Skóre indexu vnímania korupcie od Transparency International jej lokálne pobočky nijako nevedia ovplyvniť
Robert Fico na STV povedal:
Radovan SLOBODNÍK, moderátor
——————–
Pán premiér, faktom je, že miera korupcie na Slovensku podľa rebríčku Transparency International rastie. Čo za tým vidíte, aké dôvody?
Robert FICO, predseda vlády SR /Smer-SD/
——————–
Pán redaktor, prosím o takú elementárnu mieru korektnosti, pozrite sa, kto to hovorí. Sú to všetko ľudia, ktorí robili poradcov SDKÚ, preto my nebudeme na toto téma….
V rovnakom duchu sa o rebríčku vyjadril Robert Kaliňák v Markíze:
Ivan MIKLOŠ, podpredseda SDKÚ-DS
——————–
…keď hovoríme o korupcii, nech sa páči. Tu je vývoj korupcie za vlády Vladimíra Mečiara, za vlády, to je ten nárast, červený, potom za vlády Mikuláša Dzurindu, to je ten pokles, modrý a tento najvyšší červený stĺpec, to je nárast korupcie, za vlády Roberta Fica. V roku 2008, podľa Transparency International, sme mali deviaty najväčší nárast korupcie na svete spomedzi 180 hodnotených krajín.
Gábor Grendel, moderátor
——————–
Dobre, nechajme reagovať pána Kaliňáka, sekundu. Cítite zodpovednosť za nárast, ktorý vykazuje prieskum Transparency?
Róbert KALIŇÁK, minister vnútra SR, podpredseda strany Smer-SD
——————–
…Po prvé, pán Mikloš, pán Beblavý je súčasťou vášho krízového štábu. Jeho pani manželka je v Transparency International.
Gábor Grendel, moderátor
——————–
Momentálne nie, momentálne je na materskej.
Róbert KALIŇÁK, minister vnútra SR, podpredseda strany Smer-SD
——————–
V roku 2008 bez pochyby bola. Dneska je pán Beblavý súčasťou SDKÚ.
Gábor Grendel, moderátor
——————–
Čiže nie je pre vás dôveryhodný tento prieskum?
Róbert KALIŇÁK, minister vnútra SR, podpredseda strany Smer-SD
——————–
Absolútne nedôveryhodný, pretože je to presne naopak a čo je najpodstatnejšie, je to o vnímaní, to znamená, koho sa opýtajú, ako sa cítite? Nie relevantné ako vlastne rástla.
Index vnímanie korupcie je najznámejší, najväčší a najcitovanejší index venujúci sa korupcii vo verejnom sektore. Nie je to jeden prieskum, ale prieskum prieskumov. Každý rok sa zoberie do úvahy zhruba desať najnovších medzinárodných prieskumov, v ktorých sa vyskytli otázky o stave korupcie či úplatkárstva (exotickejšie krajiny majú prieskumov menej, pre nás to býva 8 prieskumov) a z nich sa urobí priemerné skóre. Ani jeden z týchto prieskumov nezadáva samotná Transparency International ani jej pobočky, ale robia ju rôzne inštitúcie. Pre Slovensko to naposledy boli: Svetové ekonomické fórum WEF, Freedom House, The Economist Intelligence Unit, International Institute for Management Development IMD, IHS Global Insight a Bertelsmannova nadácia). Prieskumy sú robené najmä medzi podnikateľmi a medzi slovenskými aj zahraničnými expertami. Index robený z väčšieho počtu prieskumov znižuje šancu, že metodologické či prechodné faktory vplývajúce na jeden prieskum nemiestne ovplyvnia celkový výsledok (viď debatu o preferenciách pre SaS v prieskume MVK).
Centrála Transparency v Berlíne zhromažďuje výsledky prieskumov, spriemeruje ich a výsledky posiela na jeseň pobočkám pár dní pred celosvetovým publikovaním. Pravda je taká, že obsadenie lokálnych pobočiek Transparency má presne nulový vplyv na skóre spomínaného indexu. Čo už pobočka vie ovplyvniť, je vysvetlenie zmeny skóre, tam si každá okomentuje dianie vo svojej krajine. Lenže Fico ani Kaliňák nediskutovali o alternatívnych vysvetleniach poklesu v indexe, ale navodzovali dojem, že na skóre malo vplyv to, že slovenskú pobočku do minulého roku viedla Emília Beblavá.
Pokiaľ ide o to, že index nemeria priamo korupciu, ale len jej vnímanie (teda v štýle napr. zvýšila sa podľa vás korupcia u nás za posledný rok?), to sedí. A nemeria korupciu priamo pre to, lebo nikto ešte neprišiel na to, ako to urobiť lepšie. Policajné a súdne štatistiky hovoria viac o schopnostiach polície a súdov ako o tom, koľko sa v krajine korumpuje. Prieskumy s priamou otázkou na korupciu (Uplácali ste? Prijali ste úplatok? Ponúkal vám niekto úplatok?) majú samozrejme problém s pravdovravnosťou, aj keď sú (či mali by byť) respondenti anonymní. Za uplácanie aj neoznámenie hrozí totiž väzenie. Priama otázka sa ale občas používa v sektoroch ako je zdravotníctvo, kde je úplatkárstvo v malých sumách relatívne rozšírené. Naopak veľmi ťažké by to bolo urobiť pri tendroch, kde na veľkú korupciu stačí aj štatisticky sotva zmerateľný maličký počet korupčných podnikateľov. Priamo by ste namerali korupciu minimálnu, no práve jej vnímanie (stovky neúspešných konkurentov) by bolo bližšie k realite.
Čo stále neznamená, že index Transparency je perfektný odraz reality, samozrejme. Názory ľudí sú náchylné na nekonzistentné zmeny, prechodné nálady či skryté ciele. Nie je problém s vývojom indexu nesúhlasiť. Ale v tom prípade si netreba o ňom vymýšľať dezinformácie a naopak treba hľadať argumenty, ktoré by poukazovali na iný vývoj korupcie. Fico aj Kaliňák hovorili o zmenách na vstupoch (opozičná kontrola ÚVO či Pozemkového fondu, zachovanie niektorých nominácií z minulej vlády) ktoré teoreticky mohli priniesť zlepšenie – ale nič o výstupoch, či naozaj také riešenia pomohli. Index Transparency naopak meria výstupy – teda následný stav korupcie. Na mieste televízií by v každom prípade bolo dobré, keby nenechali politikov zavádzať a tlačili ich späť do vecnej diskusie. A ak politici zaklamú, nech sa o tom diváci čo najskôr dozvedia.
J&T opäť v spravodajstve TV Joj: Keď v úvode januára prepukli problémy s mýtom, najviac z médií vytŕčalo spravodajstvo TV Joj so svojím nezáujmom o protesty. Za operátorom mýta totiž stojí aj J&T, majiteľ televízie Joj.
Zjavne nie náhodnú súvislosť bolo vidno s majiteľom televízie aj v ostatných dňoch, upozornil ma čitateľ. Päť posledných vydaní večerných správ Joj obsahovali vždy jednu reportáž o turnaji konského póla na Štrbskom plese. Ten organizovala banka zo skupiny J&T, a redaktor Vladimír Jurek robil rozhovor aj priamo s jej spolumajiteľom Patrikom Tkáčom. TV Joj opäť raz divákom zamlčala, že je v konflikte záujmov aj informuje o akcii svojho majiteľa. Niet divu, že žiadna iná televízia nemala toľko správ o turnaji a ani tak pozitívne ladených ako Joj.
http://spw.blog.sme.sk/c/219039/Fico-a-Kalinak-divakov-zavadzali-o-indexe-korupcie-od-Transparency.html