Menu Zavrieť

ZMLUVA NA SPUTNIK JE VEREJNÁ, OBČIANSKY TLAK MAL ZMYSEL

Sme veľmi radi, že nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský vypočul požiadavky Transparency aj následné stanoviská prezidentky Zuzany Čaputovej a ministersky spravodlivosti Márie Kolíkovej a zmluvu na nákup ruskej vakcíny Sputnik V koncom apríla predsa len zverejnil. Okolo tejto transakcie sa objavilo množstvo nejasností a konfliktov, pričom utajovanie zmluvy ich iba prehlbovalo. Nehovoriac o porušovaní zákona, keďže na Slovensku máme už od roku 2011 povinné zverejňovanie zmlúv.

Ministerstvo zdravotníctva tak v tomto ohľade napravilo nezákonný stav a verejnosť si konečne mohla overiť zmluvné ceny, množstvo a termíny plánovaných dodávok, dôvody a výšky sankcií či podmienky zodpovednosti za možné vedľajšie účinky vakcín.

V Transparency sme o sprístupnenie zmluvy požiadali rezort zdravotníctva hneď po známej tlačovke vtedajšieho predsedu vlády Igora Matoviča a ministra Mareka Krajčiho na košickom letisku začiatkom marca. Premiér aj minister zdravotníctva sa medzitým zmenili, no my sme ani v priebehu dvoch mesiacov nedostali jasné zdôvodnenie neposkytnutia zmluvy.

Zmluvu sme sa pokúšali získať v spolupráci s ruskou pobočkou Transparency aj od ruskej strany, tá však žiadosť s odvolaním sa na obchodné tajomstvo kompletne zamietla. Získať dokument pre verejnosť sme sa usilovali aj od prezidentky Zuzany Čaputovej a ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej, ktoré mali zmluvu prednostne k dispozícii. Prezidentka nám odpísala, že ňou už nedisponuje a ministerstvo spravodlivosti nám ju spolu s ministerstvom zdravotníctva poskytlo až deň po zverejnení v Centrálnom registri zmlúv.

Dve odpovede ministerstva zdravotníctva na našu žiadosť o sprístupnenie zmluvy na nákup vakcíny Sputnik V, ktoré delia dva mesiace.

Dve odpovede ministerstva zdravotníctva na našu žiadosť o sprístupnenie zmluvy na nákup vakcíny Sputnik V, ktoré delia dva mesiace.

Napriek tejto tortúre a odhodlaní podať vo verejnom záujme na ministerstvo zdravotníctva aj žalobu sme radi, že zverejnením zmluvy môžeme napokon naše súdy od ďalšieho sporu občanov so štátom odbremeniť.

Sme presvedčení, že pokiaľ ide o verejné zdravie a takúto veľkú sumu z rozpočtu, na utajovanie okolností nákupu vakcín neexistuje dobrý dôvod. Týka sa to samozrejme aj zmlúv na vakcíny kupované Európskou komisiou, ktoré boli zverejnené len sčasti. Privítali by sme, keby slovenské aj európske orgány mysleli na zverejňovanie už pri podpise a verejnosť nemusela mesiace čakať na dodatočné dohadovanie zmluvných strán. https://www.crz.gov.sk/zmluva/5716242/