Jozef Jaselský aj Peter Kubej sú vyštudovaní právnici. Obaja skončili právo na košickej Univerzite P.J Šafárika, no na škole sa videli len rok. Kým Jaselský v roku 2005 školu končil, Kubej práve postupoval do druhého ročníka. Po škole sa obaja hneď uchytili ako vyšší súdni úradníci. Prvý v Bardejove, druhý na krajskom súde v Košiciach.
Ambíciou súdnych úradníkov je zvyčajne stať sa sudcom. To nie je vždy jednoduché. Nových miest nie je tak veľa, a navyše výberové konania často končia s podozrením na rodinkárstvo.Podľa minuloročnej analýzy Transparency až tretina nových sudcov vybraných za posledné tri roky mala už pri konkurze niekoho príbuzného v slovenskej justícii. A aj keď odrátame efekt vzdelania, skúseností či pohlavia, faktor rodiny hrá pri výbere štatisticky významnú rolu.
Jozefovi Jaselskému sa snaha stať sa sudcom už dlhé roky nedarí. Len v rokoch 2013-14 bol na 10 výberových konaniach, nikde však neuspel. Podľa vlastného vyhlásenia nemá v slovenskej justícii príbuzného. V štyroch konkurzoch sa dostal až do finálnej ústnej skúšky, no zakaždým neuspel. V troch z týchto štyroch prípadov mal víťaz rodinu v súdnictve. V Bardejove šlo o známy prípad Kataríny Krochtovej, ktorá vyhrala v čase, keď jej brat súdu šéfoval. V Rožňave zase prehral s Juditou GabonaiovouHrenčukovou, ktorej matka na súde už pôsobí a ktorej vymenovanie kvôli pochybnostiam z rodinkárstva minulé leto odďaľoval aj prezident Andrej Kiska.
Jaselský tak naďalej pracuje ako úradník na súde v Bardejove.
Rodinná cesta
Kariéra o štyri roky mladšieho Petra Kubeja naberá iný smer. Ako súdny úradník na košickom krajskom súde si za manželku zobral Lenku Kurucovú, dcéru tamojšieho sudcu Jozefa Kuruca. Tá podobne ako Kubej prišla pracovať na krajský súd po ukončení UPJŠ v roku 2012.Košický krajský súd vedený Imrichom Volkaiom je inak známy ako rekordér v počte rodinných prepojení na Slovensku vôbec.
Tento týždeň sa Kubej vôbec prvýkrát uchádzal o miesto sudcu, a to na okresnom súde Košice II. S prehľadom ho vyhral.
Celkovo sa na dve voľné miesta sudcov prihlásilo 28 ľudí, väčšinou práve vyšší súdni úradníci. Z nich mali traja nejakého príbuzného za sudcu, vrátane Kubeja. Z dvoch víťazov mal príbuzného za sudcu len Kubej. Z desať percentného zastúpenia príbuzenstva medzi kandidátmi to na konci narástlo na 50-percentný podiel.
Tieň podozrenia však na výber vrhá aj zloženie výberovej komisie. Z jej piatich členov boli dvaja – Jozef Vanca a Karol Kučera – práve z košického krajského súdu, kde kandidát Kubej s manželkou a jeho svokor pracujú. Ďalší člen komisie a zároveň predseda súdu Košice II Adrián Pažúr bol minulý rok zvolený komisiou s väčšinou ľudí z krajského súdu, na čele s Volkaiom osobne.
Za ostatné štyri roky vyhrali na košickej dvojke posty sudcov len ľudia, ktorí mali v justícii už rodinu. Vrátane Volkaiovej dcéry.
Zhoda náhod?
A čo Jozef Jaselský z Bardejova? Toho snáď môže tešiť aspoň to, že kolega Kubej uspel – s motivačným listom, ktorý je v súvislých častiach takmer doslovnou kópiou Jaselského dva roky starého listu. Posúďte sami:
Bez ohľadu na rodinu či poctivosť pri písaní motivačného listu je samozrejme stále možné, že Kubej vyhral konkurz lebo bol kvalitatívne najlepší a najbystrejší kandidát. Formát výberu členov komisia však prirodzene bude vo verejnosti vzbudzovať podozrenie.
Navyše – koľko skutočne bystrých ľudí ide kopírovať motivačné listy? A to v čase, keď sa už roky všetky zverejňujú na webe? A koľko takmer perfektných kandidátov na miesto sudcu opraví spojenie „obrazu justície“ z predlohy listu na chybné „obrazu justícii“?
V každom prípade je nám jasné, že samotná vyššia transparentnosť ešte nespochybniteľný výber sudcov nezaručí. Na zváženie je zaviesť minimálny počet ne-sudcov vo výberových komisiách (aspoň dvoch, napríklad). O priebehu konkurzov na miesta vyšších súdnych úradníkov sa doteraz nič nezverejňuje – hoci ide zjavne o prvý stupeň selekcie, ktorý pomáha vybrať neskorších sudcov.
Ale pomohol by najmä silnejší občiansky dohľad nad prebiehajúcimi konkurzmi. Inak bude tiež trochu platiť, že budeme mať takých sudcov, akých si zaslúžime.
Gabriel Šípoš, Samuel Spáč
PS Ak Vás rodinkárstvo na súdoch štve, pomôžte nám s ním bojovať. Venujte Transparency dve percentá z daní. Výrazne tým zvýšite naše schopnosti trvalo monitorovať justíciu, ktoré momentálne podporuje Fond pre transparentné Slovensko v Nadácii Pontis.