Bratislava, 26. novembra 2024
Stovka významných štátnych, mestských, župných a univerzitných firiem v rebríčku Transparency hospodári ročne s takmer 17 miliardami eur. Transparentná je len polovica z nich.
Najtransparentnejšími verejnými firmami roku 2024 sú Mestské lesy Košice, Všeobecná zdravotná poisťovňa a Železničná spoločnosť Slovensko. Ukázalo to najnovšie meranie, ktoré s odstupom piatich rokov uskutočnila protikorupčná organizácia Transparency International Slovensko.
Rebríček mapujúci transparentnosť stovky najväčších verejných firiem prináša Transparency po štvrtýkrát (2012, 2015, 2019 a 2024). Významné štátne, mestské, župné a univerzitné firmy zaradené do hodnotenia hospodária s takmer 17 miliardami eur (2023), čo je suma, ktorá by sa dala prirovnať k trom štvrtinám príjmov štátneho rozpočtu. Do veľkej miery rozhodujú o tom, aké kvalitné sú naše železnice, diaľnice, či služby a ceny súvisiace s mestskou hromadnou dopravou, kúrením, pitnou vodou alebo odvozom a likvidáciou odpadu.
Za päť rokov sa dokázali v transparentnosti posunúť – priemerné skóre z roku 2019 (40%) narástlo na aktuálnych 46 percent. Stále však platí, že až 46 firiem nedosiahlo ani toto priemerné skóre a nemožno ich tak označiť za transparentné.
Po prvý raz sa na čele rebríčka dokázala umiestniť mestská firma. Malá košická spoločnosť so sedemmiliónovými tržbami a päťdesiatkou zamestnancov (oba údaje 2023) v transparentnosti prekonala aj štátnu zdravotnú poisťovňu a národného železničného dopravcu, ktorí patria k najväčším verejným firmám na Slovensku.
V predošlom hodnotení skončil podnik košického magistrátu na druhom mieste. Odvtedy sa mu podarilo transparentnosť ešte zvýšiť, keď v súčasnom hodnotení ako jediný získal najvyšší rating A+. Celkovým bodovým skóre 81% však zaostal za víťazom spred piatich rokov, ktorým bola štátna Tepláreň Košice (89%). Tá sa medzičasom stala súčasťou štátneho MH teplárenského holdingu.
Ešte výraznejší vzostup predviedla VšZP, ktorá v minulosti zaostávala za svojimi možnosťami. Z 18. miesta v roku 2019 sa posunula na 2. priečku. V prípade tejto zdravotnej poisťovne je dôraz na transparentnosť o to cennejší, že sa dlhodobo musí vyrovnávať aj s inými závažnými výzvami a je tak pod väčším verejným tlakom.
ZSSK je v transparentnosti tradične vysoko, v TOP 5 bola vo všetkých doterajších hodnoteniach, v prvom rebríčku v roku 2012 dokonca zvíťazila. Najmenej transparentnými sú dve mestské správcovské spoločnosti, BYP Liptovský Hrádok a Spravbytherm Kežmarok. Ešte horšie obstála štátna akciovka Slovensko IT, ktorá sa však medzitým dostala do likvidácie.
V stovke najväčších firiem zaradených podľa výšky obratu do hodnotenia je takmer polovica (45) štátnych, tie boli doplnené 50 mestskými (vrátane 13 vodárenských vlastnených viacerými mestami a obcami v regióne), troma župnými a dvoma univerzitnými firmami. Stále platí, že štátne firmy (priemer 50%) sú otvorenejšie v porovnaní s mestskými (priemer 43%). Transparency do hodnotenia opäť zaradila aj päť veľkých štátnych nemocníc transformovaných na akciovky. Najlepšie sa umiestnil bratislavský Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, no obsadil až 36. priečku.
Aj keď hodnotenie prichádza po prvom roku súčasnej vlády, sčasti je ešte vysvedčením pre garnitúru manažérov nominovaných troma predošlými kabinetmi (2020-2023). Výrazný prepad v rebríčku zaznamenala Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, ktorá sa zo 6. pozície v roku 2019 prepadla na 26. miesto. Naopak, Slovenský plynárenský priemysel sa dokázal posunúť z 28. priečky do prvej desiatky (6. miesto).
Jednou z noviniek v rebríčku je novozaložená eseročka ministerstva hospodárstva Valaliky Industrial Park, ktorá pripravuje územie pre automobilku Volvo. V hodnotení dopadla zle, keď obsadila až 79. priečku. Spomedzi veľkých verejných firiem sa na spodok rebríčka (90. miesto, pokles o 15 priečok) dostala Západoslovenská vodárenská spoločnosť. Naopak malé Technické služby mesta Prievidza sa stali skokanom rebríčka, keď sa z chvosta (92. priečka v 2019) dokázali dostať do čela (12. miesto).
Rebríček transparentnosti mapuje pomocou celkom 63 indikátorov rozdelených do šiestich oblastí. Výraznejšie sa verejné firmy dokázali posunúť v tej najdôležitejšej – Komunikácia a zverejňovanie informácií (nárast skóre zo 44% v roku 2019 na 55% v roku 2024). Aj napriek tomu iba 80 percent z nich dokázalo odpovedať na infožiadosť zákonným spôsobom. V zvyšných piatich oblastiach došlo iba k miernemu zlepšeniu. V oblasti mapujúcej sponzoring a spoločenskú zodpovednosť sa hodnotenie znížilo (pokles z 37 na 27%).
Stále platí, že takmer deväť z desiatich verejných firiem (86%) nezverejňuje výsledky z rokovaní žiadneho z ich orgánov, až polovica vôbec nevyhodnocuje vo výročných správach plnenie plánov a takmer polovica (42%) stále nemá prijatý etický kódex. Pätina firiem nebola ochotná poskytnúť informáciu o výške platu a ročných odmien riaditeľa či konateľa a dve z piatich firiem neprejavili ochotu zaoberať sa anonymným podnetom občana upozorňujúcim na možný konflikt záujmov.
Naopak, podiel verejných firiem, ktoré v posledných troch rokoch prijímali vedúcich pracovníkov cez výberové konania stúpol z jednej tretiny v roku 2019 (36%) na polovicu (52%). Protikorupčný program má prijatý už pätina zo stovky najväčších verejných firiem. Pravidlá pre prácu s umelou inteligenciou však majú zatiaľ iba tri.
Výsledky slovenských verejných firiem Transparency opäť porovnala aj s dobrou praxou veľkých zahraničných verejných firmách ako britská BBC či holandská De Volksbank (pri zúženom skóre indikátorov dosiahli 74%).
Samotný rebríček nemeria korupciu, ale predovšetkým otvorenosť informovania a existenciu jasných pravidiel. Firmy v čele rebríčka sa tak nedajú automaticky označiť za odolné voči korupcii a nekalým praktikám, ich prípadné odhaľovanie môže byť vďaka väčšej otvorenosti jednoduchšie. Informácie o rebríčku, vrátane podrobnej prezentácie, porovnania so vzorkou zahraničných firiem a metodiky hodnotenia sú zverejnené na stránke firmy.transparency.sk.
Prezentáciu z tlačovej konferencie si môžete stiahnuť tu.
Pre viac informácií kontaktujte: Michal Piško, pisko@transparency.sk, 0905/840 421, Ľuboš Kostelanský, lubos.kostelansky@transparency.sk, 0948/003 625, Kristína Márová, kristina.marova@transparency.sk
Projekt bol podporený Veľvyslanectvom Holandského kráľovstva.