Menu Zavrieť

Transparency spúšťa nový portál pre kontrolu prokuratúry

Transparency International Slovensko zvyšuje verejnú kontrolu prokuratúry spustením novej stránky Otvorená prokuratúra, ktorá umožňuje občanom sledovať prácu prokurátorov ako aj vývoj v trestaní kriminality na Slovensku.

Nedostatočná transparentnosť orgánov dozerajúcich na zákonnosť a spravodlivosť bola popri  osobnostných zlyhaniach minulého vedenia dôležitou príčinou slabého výkonu v boji proti korupcii či zločinom verejných činiteľov. Prokuratúra odmietala zverejňovať výkony jednotlivých zamestnancov, ich majetkové priznania neobsahovali príjmy ani odmeny a vôbec sa nesledovala úspešnosť konaní pred súdom.

Webová stránka Otvorená prokuratúra (prokuratura.otvorenesudy.sk) sprístupňuje všetky kľúčové informácie o prokurátoroch a ich práci v jednoduchej a prístupnej forme. Výkonnosť prokuratúr, vrátane nápadu vecí, počtu podaných obžalôb či objemu „reštančných“ vecí je dostupná od roku 2010. Portál zverejňuje aj podrobné majetkové priznania spolu s odkazmi na články médií o danom prokurátorovi.

Sekcia o kriminalite umožňuje porovnávať trendy v kriminalite na Slovensku, o udeľovaných trestoch, o aktivite regionálnych prokuratúr v jednotlivých trestných činoch, ale aj o type páchateľov. Tieto dáta doteraz zverejňuje len rozdrobené po rokoch bez súvislostí a trendov).

Web Otvorená prokuratúra tak umožňuje silnejšiu kontrolu práce jednotlivých prokuratúr, prírastku majetkov prokurátorov, ale aj plnenia prioritného cieľa – lepšieho a rýchlejšieho odhaľovania trestnej činnosti na jednej strane, a celkového znižovania kriminality na strane druhej.

Väčšina kandidátov na nového generálneho prokurátora sľubovala vo svojich programoch, či pri vypočutí zvýšiť transparentnosť úradu. V budúcnosti preto bude portál rozšírený aj o dáta, ktoré nové vedenie prokuratúry verejnosti sprístupní.

Ján Ivančík, právnik Transparency International Slovensko

Kontakt: jan.ivancik@transparency.sk

1 Comment

  1. Ladislav

    Som veľmi rád že už existuje web,,otvorená prokratúra”. Ja som doteraz nemal žiadné styky s prokuratúrou.Už 2 roky bojujem o vrátenie môjho vodičského oprávnenia,ktoré poľa mňa bolo odobraté nezákonne.Podal správny orgán-,,dopravná polícia Trebišov”už druhý raz odmieta obnovu konania.Ombusmanka,ako aj Krajský dopravný inšpektorát mi dal za pravdu,ale pred dobrým mesiacom okresná prokurátorka JUDr.Katarína Krausová po preskúmaní rozhodnutia dala za pravdu dopravnému inšpektorátu Trebišov.Ja sa domnievam,že sa jedná o ,,spolupráce”okresných činiteľov,ako to bolo za komunizmu.Pravdepodobne môj prípad bude preskúmaný so súdom v Košiciach.Problém mám so zabezpečením advokáta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súvisiace príspevky