Menu Zavrieť

Ako Pellegrini svojim rodákom k zákazke pomohol

Projekt kúpaliska v Handlovej ukazuje, aké následky môže mať nedávne uvoľnenie transparentnosti zákaziek v praxi

Už takmer štyri mesiace platí výrazné zníženie transparentnosti vo verejných zákazkách. Od 1.mája tohto roka stačí verejným inštitúciám nakupovať tovary a služby jednoduchým oslovením troch nimi vybraných firiem (tzv. prieskum trhu) až do hodnoty 50 tisíc eur bez DPH, kým pred tým to bolo maximálne do 20 tisíc. Pri stavbách sa voľnosť zvýšila zo 70 na 150 tisíc eur. Posunula sa tak hranica, do ktorej netreba zákazku centrálne vyhlasovať s minimálne mesačným predstihom podnikateľom na celom Slovensku.

“Sľubujeme si od toho nielen zásadné zjednodušenie a uľahčenie prijímateľom verejných zdrojov obstarávať, ale aj podporu lokálneho zamestnávania, “ povedal pri predkladaní novelyzákona podpredseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD).

Čerstvý príklad z Handlovej však ukazuje, aké sú nástrahy takéhoto “uľahčenia.” Po dvadsiatich rokoch sa chystá vedenie mesta znovuotvoriť kedysi obľúbené kúpalisko. Mesto vedené primátorom Rudolfom Podobom (Smer-SD) ešte za pôvodných limitov vyhlásilo vo februári 2017 zákazku na projektovú dokumentáciu stavby v odhadovanej cene 83 tisíc eur bez dane.

Odhad ceny zistili na základe prieskumu trhu, pričom z neznámych dôvodov oslovili akurát tri firmy z Banskej Bystrice: AG Ateliér (Erika Gondová), Ateliér Vigaš a RK-Studio. Posledne menovaná firma predložila ponuku už do následnej ostrej súťaže spolu s nitrianskou Moravcik-Schroner. Ponúkla síce najlepšiu cenu 47 tisíc eur (oproti necelých 49 tisíc pri konkurencii), ale nemala všetky papiere v poriadku a tak nesplnila podmienky pre účasť v tendri.

Keď Moravcik-Schroner podal v máji námietku na Úrad pre verejné obstarávanie, mesto zákazku radšej zrušilo ešte pred rozhodnutím úradu. Podľa ich vysvetlenia pre Transparency “vzhľadom na predchádzajúce skúsenosti a zákonné lehoty ÚVO na kontrolu dokumentácie z priebehu verejného obstarávania ako aj prípadné ďalšie odvolacie lehoty, ktoré spôsobujú… niekoľkomesačné posuny vo vybavovaní, [mesto Handlová]  zrušilo zákazku ešte pred vydaním rozhodnutia ÚVO.”

Navyše, vysvetľuje mesto, o pár dní mali platiť veľkorysejšie limity, ktoré dovoľovali zákazku zadať jednoduchšie do sumy 50 tisíc eur. Na základe už podaných ponúk tak určili predpokladanú cenu na 47 tisíc a mohli si sami vyberať, koho do súťaže pozvú. Napodiv neoslovili dvoch konkurentov z nedokončenej súťaže, ale tri firmy, ktoré ešte vo februári oslovili na cenový odhad projektovej dokumentácie. Finálnu ponuku podala len RK-Studio, ktorá za 46 tisíc zákazku tento raz aj dostala.

V júli tohto roku dokumentáciu mestu aj dodala.

Vopred dohodnutá zákazka?

Bližší pohľad na odovzdané dielo však vyvoláva rozpaky. Na dokumentácii sa podieľali Roman Kerner a Michal Vigaš, majitelia dvoch “súťažiacich“ firiem: RK-Studio a Ateliér Vigaš. Tretia, AG Ateliér/Erika Gondová sídli na rovnakej adrese ako Vigaš (pod menom Gondovej manžela) a je uvedená ako blízka kancelária Ateliéru Vigaš.

Z celého priebehu zadávania tak plynie dojem, ako keby mesto už od začiatku hľadalo spôsob, ako vybranej firme RK-Studio zákazku prideliť. Pellegriniho novela im to výrazne zjednodušila. Veď už prvý prieskum trhu o predpokladanej cene vyzerá byť fiktívny – všetky tri oslovené banskobystrické firmy boli prepojené. Predpokladaná cena bola oproti trhovej skoro o 80% navýšená.

Keďže sa do následnej súťaže prihlásila “cudzia” firma a zrejme dohodnutá firma nemala v poriadku papiere, jedinou cestou nedať zákazku nedohodnutému bolo súťaž zrušiť.

Pellegriniho inovácia umožnila príbehu efektnú koncovku. Súťaž už nebolo treba opätovne vyhlásiť (s rizikom neželanej konkurencie), ale stačilo vybrať “spoľahlivé” firmy, ktoré nechajú vyhrať toho správneho, RK-Studio.

Či tento scenár takto naozaj prebehol, bude skúmať Úrad pre verejné obstarávanie, kam sme už poslali podnet na kontrolu. Odpovede mesta však nijak nevysvetľujú, prečo v záverečnom prieskume trhu opäť oslovili spriaznené firmy a naopak vynechali jediného reálneho konkurenta. Bez odpovede ostala aj otázka, ako prišli práve na troch architektov z Banskej Bystrice pri odhadovaní ceny zákazky.

Podpora lokálu či korupcie?

V tomto prípade tak neplatí ani tvrdenie Petra Pellegriniho (zhodou okolností rodáka z Banskej Bystrice), že po jeho novele sa budú ľahšie uprednostňovať lokálnej firmy. Taká Handlová či susedná Prievidza majú architektov dosť, no vďaka voľnému režimu putovala zákazka do Banskej Bystrice.

Či je prípad Handlovej typickým alebo nie ukážu ďalšie mesiace platnosti novely. Zadávanie zákaziek je pre samosprávy nepochybne rýchlejšie a ľahšie sa dá vyhnúť neserióznym podnikateľom. Ale cenou za to je nižšia transparentnosť. Ukazujú to aj čísla. Od 1.júna po zvýšení limitov poklesol medziročne počet nákupov cez centrálne vyhlasované elektronické trhovisko o 25%. V prepočte sa tak verejnosť dozvedela o priebehu zadávania 2100 nákupov spolu za 20 miliónov eur menej ako za rovnaké obdobie v roku 2016. Pri väčších tzv. nebežných nákupoch vyhlasovaných vo Vestníku obstarávania nastal pokles o 30% v hodnote 120 miliónov eur. Časť bude súvisieť so sezónnymi zmenami, ale podľa odhadov Transparency vďaka zmenám zmiznú z verejného dohľadu zákazky minimálne za sto miliónov eur ročne.

Uvoľňovanie rúk samosprávam by bolo prijateľnejšie, keby fungovala efektívna kontrola. Ale nedávny spolitizovaný výber šéfa Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý zákazky kontroluje, ukazuje, že vládna koalícia nechce ani verejnú, ani štátnu kontrolu tendrov. Keď sme v Transparency pred polrokom poukázali na manipuláciu s obecnými zákazkami v okolí Topoľčian, na ktorých bohatla firma z premiérovi blízkych Hrušovan Europa Group spoluvlastnená poslancom za Smer, polícia aj začala trestné stíhanie no prokuratúra ho promptne zastavila. Prípad sa presunul na NAKA, ktorá doteraz stíhanie neobnovila.

Firme Europa Group sa zatiaľ v regióne naďalej darí. Tesne pred župnými voľbami s nimi Nitriansky samosprávny kraj vedený kandidátom vládnej koalície Milanom Belicom podpísal dve stavebné zákazky za 280 tisíc eur, obe neverejným režimom prieskumu trhu vďaka Pellegriniho novele. Tretia za 490 tisíc je na ceste, dokonca priamym zadaním aj napriek vyššej sume. Do verejnej súťaže na rekonštrukciu historickej budovy Podunajského múzea  vypísanej uprostred leta na najkratší možný zákonný termín (súťažné podklady mali 77 príloh) totiž neprišla žiadna ponuka a župa tak mohla prideliť zákazku komu chcela. Prečo si vybrala práve Europa Group, s ktorým dovtedy nemala žiadnu zmluvu, nebola kancelária župana ochotná vysvetliť.

 

Gabriel Šípoš

 

Tento článok bol podporený Nadáciou Eset. Ak považujete kontrolu zákaziek v našich mestách a krajoch za potrebnú, podporte nás aj finančne, aby sme ju robili ešte častejšie. Ďakujeme!