Premiér Robert Fico sa opakovane snaží vykresľovať mimovládky ako nepriateľa, ktorý za cudzie peniaze ovplyvňuje politiku. O ich zasahovaní do politiky rozprával aj včera počas hostenia maďarského premiéra Viktora Orbána. V skutočnosti mohli slovenské voľby ovplyvniť práve peniaze maďarskej vlády pre spriaznené občianske združenie.
Denník N a jeho maďarskojazyčná sekcia Napunk získali vďaka investigatíve dôkazy, že neznáma mimovládna organizácia ProRegia Cultura, ktorá za posledné dva roky zinkasovala od maďarskej vlády 376 miliónov forintov (necelý milión eur), sa zapojila do predvolebnej kampane strany Aliancia. Ak by to bola pravda, ide o vážne porušenie slovenskej volebnej legislatívy.
Napunk zverejnil minulý týždeň svedectvo dobrovoľníka, ktorý pomáhal pri kontaktnej kampani mimoparlamentnej strany pred parlamentnými voľbami 2023, ako aj pred vlaňajšími eurovoľbami. Dobrovoľník rozdával volebné letáky a darčekové predmety strany a nabádal ľudí, aby volili Alianciu. Odmenu mu však nevyplácala strana, ale združenie ProRegia Cultura financované zo zahraničia cez vládny Fond Gábora Bethlena, ktorého úlohou je podpora kultúry a vzdelávania Maďarov v zahraničí.
Aliancia vystupujúca v mene maďarskej komunity na Slovensku získala ešte pod vedením Krisztiána Forróa (na snímke) aj vďaka tejto mobilizácii v parlamentných voľbách cez štyri percentá hlasov. Hoci sa do parlamentu nedostala, dosiahla na štedrý štátny príspevok. Napunk upozornil, že mimovládka ProRegia Cultura sídliaca v budove klubu seniorov v Moldave nad Bodvou, nevie hodnoverne vysvetliť, na čo veľkú finančnú dotáciu zo zahraničia využila. Združenie ju malo oficiálne minúť na výskum a realizáciu prieskumov verejnej mienky.
Na Slovensku je zakázané, aby predvolebnú kampaň ovplyvňovalo finančnými injekciami zahraničie. Zároveň je neprípustné, aby politické strany prijímali dary a bezodplatné plnenia od občianskych združení, hoci by sa to dialo aj nepriamo.
Zákon o volebnej kampani hovorí, že na volebné ciele „môže strana použiť len finančné prostriedky, ktoré má vedené na transparentnom účte,“ upozornili sme taktiež v článku Napunku. Vyjadrili sme presvedčenie, že tieto podozrenia z porušení volebnej legislatívy a pravidiel by mali štátne orgány preskúmať.
Rozhodli sme sa preto podať podnet na Štátnu volebnú komisiu a Ministerstvo vnútra, aby okolnosti financovania kampane cez združenie a peniaze z cudziny preverili a vyvodili dôsledky.
Ľuboš Kostelanský, Michal Piško