Menu Zavrieť

Transparency a Kiska spúšťajú projekt proti korupcii v zdravotníctve

Transparency International Slovensko v spolupráci s Andrejom Kiskom spustili 29.októbra 2013 projekt zameraný na znižovanie korupcie v zdravotníctve pod názvom „Stop úplatkom v zdravotníctve“. Nahlasovanie korupcie na stránke www.stopuplatkom.sk bude jednoduché, úplne anonymné a s odborným poradenstvom, ako v konkrétnej situácii postupovať. 

Podľa prieskumu agentúry Focus z januára 2013, si lekári vyžiadali úplatok až od takmer 100 000 ľudí. Vyžiadaný úplatok je úplatok, ktorý si lekár od pacienta vynútil. Bez úplatku by pacienta nevyšetril alebo neoperoval. Z výsledkov prieskumu tiež vyplýva, že až 500 000 ľudí dalo v posledných troch rokoch aspoň raz úplatok pracovníkovi v zdravotníctve. Slováci tak minuli v tomto období na úplatkoch viac ako 50 miliónov eur.

Korupcia v zdravotníctve dosahuje extrémne rozmery, ale oznamovanie trestných činov a poukazovanie na nekalé praktiky je výrazne ovplyvnené neochotou občanov aktívne v týchto prípadoch participovať. Až 50% ľudí nenahlási úplatok pretože nedôverujú polícii, ani súdnictvu, že daný prípad vyšetria. Ďalších 30% sa bojí,  že lekára – úplatkára, ktorého pomôžu odhaliť ešte budú potrebovať. V súčasnosti pritom ľudia nemajú pocit, že existuje niekto, kto by stál na ich strane.

Transparency International Slovensko (TIS) preto v spolupráci s Andrejom Kiskom vytvorila projekt boja proti úplatkom v zdravotníctve, ktorý ľuďom nahlasajúcim korupciu poskytne ľudskú a právnu ochranu a zároveň v prípade potreby aj náhradnú lekársku starostlivosť.

Občania získavajú jednoduchý spôsob ako aktívne prispieť k zlepšovaniu slovenského zdravotníctva prostredníctvom odhaľovania korupcie a naši právnici im budú aktívne pomáhať dotiahnuť veci do konca,“ povedal Pavel Nechala, právnik TIS.

Cieľom projektu Stop úplatkom je v priebehu troch rokov znížiť vyžiadané úplatky od lekárov – úplatkárov až o 30%.

Kedysi boli aspoň tie najťažšie diagnózy pre lekárov úplatkárov tabu. Zdá sa, že dnes už aj táto hranica padla. Chcem v tejto krajine niečo zmeniť a preto som sa rozhodol podporiť projekt Stop úplatkom v zdravotníctve. Nie je nič horšie ako zarábať na chorých, ktorí sú odkázaní na pomoc. Mrzí ma, že o korupcii v zdravotníctve sa veľa rozpráva, ale veľmi málo sa robí. Verím, že tento projekt veľa zmení,“ povedal partner projektu Andrej Kiska.

AKTUALIZÁCIA 17.3.2017:

Realizácia projektu nás stála 5 tisic eur, z toho Andrej Kiska, ktorý v danom čase ešte nebol prezidentom, prispel sumou 3783 eur. Projekt verejnej linky pre nahlasovanie korupcie v zdravotníctve zaznamenal len malú odozvu, v počte približne troch desiatok podnetov. Nik však nebol ochotný poskytnút toľko detailov, aby sme mohli prípad posunúť polícii, resp. ľudia neboli ochotní sami ísť svedčiť. Preto sme po troch mesiacoch linku zastavili a korupciu v zdravotníctve riešime radšej sledovaním verejných obstarávaní a školení samotných ľudi v odbore, ako by mohli korupcii predchádzať, či sami ju ohlasovať. Pán Kiska žiadny iný projekt Transparency International Slovensko nefinancoval.

Stránka www.stopuplatkom.sk v súčasnosti nie je vo vlastníctve Transparency International Slovensko a ani s ňou nie je žiadnym spôsobom spojená.