Tajnosti okolo financovania prezidentskej kampane nemusia Petrovi Pellegrinimu výraznejšie uškodiť. Pre väčšinu jeho voličov totiž otázka transparentnosti nie je dôležitá. Ukázal to prieskum, ktorý pre Transparency International Slovensko uskutočnila v druhej polovici januára agentúra Focus.
V prieskume sme sa opýtali, či by rozhodovanie voličov v prezidentských voľbách ovplyvnilo, ak by sa dozvedeli, že nimi zvažovaný kandidát nevie dostatočne hodnoverne vysvetliť pôvod peňazí na svoju kampaň, alebo ju vedie netransparentne. Väčšina ľudí na Slovensku na túto tému počuje, kladne na otázku odpovedalo až 56,7% účastníkov prieskumu. Je to ešte výrazne viac, ako keď sme sa na podobnú otázku pýtali pred septembrovými parlamentnými voľbami. Netransparentný alebo nehodnoverný spôsob financovania kampane označilo vtedy za problém takmer 46% respondentov.
Až štvrtinu voličov (25,8%) by to ovplyvnilo zásadne a netransparentného kandidáta by nevolili. Pri ďalšej tretine (30,9%) by to posilnilo ich motiváciu zvažovať iného kandidáta. Štvrtina respondentov (24,3%) si myslí, že problémy s transparentnosťou má každý kandidát a len 12% uviedlo, že financovanie kampane pri ich rozhodovaní nie je dôležité.
Prieskum ukázal, že z tohto pohľadu najnáročnejších voličov má Ivan Korčok, keď až pre dve tretiny jeho sympatizantov (68,3%) je téma transparentnosti dôležitá. Naopak, transparentnosť najmenej trápi voličov Petra Pellegriniho, z nich odpovedala na otázku kladne menej ako polovica (41,1%). Na tejto téme dokonca viac záleží aj voličom Andreja Danka (44,6%), či Štefana Harabina (55,1%).
Ivan Korčok zobrazuje kampaň podrobne na svojom transparentnom účte, verejnosť tu okrem desiatok výdavkových platieb vidí aj vyše tritisíc príspevkov od 2845 unikátnych (neopakujúcich sa) darcov, ktorí kandidátovi darovali už 450-tisíc eur. Naproti tomu, Peter Pellegrini má na transparentnom účte zatiaľ iba jediný výdavok za reklamu na sociálnej sieti. Nejasné je financovanie jeho kampane, na ktorú mu zatiaľ prispela strana Hlas sumou 250-tisíc.
Strany pritom v tejto kampani nemôžu kandidátom darovať štátne príspevky, ale iba financie získané z členského, darov, či pôžičiek.
Nedávnymi voľbami finančne vyčerpaná Pellegriniho strana zatiaľ dostatočne nevysvetlila, kde získala peniaze na kampaň svojho straníckeho predsedu. Podobne na naše otázky neodpovedala ani strana SNS, ktorá poslala na transparentný účet svojho predsedu Andreja Danka 31-tisíc eur.
Podrobné údaje z prieskumu, vrátane druhostupňového triedenia, si môžete stiahnuť v tabuľke.