Menu Zavrieť

Skončí s Ficom klientelizmus v rozdávaní premiérskych dotácií?

Princíp rozdeľovania rezervy vlády je viac politický ako sociálny. Pozrite si na veľkej mape, či dotácie od premiéra prišli aj do Vašej obce.

 

Krátko po sneme svojej strany v decembri minulého roka predseda Smeru Robert Fico povedal:

Víkendový snem strany v Martine vyslal zásadné posolstvo na slovenskú politickú scénu aj smerom k občanom. Sme jedinou sociálnou alternatívou na Slovensku a o svoje ľavicové riešenia sa mienime s pravicovou politickou opozíciou tvrdo pobiť. Chcem zdôrazniť, že žiaden iný subjekt sa tak pozorne nevenuje ľuďom a ochrane ich sociálneho postavenia.

Naša analýza rozdeľovania dotácií priamo z finančnej rezervy predsedu vlády, ktorá by mala slúžiť na financovanie urgentných problémov ľudí v núdzi, však na veľké sociálne cítenie neukazuje. Naopak,  najsilnejším faktorom prideľovania peňazí  je politická blízkosť obdarovaných k premiérovej strane.

O chudobných voličov opozície nemáme záujem

Od roku 2016 vláda podľa ekonomických indikátorov oficiálne označuje vybrané okresy ako najmenej rozvinuté, ktoré majú nárok na zvýšenú pomoc štátu. Aktuálne je takýchto 16 okresov. Väčšina z nich je na juhu a východe krajiny.

Zhruba dve tretiny zo šiestich miliónov eur, ktoré predseda vlády rozdal od posledných parlamentných volieb zo svojej rezervy, smerovalo priamo obciam. Dá sa teda ľahko zhodnotiť, do ktorých regiónov tieto peniaze išli. Len každá štvrtá dotácia šla do znevýhodneného okresu, a je to menej ako desatina celkového objemu. Sedem zo šestnástich chudobných regiónov obišlo úplne nasucho, obzvlášť južné okresy ako Rožňava, Revúca či Rimavská Sobota.

Rezerva premiéra nemá kritériá, no čo jej rozdeľovanie silne pripomína je politický zámer. Až 60% podporených obcí má starostu za koaličnú stranu, a to najmä za Smer. Vo finančnom objeme sú to dokonca tri štvrtiny. Hoci Smer získal ani nie tretinu postov starostov či primátorov v posledných komunálnych voľbách, z Ficovej rezervy im v posledných dvoch rokoch šlo až 42% počtu dotácií. Za minulej vlády to bolo 37%, čo bolo tiež neprimerane veľa.

Opozícii, ktorá kontroluje 13% miest a obcí, odišli z rezervy len 2% podpôr. Ešte minulé volebné obdobie to bolo 10%. V podstate platí, že ak premiér nedal dotáciu koaličnej obci, tak ju nanajvýš poslal nezávislým. Akoby ľudia v obciach vedených opozičnými starostami pre premiéra ani neexistovali.

Kde všade a na čo poslal premiér peniaze si môžete pozrieť na našej veľkej mape dotácií, a prípadne aj skontrolovať, či váš starosta za tie peniaze aj splnil účel podpory. Presné znenie zmluvy nájdete či už na stránke obce alebo v Centrálnom registri zmlúv.

Interaktívna mapa dotácií za roky 2012 – 2017 (Transparency International Slovensko, Peter Klátik)

Väčšina dotácií do obcí šla na opravu ciest, športovísk či kultúrnych domov. Mnohé z nich majú v popise sanovanie havarijných stavov. Ťažko ale veriť, že nadpriemerne veľa urgentných stavov je akurát v smeráckych obciach. Ak sa teda nestotožníme s názorom, že starostovia za Smer sa obzvlášť zle starajú o obecný majetok…

Záhadou je dar 10 tisíc eur od premiéra pre Hanigovce, obce so 130 obyvateľmi pri Prešove. Starostkou obce je už tretie obdobie ex-poštárka Alena Havrilová, samozrejme za Smer. Štyria z piatich poslancov sú tiež z Ficovej strany. Oznam o tejto podpore s fotkou premiéra visí popri blahoželaní nepodpísaných Hanigovčanov starostke k narodeninám aj na webe obce:

Vďaka tejto finančnej podpore predsedu vlády SR si obec môže vytvoriť rezervu vlastných finančných prostriedkov a tieto investovať v budúcnosti do rozvoja obce.

Vari iné obce nepotrebujú rezervy a investície? Čo je ešte ťažšie pochopiteľné je, že 75% z tejto podpory šlo priamo na plat starostky! Ako hospodári obec, ktorá nemá ani na plat starostky? Premiérova dotácia tvorila pre minulý rok celú štvrtinu rozpočtu obce!

Kto platí Maticu za jej názory?

Sociálny motív nevidno ani pri podpore Matice slovenskej, ktorá je popri obciach najčastejšie podporeným subjektom– dostala od volieb až šesť zmlúv spolu za 38 tisíc eur. Peniaze šli na knihu či busty o slovenských dejateľoch, ako aj na národné dni na Devíne.

Politický motív sa však nedá vylúčiť ani tu. Kým v dnešných dňoch väčšina inštitúcií vyzýva na vyvodenie zodpovednosti vlády, Matica slovenská vo svojich novinách podporuje premiéra v konšpiračných teóriách:

Alebo v tomto prípade predsa len platí, že Matica má aj vlastný názor bez ohľadu na to, kto ju financuje?

V každom prípade už o pol roka budú komunálne voľby, a mnohí starostovia sa budú chváliť, čo všetko postavili a zrekonštruovali za posledné štyri roky. Viac ako štyri stovky z nich sa budú prezentovať novinkami aj vďaka premiérovej rezerve. Voliči by si mali dať veľký pozor, či ide naozaj o dobrú prácu starostov, alebo skôr o výsledok klientelizmu, ktorý ničí túto krajinu.

Pre tento rok schválil parlament predsedovi vlády do rezervy ďalších 1,5 milióna eur. Nový premiér, či už po rekonštrukcii vlády alebo predčasných voľbách, by mal radšej rezervu zrušiť. Na podporu športu, kultúry či infraštruktúry existujú samostatné grantové schémy. Ušetrené milióny v rozpočte môže presunúť na ne. Ale hlavne, skutočným testom poctivého spravovania krajiny bude, keď o štátne dotácie budú mať rovnaké šance súťažiť občania bez ohľadu na politické tričko.

 

Gabriel Šípoš

Klientelizmus pri rozdeľovaní štátnych peňazí chceme sledovať a kritizovať aj naďalej.
Podporte Transparency cez 2 % dane, aby sme v tom mohli pokračovať. Ďakujeme.