Menu Zavrieť

BOJNICKÝ PENZIÓN ZEFÍR HRÁ V DOTÁCIÁCH EXTRALIGU

 

Rodinný dom v tichej časti Bojníc hrá prvú ligu s najúspešnejšími hotelmi na Slovensku – aspoň z pohľadu štátnych dotácií na nájomnom. Penzión Zefír, ako sa prevádzka volá, dostal v rámci schémy dotácií na nájomné od Ministerstva hospodárstva za obdobie ostatných 6 mesiacov spolu 193-tisíc eur. Je to medzi ubytovacími zariadeniami na Slovensku štvrtá najvyššia udelená dotácia.

A vzhľadom na počet lôžok je trojhviezdičkový Zefír s 30 posteľami dokonca bezkonkurenčným víťazom. Získal na každé zo svojich lôžok už 6400 eur, kým pri ostatných top hoteloch sú to v priemere stovky eur. Drvivá väčšina slovenských penziónov nezískala v dotáciach dokopy ani toľko, ako Zefír na jednu jedinú posteľ. Na kontrolu tak posielame Sulíkovmu ministerstvu ďalší podnet. Už v januári sme upozornili na možné podvody v tejto schéme dotácií za 1,4 milióna eur (vrátane prievidzkého hotela Magura, ktorý v grafe vytŕča tiež). Viaceré z nich už riešia daniari s prokuratúrou.

Budovu penziónu vlastní podľa katastra Sergey Sogomonyan. Šéf prevádzky Juraj Toráč z Prievidze tvrdí, jeho firma jt&t si od tohto Rusa budovu prenajala v roku 2019 a následne ju prenajala druhej eseročke ADEMFI, kde je konateľom. Ani jedna z firiem ešte za rok 2020 nezverejnila svoje účtovné závierky. V roku 2019 mala prvá z nich nulové tržby, druhá ich uviedla vo výške 171-tisíc eur.

Toráč vysvetľuje, že nájom sa zvýšil až minulý rok po rozbehu penziónu. Výšku prezradiť nechcel, ale hovorí, že je vraj vysoká kvôli osobitému štýlu ich prevádzky – all-inclusive službám vrátane stravy a wellness. Na hotels.com jeho penzión aktuálne ponúka lôžko za 52 eur na noc, dvojku za 75 eur. Ak by bol penzión počas roka vyťažený na dve tretiny a polovica hostí by si objednala aj raňajky a wellness, ročné príjmy by dosiahli zhruba 365-tisíc eur. To je menej, na koľko si musel Toráč naceniť len nájomné náklady v žiadosti štátu, keďže štát priznáva dotáciu do výšky maximálne polovice skutočného nájomného.

Sám Juraj Toráč vyhlásil koncom minulého roka osobný bankrot. Až následne začal riadiť firmu Ademfi (prebral ju od svojich príbuzných), poberateľa dotácií. V januári súd konkurz na Toráčov majetok zrušil, lebo u neho nezistil žiadny majetok.

Aktualizácia 29. 4. 2021

Čerstvo poskytnuté dáta Ministerstva hospodárstva ukazujú, že malý penzión Zefír v Bojniciach (viď obrázok) si požiadal dokopy v dotáciách na nájomnom už 888-tisíc eur. Šlo by vôbec o druhú najvyššiu sumu zo všetkých firiem na Slovensku, ktoré o pomoc s nájomným štát počas pandémie žiadali. Viac ako milión eur dostali len prevádzky predaja nábytku SCONTO Nábytok. Až za Zefírom by skončili napríklad predajne s elektrotechnikou NAY, či obchody s obuvou CCC.

Minulý týždeň sme informovali o tom, že firma ADEMFI, ktorá Zefír prevádzkuje, získala k polovici marca v dotáciách 193-tisíc. Keďže žiadosti sa postupne spracovávajú, sumy sa v čase rýchlo menia. V uplynulých týždňoch Zefír zažiadal ďalšie dotácie v sume takmer 660-tisíc eur.

Dobrou správou je, že Sulíkovo ministerstvo obe platby napriek prvotnému schváleniu pozastavilo. Navyše Zefír nedávno vrátil aj jednu z vyplatených dotácií vo výške 58-tisíc eur. Aktuálne teda má na konte tento malý penzión podporu v nájomnom vo výške 141-tisíc eur. Aj to je viac ako väčšina hotelov na Slovensku.

Juraj Toráč z Prievidze je tak prenajímateľom ako aj nájomcom Zefíru, čiže zmluvy o nájomnom, na základe ktorých žiadal o dotácie, podpisuje na obidvoch stranách ako konateľ. Nám v telefonáte tvrdil, že nájomné vychádza z ich špeciálneho biznis modelu, ktorý im generuje kráľovské tržby napriek tomu, že majú len 30 lôžok. Nájomnú zmluvu však ukázať nechcel.

Dáta o dotáciách v Transparency opakovane žiadame mesiac čo mesiac cez infozákon, lebo podpora na nájomnom má výnimku z povinnosti zverejňovať zmluvy na internete. Aktuálne dáta následne zverejňujeme pre širokú verejnosť.

Vzhľadom na podozrenie z podvodu sme už podali podnet na Ministerstvo hospodárstva, podobne ako pri dvoch desiatkach ďalších firiem na začiatku roka. Celkovo sme upozornili na zvláštne dotácie už za 1,6 milióna eur v schéme, kde bolo vyplatených 88 miliónov. Ministerstvo sľúbilo naše podnety preveriť v spolupráci s daniarmi.

Podporte našu kontrolu dotácií aj naďalej, nech idú skutočne tým, ktorí to najviac potrebujú! Venujte Transparency Vaše 2% dane. Ďakujeme!