aktívne vystupujúcich proti korupcii, v ktorom bude v priebehu nasledujúcich 15 rokov rozdelených celkom sto miliónov amerických dolárov.

Spoločný česko-slovenský projekt ponúkne nielen analýzu nedostatkov súčasného systému zadávania zákaziek, ale aj návrhy riešení podložené rozsiahlym výskumom, uskutočnením v spolupráci s expertmi Centra pre ekonomický výskum CERGE v Prahe. Na Slovensku sa tento projekt sústredí na tri oblasti: na analýzu elektronických aukcií ako formy verejného obstarávania, na budovanie lepšieho, užívateľsky komfortnejšieho Vestníka verejného obstarávania, a na monitorovanie činnosti a kvality rozhodnutí Úradu pre verejné obstarávanie.

„Cieľom nášho spoločného projektu je hlavne prispieť k zlepšeniu deravého zákona o verejnom obstarávaní, ktorý chystá zmeniť v budúcom roku aj vláda,“ povedal Gabriel Šípoš, riaditeľ TIS. „Radi by sme pritom využili aj skúsenosti podnikateľského sektora a zároveň vytvorili platformu dobrovoľných etických štandardov firiem, ktoré by tiež pomáhali naprávať zlú reputáciu verejného obstarávania na Slovensku v očiach verejnosti.“

„Vítame všetky aktivity, ktoré prispievajú k vyššej transparentnosti v podnikaní a kultivácii podnikateľského prostredia. Preto som rád, že v celosvetovom programe uspel aj projekt zameraný na Českú a Slovenskú republiku,“ reagoval na rozhodnutie Vladimír Slezák, generálny riaditeľ Siemens s.r.o. a predstaviteľ koncernu Siemens AG na Slovensku.

Projekt TIS a Oživení bol celkovo podporený sumou 440 tisíc eur na obdobie tri a pol roka, pričom na Slovensku budú aktivity podporené čiastkou takmer sto tisíc eur. V prvom roku sa budú sústrediť na oponentúru novely zákona o verejnom obstarávaní a výskum v oblasti elektronických aukcií.

 

Gabriel Šípoš, riaditeľ TIS