Áno. Na obce a VÚC sa v plnom rozsahu vzťahuje povinnosť zverejňovať zmluvy, faktúry a objednávky na svojom webovom sídle, pokiaľ ho má zriadené. Pokiaľ obec nemá zriadené webové sídlo, posiela zmluvy bezodplatne na zverejnenie do Obchodného vestníka.
V zmysle §6 ods. 3 zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení je obec povinná zverejňovať nie len platné všeobecne záväzné nariadenia, ale aj ich návrhy. Návrh nariadenia, o ktorom má rokovať obecné zastupiteľstvo, zverejní obec jeho vyvesením na úradnej tabuli v obci najmenej 15 dní pred rokovaním obecného zastupiteľstva o návrhu nariadenia. Návrh nariadenia sa zverejní aj na webovom sídle obce v tej istej lehote.
Obec je taktiež povinná zverejňovať uznesenia obecného zastupiteľstva, a to v zmysle §5 ods. 8. infozákona.
Zákon č. 211/2000 o slobodnom prístupe k informáciám župám, mestám, mestským častiam Bratislavy a Košíc a obciam nariaďuje obdobne ako Národnej rade zverejňovať aj termíny schôdzí zastupiteľstva a zasadnutí komisií a návrh programu rokovania, zápisnice z verejných zasadnutí zastupiteľstva, údaje o dochádzke poslancov na zasadnutiach zastupiteľstva a komisií, ako aj výpisy o hlasovaní poslancov po každom zasadnutí zastupiteľstva. V prípade žúp, miest a mestských častí musia byť tieto informácie zverejňované aj na ich webovom sídle, pri obciach (dedinách) je minimom úradná tabuľa.
- hospodárení s verejnými prostriedkami;
- nakladaní s majetkom štátu majetkom vyššieho územného celku alebo majetkom obce;
- životnom prostredí;
- úlohách alebo odborných službách týkajúcich sa životného prostredia;
- obsahu, plnení a činnostiach vykonávaných na základe uzatvorenej zmluvy.
- použitie verejných prostriedkov na platy, odmeny a iné náležitosti spojené s výkonom funkcie orgánov obce, členov orgánov obce, zamestnancov obce alebo osôb, ktoré vykonávajú za odplatu činnosť pre obec,
- nakladanie s majetkom vo vlastníctve obce, najmä prevod vlastníctva k majetku vo vlastníctve obce, nadobudnutie majetku do vlastníctva obce alebo prenechanie majetku obce do užívania iným osobám.
Áno. V tomto ohľade existuje rozhodovacia prax súdov a to aj na úrovni Ústavného súdu SR, ktorý napr. v rozhodnutí so sp. zn. III. ÚS 451/2014 skonštatoval, že právo nahrávať si zasadnutia obecného zastupiteľstva je súčasťou základného práva získavať a šíriť informácie.
Zmluvy sa zásadne musia zverejňovať celé, pričom prílohy zväčša tvoria neoddeliteľnú súčasť týchto dokumentov. V zmysle §5a ods. 4 sa nemusia zverejniť: „časti povinne zverejňovanej zmluvy, ktorými sú technické predlohy, návody, výkresy, projektové dokumentácie, modely, spôsob výpočtu jednotkových cien a vzory.“ Toto ustanovenie sa vzťahuje aj na všeobecné obchodné podmienky, na ktoré je možné odkázať.