Menu Zavrieť

Pri vláde Kotlebu treba byť naozaj na stráži

Tri a pol roka šéfovania Banskobystrickej župe vcelku jasne ukázalo, ako si Marian Kotleba a jeho ĽSNS v skutočnosti predstavujú vládnutie. 

V Banskobystrickom kraji sme zastavili korupciu a rozkrádanie verejných financií! Aj takto predstavitelia extrémistickej ĽSNS tesne pred vlaňajšími parlamentami voľbami potenciálnym voličom dokazovali, ako dokážu plniť sľuby.

Už o pár dní neskôr museli nečakane obhajovať, prečo uplatňujú dvojaký meter. Riaditeľ úradu Banskobystrického kraja a nový poslanec parlamentu za ĽSNS Milan Uhrík vysvetľoval, prečo je na rozdiel od ich predchodcu exžupana Vladimíra Maňku (Smer) v poriadku, ak sedia na dvoch stoličkách oni (župa a parlament). Dôvodil práve dosiahnutými výsledkami v „ťažko vybojovaných“ krajských pozíciách, ktoré by inak „pripadli v prospech nejakého povereného smeráckeho poslanca, za ktorého by sa začalo rozkrádať odznova“.

Poukázal aj na to, že on i súčasný župan Marian Kotleba môžu ako poslanci Národnej rady poberať podľa zákona za funkcie v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) iba minimálnu mzdu 405 eur v hrubom. „Ruku na srdce – kto z vás by to robil,“ pýtal sa.

Faktom je, že výsledky Kotlebovho úradu nie sú zvlášť oslnivé. Banskobystrická župa zostáva podľa nedávno zverejneného rebríčka INEKO krajom s najhorším finančným zdravím, v ktorom dlh na obyvateľa vzrástol v priebehu roku 2015 z 52 na 67 eur. BBSK prišiel kvôli zamestnávaniu načierno aj o vyše 20 miliónov eur z eurofondov, ktoré mohol použiť na opravy ciest II. a III. triedy.

Najväčšia župná firma na Slovensku – Banskobystrická regionálna správa ciest skončila počas troch rokov pod vedením Kotlebových nominantov dvakrát v červených číslach. Situácia sa zmenila až vlani, keď sa vďaka reorganizácii a prepúšťaniu dostali opäť do zisku. Jasný náskok z čias župana Maňku stratila Banskobystrická župa aj v našom rebríčku transparentnosti samosprávnych krajov, kde zaznamenala najväčší prepad.

Predstavitelia ĽSNS však už na jeseň oznámili, že sú s výsledkami v BBSK spokojní a mandát mienia v tohoročných župných voľbách obhajovať. Okrem spokojnosti je však podstatným faktorom zrejme i to, že banskobystrická župa zostáva dôležitou základňou pre budovanie strany.

88 malých domov

Prekvapivý výsledok v posledných parlamentných voľbách (8,04%) síce strane, ktorá dovtedy hospodárila s tisíckami eur ročne, vyniesol štátny príspevok 5,2 milióna eur, no výraznejšie zastúpenie vo verejných funkciách im nepriniesol. Aktuálne tretiu najpopulárnejšiu stranu v krajine zastupuje na národnej úrovni 14 poslancov. S tými však nikto spolupracovať nechce a výrazný volebný úspech tak strana dokázala pretaviť už len do vyše tridsiatky pozícií poslaneckých asistentov.

Z necelej päťdesiatky darcov, ktorých ĽSNS priznala v správe o nákladoch na volebnú kampaň zaujalo miesto poslanca či poslaneckého asistenta deväť členov a sympatizantov strany. Asistentom sa stal napríklad aj pravicový radikál Marián Mišún, ktorý do parlamentu kandidoval z 87. miesta a na bilbordoch propagoval pracovné tábory. Strane pred voľbami daroval reklamnú plochu v hodnote 50 eur, o tri mesiace nato už s Kanceláriou Národnej rady uzatváral zmluvu na 23-tisíc eur, ktoré má získať za služby pre poslanca a podpredsedu stany Martina Beluského.

Jediný mandát v regionálnej samospráve, ktorý zastáva práve banskobystrický župan Kotleba, sa naopak ĽSNS darí úročiť naplno. Na župné posty alebo zákazky je napojených najmenej tucet darcov strany, priamo za ĽSNS kandidovalo aj 17 zo 145 zamestnancov úradu, ktorých BBSK aktuálne uvádza na stránke. Pôvodne ich bolo ešte viac, niektorí, ako podnikateľ Miroslav Belička, medzitým z úradu odišli, zo zoznamu sa vytratili aj kandidátky ĽSNS do europarlamentu Jana Štrangfeldová či Renáta Mecková.

Svojich ľudí však Kotleba dokázal dostať aj do župných organizácií. Zariadenie sociálnych služieb Domov Márie v Banskej Štiavnici napríklad vedie Martina Kováčiková, ktorá za ĽSNS kandidovala do parlamentu zo 132. miesta a župní poslanci jej opakovane vyčítali nedostatočnú kvalifikáciu. Riaditeľ župného domova sociálnych služieb v Novej Bani Jozef Mravec sa zas k ĽSNS prihlásil po voľbách a dnes stranu zastupuje ako okresný predseda v Detve.

Najmenej desať ľudí dosadili aj do Banskobystrickej regionálnej správy ciest (BBRSC). Medzi nimi aj Kotlebovu manželku Frederiku, ktorej zverili riešenie protispoločenskej činnosti či županovho brata Martina, ktorý zastal funkciu ekonomického riaditeľa.

Vymknutí spod kontroly

Nominati ĽSNS v tejto firme boli pritom spájaní s viacerými škandálmi. Prvý Kotlebov generálny riaditeľ a právnik Róberta Vágvölgyi najprv prijal za kontrolóra viackrát súdeného sympatizanta ĽSNS Róberta Martináka, ktorý kradol v obchode mydlo a pri jednej z krádeží vybil obeti štyri zuby. Vo firme už dnes nepracuje a opäť čelí obžalobám z ublíženia na zdraví a z falšovania verejnej listiny. Vágvölgyi funkciu onedlho prenechal niekdajšej dvojke kandidátky ĽSNS Petrovi Kováčovi z Nitry, ktorý sa vo funkcii zviditeľnil útokom na poslíčka s jedlom, ktorý si dovolil zaparkovať na jeho mieste.

S Vágvölgyim, ktorý s BBRSC zostal v roku 2016 spolupracovať ako právnik a za svoje služby zinkasoval viac ako 14-tisíc eur, sa spája aj ďalšia kauza. Správa ciest v septembri 2016 prehrala podľa portálu bystricoviny.sk súdny spor o zaplatenie staršej pokuty vo výške 142-tisíc eur len preto, že firma a jej právny zástupca Vágvölgyi súdu včas nepredložili plnomocenstvo na zastupovanie.

Portál Akuality.sk upozornil zas na to, že BBRSC zadala zákazku na bezpečnostný systém za 20-tisíc eur firme dnešného poslanca parlamentu Jána Kecskésa a to v čase, keď tento politik zároveň zastával aj funkciu podpredsedu predstavenstva BBRSC.

Správa ciest sa podľa viacerých poslancov župy pod vedením Kotlebových ľudí vymkla kontrole, opakovane preto žiadali o zvolenie nominantov zastupiteľstva do orgánov firmy.  Kotleba to viackrát odmietol. Umožnil mu to aj zákon o samosprávnych krajoch, ktorý poslancom na rozdiel od miest a obcí automaticky nepriznáva právomoc schvaľovať zástupcov samosprávy do obchodných spoločností.

Líder ĽSNS čiastočne ustúpil až po úspešných parlamentných voľbách na jar 2016, kedy sa postov vo firme vzdali novozvolení poslanci Národnej rady Rastislav Schlosár, Martin Beluský a Stanislav Mizík (aktuálne obvinený z výroby extrémistických materiálov a hanobenia národu a rasy). Novou šéfkou predstavenstva sa stala Kotlebova poslanecká asistentka v Národnej rade Ivana Slivková, zvyšné dve uvoľnené posty župan ponúkol zastupiteľstvu.

Kotlebovi spojenci

Návrhy poslaneckej väčšiny však neakceptoval a zo zastupiteľstva si vybral dvoch poslancov sám. Podpredsedom predstavenstva sa stal Miroslav Suja, ktorý sa do zastupiteľstva pôvodne dostal ako kandidát Strany zelených za okres Detva. Do dozornej rady zasadol Jozef Tokár z Brezna, ktorého predtým vylúčil zo svojho klubu Smer. Oboch poslancov považujú viacerí ich kolegovia v zastupiteľstve za Kotlebových spojencov.

Suja pred parlamentnými voľbami ĽSNS dokonca sponzoroval a zaplatil im reklamnú plochu (darcom ĽSNS sa stal aj tretí županov sympatizant v zastupiteľstve – nezávislý primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko).

Okrem platu podpredsedu predstavenstva dnes Suja a jemu blízki ťažia podľa centrálneho registra zmlúv aj z ďalších transakcií so župou. Za Kotlebu podporil Banskobystrický kraj sumou tritisíc eur detvianske súťaže silákov Oceľový medveď a Železná tigrica, organizované firmami, ktoré Suja zakladal (Medveďa v roku 2015 aj vyhral). Podporu od župy, ktorá začala už za exžupana Vladimíra Maňku, sa podarilo  udržať aj detvianskej tenisovej škole, ktorú viedol Sujov firemný partner. Ďalšia Sujova s.r.o. si zas v Detve od župy prenajíma priestory, v ktorých prevádzkuje jedáleň.

Dariť sa v BBSK začína aj Tokárovi. Od roku 2015 sa mu ako živnostníkovi podarilo získať od župných organizácií štyri zákazky, tá posledná, na opravu škodovej udalosti v Stredoslovenskom múzeu z minulého mesiaca, presiahla hodnotu 8-tisíc eur. Hoci účinnou sa podľa údajov na stránke BBSK stala už 21. marca, text samotnej zmluvy, tak ako to vyžaduje zákon, na stránke zverejnený dosiaľ nie je.

Spokojní straníci

Zákazky od BBSK a jeho organizácií v tomto volebnom období dostávali aj ďalší ľudia ĽSNS. Ako Transparency upozornila už vlani, zákazku na tlač propagandistického časopisu Náš kraj za takmer 20-tisíc eur župa zadala firme zo Slovenskej Ľupče, ktorú vlastní rodina Petra Moravčíka. Ten v roku 2012 kandidoval za ĽSNS do parlamentu a vo firme zodpovedá za výrobu a je členom aj jej dozornej rady.

Naďalej sa v Banskobystrickej župe darilo aj ďalšiemu kandidátov ĽSNS – prievidzskému živnostníkovi Jánovi Ondušovi, ktorý kandidoval do parlamentu z 56. miesta. Ten prvé zákazky v organizáciách Banskobystrickej župy získal ešte za Maňku, po Kotlebovom nástupe dodal župným organizáciám potraviny už za vyše 13-tisíc eur.

Transparency v roku 2015 informovala aj o zákazkách na automechanické práce za 14-tisíc eur pre spoločnosť Lakovňa s.r.o. Spoločníkom a konateľom tejto firmy je Branko Stanislav, ktorý predtým podnikal s neúspešným kandidátom ĽSNS na poslanca banskobystrickej župy a jej neskorším hovorcom Miroslavom Beličkom.

Menšie zákazky alebo podporu od niekoľko tisíc po stovky eur získali aj ďalší členovia a podporovatelia ĽSNS ako Ján Zeman, Ján Kecskés, Roman Kupec, Michal Chudík, Michaela Ferjančíková, Radovan Hrádek, Michal Budaj, Peter Kulič či Martin Žáčik. Keďže centrálny register BBSK neumožňuje linkovať vyhľadávané údaje, niektoré z transakcií uvádzame v samostatnom dokumente.

„Neefektívne fungovanie niektorých organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja, absolútne nevýhodná zmluva na autobusovú dopravu, či množiace sa podnety na korupciu a klientelizmus v domovoch sociálnych služieb. Doslova zhnitou čerešničkou na torte krajských problémov je regionálna správa ciest, ktorá bola nastavená na takmer neobmedzenú spotrebu finančných zdrojov. A za tie milióny výsledky horšie ako zlé.“  Nie, nejde o hodnotenie činnosti župana Kotlebu. Naopak, takto on sám v januári 2014 – mesiac po regionálnych voľbách – hodnotil stav úradu, ktorý prebral od smeráckeho predchodcu Maňku.

Čo sa odvtedy zmenilo? Zmluva na autobusovú dopravu platí aj na konci jeho mandátu, dlh úradu opäť stúpa a klientelistickými väzbami sa to v župe len tak hemží. Iste, mnohé zo spomínaných zákaziek uzatvárali organizácie BBSK, na ktoré má župan iba nepriamy vplyv a je preto možné, že prepojenie s ĽSNS bolo v niektorých prípadoch iba zhodou okolností. Na Banskobystrickú župu, jej organizácie i regionálnu správu ciest sú však ľudia z prostredia ĽSNS napojení, či už personálne alebo obchodne, do takej miery, že len sotva môže ísť o samé náhody.

Na mierke záleží

Sympatizanti strany často argumentujú, že je normálne, ak sa politik obklopí ľuďmi, ktorým verí. Ak by sme takéto rodinkárske vysvetlenie aj akceptovali, ťažko pochopiť, ak ho niekto uplatňuje až na úroveň vrátnikov. Dlhoročného zamestnanca župy a onkologického pacienta Roberta K. totiž onedlho po voľbách vystriedal na vrátnici ďalší županov brat Marek.

Objavuje sa aj argument, že v porovnaní s kauzami iných politikov ide o smiešne sumy. Kotleba však na rozdiel od iných strán nikdy nevládol štátu ani nemal nominantov na ministerstvách či v štátnych inštitúciách. Rozpočet Banskobystrického samosprávneho kraja pritom predstavuje len asi tretinu výdavkov ministerstva životného prostredia. Ak budeme mieru napojenia ĽSNS na fleky a zákazky vnímať v mierke bystrickej župy, ani tento argument nemožno brať príliš vážne.

Medzi predstaviteľmi ĽSNS je navyše pomerne nízky pomer podnikateľov a na župné zákazky sa aj preto dokáže napojiť len zlomok straníkov. Naopak, nižší podiel ľudí s vysokoškolským vzdelaním zvyšuje príťažlivosť pozícií na župnom úrade a v jeho organizáciách.

Kotlebovci mali pred župnými voľbami v roku 2013 jasno, prečo chce Vladimír Maňka zastávať dve funkcie súčasne (župa a europarlament). Verejný záujem tým dôvodom podľa nich rozhodne nebol. Po tri a pol rokoch v župe a roku v parlamente by sa na otázky o skutočných dôvodoch zotrvávania na „dvoch stoličkách“ mali pripraviť aj bojovníci proti establishmentu z ĽSNS.

Michal Piško

Najbližšie župné voľby sa konajú už o pár mesiacov. Ak chcete, aby sme činnosť Mariana Kotlebu i ďalších predstaviteľov žúp sledovali aj naďalej, podporte nás prosím aj finančne. Ďakujeme!