Menu Zavrieť

Žiadame zverejniť zmluvu o nákupe Sputnika V

Test in English: Ministerstvo zdravotníctva odmieta zverejniť zmluvu, podľa ktorej má Slovensko nakúpiť až dva milióny vakcín Sputnik V.

„Tak ako aj zmluvy, ktoré podpísala Európska komisia s farmaceutickými firmami sú v utajenom režime, rovnako tak je aj naša zmluva ohľadom vakcíny Sputnik V,“ napísala nám na žiadosť Transparency o zaslanie zmluvy hovorkyňa rezortu.

Táto odpoveď nezodpovedá slovenskému právu, ktoré vyžaduje povinné zverejňovanie zmlúv štátu, preto sa odvoláme a sme pripravení dotiahnuť to až pred súd. Tiež to nie je fér voči slovenským občanom, ktorí za nákup cez dane platia – spolu by mohlo ísť až o 17 miliónov eur – a vakcínu budú na vlastnom tele užívať, ale ani voči ruským občanom, ktorí sami nemajú vakcín dostatok a vývoj štátnej vakcíny financovali svojimi daňami.

Utajenie zmlúv by znamenalo, že verejnosť nebude vedieť overiť zmluvné ceny, termíny dodávok, sankcie za nedodanie, či kto preberá zodpovednosť za možné vedľajšie účinky vakcín. Nákupy EÚ, kde sú dodávky pomalé a stále viac meškajú napriek tajnosti zmlúv, určite nie sú pre nás dobrým príkladom.

Takto pred rokom ešte Pellegriniho vláda doniesla z Číny milión rúšok a stotisíc testov, a tiež obišla zverejnenie zmluvy. Po právnej polemike sme nakoniec v Transparency od novej vlády tie zmluvy vymohli.

„Daveriáj, ale praveriáj,“ znie staré ruské príslovie. Dôvera je na mieste, len keď vieme partnera aj preveriť. Vážená vláda, ukážte nám zmluvu, čo a za akých podmienok sme od Rusov vlastne nakúpili. Práve vtedy, keď ide o záchranu životov, je predsa transparentnosť najdôležitejšia.

(foto: oficiálne promo vakcíny sputnikvaccine.com)