Menu Zavrieť

Deväť z desiatich Slovákov nevie, komu patria naše médiá

Veľkopodnikateľ Ivan Kmotrík robí biznis so štátom  a za to jeho TA3 pretláča vo vysielaní  Smer a SNS, píše komentátor Dag Daniš. Finančná skupina Penta tiež robí často biznis so štátom (od zdravotníctva po energetiku)  a jej minuloročná kúpa médií vyhnala väčšinu novinárov SME k založeniu Denníka N. A samotné SME dnes pri každom článku týkajúcom sa Penty čitateľov na možný konflikt záujmov poctivo upozorňuje.

Samotní novinári berú vlastníctvo médií zjavne ako dôležitú informáciu pre rozlišovanie, ako pravdivo médiá informujú a čo kvôli tlaku vlastníka zamlčiavajú.

O to smutnejší je fakt, že aj keď 9 z 10 Slovákov pozerá televíziu skoro denne, a viac ako tretina číta slovenské denníky či týždenníky pravidelne, minimum z nich vie, kto ich vlastní.

Koho správy sledujú?

Viac ako 90% občanov Slovenska nevie povedať správneho vlastníka top médií na Slovensku. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý pre Transparency International urobila agentúra Focus na začiatku februára.

Len 4% opýtaných vedelo, že TA3 vlastní Ivan Kmotrík, resp. jeho Grafobal Group. Podobne len necelé 4% vedia, že Hospodárske noviny vlastní Andrej Babiš a jeho vydavateľstvo Mafra. Dokonca americké vlastníctvo (resp. CME) najsledovanejšieho médiá na Slovensku, TV Markízy, poznala necelá desatina ľudí.

V prípade SME, o ktorého kúpe Pentou sa v posledných mesiacov diskutovalo najintenzívnejšie,  registrovalo meno nového (spolu)vlastníka začiatkom roka iba 17% občanov.

Tabuľka: Vedeli by ste mi povedať, kto vlastní …? (otvorená otázka bez predložených možností)

Kto vlastní média
Zdroj: TIS, Focus, Február 2015, reprezentatívna vzorka 1010 respondentov nad 18 rokov

Schránková Pravda?

Zaujímavý je prípad kedysi rešpektovaného denníka Pravda. Podľa prieskumu je to denník s najvyššou neznalosťou vlastníka – až 91% občanov tvrdí, že to nevie. Ale ďalší vyslovene hádajú. Najviac – 2,5% si myslí, že ju vlastní Penta…

Formálne vydavateľa denníka vlastní česká akciovka Florena, ktorej vlastníkom je Rudolf Biermann, bývalý riaditeľ bratislavského letiska za prvej Ficovej vlády. No topkomentátori berú Biermanna len ako bieleho koňa pre väčšieho hráča v pozadí (najviac sa spomína oligarcha Jozef Brhel). Najskôr blízkeho Smeru, keďže denník od zmeny vlastníka forsíruje propagandu vlády Smeru. Komentátor SME Peter Schutz Pravdu dlhodobo ironicky nálepkuje ako tlačový orgán Smeru.

Podľa zistení Transparency spred dvoch rokov práve Pravda spolu s TA3 a Rádiom Viva z médií najviac zarobili na návrate k moci Roberta Fica po voľbách 2012 – vďaka novým zákazkám na štátnu inzerciu.

Viac transparentnosti o médiách

Viacerí novinári sa nedávno (oprávnene) pustili do kritiky časopisu Zem a Vek za jeho konšpirácie. O manipuláciách TA3 či Pravdy sa však v médiách píše výrazne menej a čerstvý prieskum ukazujúci na neznalosť vlastníkov médií to potvrdzuje.  Pritom veľké médiá zasahujú násobne viac ľudí a pomáhajú spolurozhodovať aj voľby.

Bolo sympatické sledovať, keď sa viaceré médiá vo veľkom venovali ochrane našich dôchodcov pred nákupnou manipuláciou u tzv. šmejdov. Ale čo iné je konštantná a dennodenná manipulácia verejnej mienky desiatok tisíc ľudí?

Gabriel Šípoš

Tento rok sa v Transparency chceme viac venovať obrazu oligarchov v médiách a skúmaniu, nakoľko naše televízie či denníky podliehajú tlaku vlastníkov v štýle bývalého Slovak Press Watch. Úvodný grant 4 tisíc dolárov nám poskytlo Veľvyslanectvo USA na Slovensku. Ak chcete takéto analýzy vidieť častejšie, podporte prácu Transparency aj finančne. Ďakujeme!

 darujte2