Menu Zavrieť

Prečo štátne firmy dotujú zábavku jedného z najbohatších Slovákov?

Transpetrol nie je jedinou štátnou firmou, ktorej peniaze skryto pretekajú do archeologického inštitútu Zoroslava Kollára.  

Predstavte si, že ste štátny manažér a môžete dať tisíce eur na dobročinnosť, kam by ste ich dali? A. nemocniciam B. sociálne slabým rodinám C. ochranárom na vykúp lesov pred developermi D. archeológom E. archeológom zo spolku jedného z najbohatších Slovákov. Ak ste si nezvolili možnosť E, v niektorých štátnych firmách by ste sa za manažéra zrejme nehodili.

Transparency International Slovensko v decembri upozornila, že spoločnosť Transpetrol v roku 2012 darovala súkromnému Slovenskému archeologickému a historickému inštitútu (SAHI) priamo 50-tisíc eur, za 47-tisíc eur si u nich objednala prípravu publikácie k výročiu ropovodu Družba a ďalších 30-tisíc k nim poslala aj cez neznámu neziskovú organizáciu Hodnoty života. Jej zakladateľka si pritom na použitie daru v telefóne nevedela spomenúť.

SAHI založil veľkopodnikateľ Zoroslav Kollár, ktorého skupina podľa médií v 90-tych rokoch zbohatla na konkurzoch a administratívno-násilných prebratiach firiem. Jeho majetok dnes podľa odhadov môže dosahovať až 272 miliónov eur.

Peniaze inštitútu posielajú aj ďalšie štátne inštitúcie. Ministerstvá školstva a kultúry mu podľa centrálneho registra zmlúv poskytli od roku 2011 už vyše 50-tisíc eur, takmer 20-tisíc eur má SAHI v tomto roku zinkasovať aj od Slovenskej agentúry pre cestovný ruch, ktorá si objednala reklamu v ich mesačníku Historická revue.

Modus operandi

Významnou položkou v rozpočte inštitútu sú aj dary z dvoch percent z daní, ktoré im len od roku 2009 priniesli viac ako 80-tisíc eur. Z toho 11 400 eur im vlani poslala ďalšia štátna spoločnosť Tipos.

Vyše 10 600 eur v tom istom roku poukázal Tipos aj Nei

nvestičnému fondu Kriváň, ktorý podľa výročnej správy nevykazoval žiadnu činnosť, nedisponoval žiadnym majetkom a dar od štátnej akciovky bol jeho jediným príjmom.

LOTO foto TASR
Štátny Tipos vlani podporil z dvoch percent z daní Kollárov archeologický inštitút 11 400 eurami priamo a podobnou sumou cez Neinvestičný fond Kriváň aj nepriamo. (Foto TASR)

Zo správy fondu vyplýva, že aj peniaze od Tiposu skončili s najväčšou pravdepodobnosťou opäť v Kollárovom inštitúte. „Fond v roku 2014 obdržal žiadosť na finančný príspevok od Združenia priestor a socha a od Slovenského archeologického a historického inštitútu, ktorý správna rada schválila,“ napísal správca fondu Pavol Lazar.

Spoločníci

Lazar je podľa obchodného registra spoločníkom v developerskej firme Equis invest, druhá časť patrí spoločnosti Castis invest, v ktorej pôsobí Kollár i jemu blízki ľudia Bohuš Kaliarik a Andrea Pu

skailer.

Obaja naposledy menovaní vystupovali aj v prípade neziskovky Hodnoty života, ktorá v minulosti SAHI posúvala peniaze od Transpetrolu. Puskailer jej od roku 2014 šéfuje a na Kaliarikovom počítači zas pravdepodobne vznikali dodatočne vytvárané dokumentyk transakcii s Transpetrolom.

Lazar, ktorý sa v médiách spomínal napríklad ako kapitán horolezeckej výpravy na Mount Everest, ktorú v roku 1998 sponzorovalo štúdio Koliba sprivatizované deťmi vtedajšieho premiéra Vladimíra Mečiara, sa k okolnostiam prevodu nevyjadril. Nereagoval ani na opakovanú otázku, či pri rozhodovaní o presune peňazí na SAHI zohrávali úlohu aj ich spoločné podnikateľské aktivity s Kollárom.

V dobrej viere

Vyjadriť sa odmietol aj zástupca inštitútu Peter Valent, ktorý iba poznamenal, že darcov z dvoch percent z daní nepoznajú.

Hovorca Tiposu Rastislav Čépe príspevok pre SAHI vysvetľuje tým, že inštitút sa už niekoľko rokov venuje popularizácii histórie, archeológie a dejín umenia. „Považujeme ho za renomované občianske združenie, ktoré si zaslúži aj našu finančnú podporu,“ tvrdí.

Prečo takmer rovnakou sumou podporili aj nečinný fond Kriváň a ako na neho pri výbere obdarovaných prišli, Tipos nevysvetlil. „Podporili sme ho v dobrej viere, že pridelené financie budú využité na činnosť vydavateľstva Neinvestičný fond Kriváň. Neskúmali sme ako naložili s týmito prostriedkami,“ napísal Čépe. „Ak k uvedenej transakcii došlo, veríme, že prostriedky budú účelne využité na prevádzku a odbornú činnosť SAHI,“ dodal.

Rozdávanie bez pravidiel

Predstavitelia inštitútu odmietli odpovedať aj na otázku, od akých štátnych organizácií a firiem v posledných rokoch získali podporu a v akej výške.

Keďže ide o súkromnú spoločnosť, veľmi im to vyčítať nemôžeme. Vyššie nároky by sme však už mohli mať napríklad na stopercentne verejné firmy, ktoré cez dotácie, dary a sponzoring každoročne rozdelia dovedna milióny eur.

Dotacie statnych firiem

Podľa analýzy k rebríčku transparentnosti štátnych, mestských a župných firiem, ktorú Transparency predstaví začiatkom mája 2015, však až 90 percent spoločností neuvádza na

internetových stránkach o podporených subjektoch zhola nič. Až 80 percent týchto spoločností nemá na prideľovanie podpory externým žiadateľom ani len písané pravidlá.

Činnosť súkromného inštitútu, ktorého archeológovia už bádali v Iraku, Guatemale či Sýrii je určite pozoruhodná. Otázkou zostáva, prečo bohumilú zábavku jedného z najbohatších Slovákov spolufinancujú aj štátne firmy a to aj skryte cez podozrivých prostredníkov.

Predstavte si, že ste štátny manažér v spoločnosti, ktorá má na poskytovanie dotácií, darov a dvoch percent transparentné pravidlá. Rozhodli by ste sa tisíckami eur podporiť organizácie typu Hodnoty života a Neinvestičný fond Kriváň?

Michal Piško

Ak sa vám článok páčil a chcete, aby sme fungovanie štátnych firiem sledovali aj naďalej, podporte nás prosím aj finančne. Ďakujeme!

darujte2