Menu Zavrieť

VEREJNÁ KONTROLA REGIONÁLNEJ SAMOSPRÁVY

Prichádzate do kontaktu s regionálnou samosprávou a jej organizáciami alebo sa inak angažujete vo Vašom kraji? V tom prípade máme pre Vás ponuku na účasť na ďalšom ročníku trojdňového seminára vo Vysokých Tatrách, ktorý organizujeme už v apríli.

Na jeseň 2022 si súčasne s komunálnymi politikmi zvolíme aj predsedov a poslancov ôsmich samosprávnych krajov. V Transparency sme sa preto tento rok rozhodli usporiadať seminár špecificky zameraný aj na regionálnu samosprávu.

Samosprávne kraje dovedna hospodária s vyše 1,8 miliardou eur ročne, čo je viac ako rozpočet ministerstva zdravotníctva alebo obrany. Z týchto peňazí sú financované dôležité kompetencie ako sú opravy ciest, prímestská doprava, zariadenia sociálnych služieb, stredné školy, regionálne nemocnice, knižnice, divadlá či rozvoj turistického ruchu. O tom, ako efektívne sú tieto peniaze využívané, rozhoduje predovšetkým osem županov a ich úrady, ako aj vyše 400 regionálnych poslancov. Kvalitu ich práce však dokážeme posúdiť len vtedy, ak sa kľúčové rozhodnutia nerobia skryté za dverami nedostupných kancelárií, ale pred očami verejnosti.

Seminár Verejná kontrola regionálnej samosprávy sa uskutoční od 8. do 10. apríla a je určený pre aktívnych občanov, regionálnych politikov a úradníkov či novinárov so záujmom o témy krajskej samosprávy. Program otvoríme v piatok 8. apríla večernou diskusiou, počas ktorej sa s nami o svoje dlhoročné skúsenosti podelí bývalý predseda Košického samosprávneho kraja – Rudolf Bauer. Až do nedeľného obeda bude program pokračovať prednáškami na témy ako sú verejnoprávne župné médiá, kontrola v regionálnom zdravotníctve a školstve, kontrola župných organizácií a obchodných spoločností či verejné obstarávanie v krajoch. K benefitom stretnutí vždy patrí aj networking a výmena skúseností medzi účastníkmi.

Podrobný program s prednáškami a spíkrami nájdete aj nižšie. Seminár organizujeme s podporou Fondu pre transparentné Slovensko, ktorý spravuje Nadácia Pontis a s prispením Nadácie Slovenskej sporiteľne. Odporúčaný dobrovoľný príspevok na úhradu nákladov pre účastníkov je 49 eur.

Pre účasť na seminári je potrebné vyplniť prihlasovací formulár, prihlásiť sa môžete do utorka 22. marca.

Tešíme sa na Vás!