Menu Zavrieť

Transparentnosť má pre zdravotníctvo kľúčový význam

Zavedenie a zverejnenie kritérií, ich vyhodnotenie pri prideľovaní zmlúv poskytovateľom zo strany zdravotných poisťovní je najdôležitejšie opatrenie, ktoré by v boji proti neefektívnosti a klientelizmu v zdravotníctve mal minister zdravotníctva prijať ako prvé. Vyplýva to z prieskumu 16 predstaviteľov štátneho, súkromného a neziskového sektora venujúceho sa reforme zdravotníctva na Slovensku. Prieskum bol organizovaný Transparency International Slovensko v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku.

K ďalším kľúčovým opatreniam patria podľa prieskumu cenové porovnávanie nákupov zdravotníckeho materiálu a liekov, vypracovanie metodiky dobrého nákupu pre nemocnice, ako aj zverejnenie štandardných diagnostických a liečebných postupov pri práci zdravotníckeho personálu.

Kompletný rebríček opatrení nájdete tu: Rebríček opatrení transparentnosti v zdravotníctve a ich podrobné vyhodnotenie tu: Vyhodnotenie užitočnosti opatrení transparentnosti v zdravotníctve.

O týchto opatreniach a ďalších zásadných témach dnes diskutujeme na seminári, ktorý Transparency organizuje spolu so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku.

image-5d3e898620f7488d57854432c4fae0d8f43cefa8665ae9db6077ea23a1fcfcdd-V