Menu Zavrieť

Voliči sa Ficovými dotáciami nenechali kúpiť

Podpora Smeru na prekvapenie skolabovala rovnako tam, kde vláda dotácie dávala, ako aj tam, kde ich nedávala.

Viliam Búcora, starosta obce Šurianky za stranu Smer, musel víkendové voľby veľmi prežívať. Dedina, ležiaca v susedstve Hrušovian, kde súčasný premiér vyrastal, patrila za vlády Roberta Fica medzi tie vyvolené. Dostala sa do zoznamu jedného percenta obcí, ktoré z rezervy premiéra za posledné štyri roky dostali až tri dotácie. Väčšina, vrátane tých najchudobnejších na Gemeri, nedostala ani jednu.

Tá tretia dotácia, hoci bola pridelená už pred pár týždňami, bola podpísaná až minulý utorok, tri dni po voľbách. Suma 15 tisíc eur má ísť na opravu futbalových kabín a záchodov miestneho futbalového klubu, ktorého je sám Búcora tajomníkom.

Červení mávali v obci doteraz navrch.
Červení mávali v obci doteraz navrch. (Foto: obecsurianky.sk)

Okrem futbalistov si podporu vlády museli všimnúť aj mladí rodičia – premiér poslal minulé leto do obce 15 tisíc na opravu materskej školy. Rok predtým zase 10 tisíc na opravu kulturáku. Navyše na jeseň získali Šurianky aj peniaze na kamerový systém od ministerstva vnútra – ďalších 15 tisíc eur. Mimochodom, obci ich dodáva firma Bonul, na ktorej firemnom večierku pred dvomi rokmi vystúpil sám premiér.

Súvisia dotácie s volebným výsledkom?

Na prvý pohľad sa zdá, že Šuriančania svoju spokojnosť s vládou ukázali aj vo voľbách. Minulý víkend šli voliť tri štvrtiny z nich a polovicu hlasov dali Smeru. Len 12% obcí doprialo Smeru lepší výsledok.

No v skutočnosti podpora strane Roberta Fica aj Šuriankach výrazne spadla. Oproti roku 2012 Smer klesol o takmer 17 percentných bodov, teda o zhruba o toľko, ako v priemere na celom Slovensku. Nevyzerá, že dotácie akokoľvek zabrali.

Keď sme v Transparency zanalyzovali výsledky vo všetkých obciach, ktoré dostali dotácie z výrazne spolitizovaných programov ako bola rezerva premiéra, hasičské autá ministra vnútra, či ihriská od splnomocnenca Dušana Galisa, došli sme k rovnakému zisteniu –podpora Smeru skolabovala  rovnako tam, kde vláda dotácie dávala, ako aj tam, kde ich nedávala

infogram blog

Samozrejme, takúto analýzu komplikujú iné faktory, ktoré na voličov majú vplyv. Kvôli nedostatku dát sme sa ani nepozerali na všetky možné eurofondy a vládne regulácie, ktoré život v obci okrem zmienených dotácií ovplyvňujú. No rovnakú neprítomnosť vplyvu kupovania voličov dotáciami sme zistili už pred dvomi rokmi, keď premiér a vtedy aj kandidát na prezidenta tesne pred voľbami vo veľkom rozdával milióny do obcí.

V každom prípade – pri uvedomení si limitov výskumu –  tento predbežný záver, že klientelistické kupovanie hlasov skoncentrované tesne pred voľbami zrejme nefungovalo, jedobrou správou. Je celkom možné, že mnoho voličov za takéto jednorazové dary zo štátneho rozpočtu nepripisuje zásluhy konkrétnym stranám, prípadne rýchlo na ne zabúda. Horšou správou ale je, že bývalí voliči Smeru si to namierili najmä k Marianovi Kotlebovi (a časť k SNS). Veľkým skokanom aj v Šuriankach je práve Ľudová strana Naše Slovensko, ktorá získala až 14% hlasov. Štyri roky predtým to bolo necelé percento.

Družstevník, do toho!

Či sa Šurianky dočkajú štedrých dotácií aj v nasledujúcich rokoch je teraz otázne. Možno ich premiér či ministerstvá konečne začnú prideľovať podľa potrieb, nie politických konexií. Možno si uvedomia, že dotácie už veľmi na ľudí nefungujú. A možno sa budú musieť prispôsobiť aj Šurianky. Tak ako to robí sám starosta, ktorý úraduje v obci celé porevolučné obdobie.  Najprv bol nezávislým, potom reprezentoval HZDS a dnes hrá za Smer.  Už len vedieť vybrať si tú správnu stranu, všakáno.

Snáď sa zatiaľ aspoň zadarí futbalovému TJ Družstevník Šurianky. Aj bez zrekonštruovaných kabín to na jeseň dotiahol na prvé miesto oblastnej súťaže 8. futbalovej ligy. Možno vlastná snaha je predsa len viac ako kamoši tam hore.

Gabriel Šípoš

Ak Vám klientelizmus pri prideľovaní verejných peňazí prekáža a chcete, aby sme ho sledovali a prešľapy kritizovali naďalej, podporte prosím prácu Transparency. Ďakujeme!

article_photo