Menu Zavrieť

Branislav Paška – kariéra šéfa obstarávania

Synovec bývalého šéfa parlamentu Branislav Paška skončil v pondelok na poste riaditeľa odboru obstarávania v košickej univerzitnej nemocnici kvôli pouličnej bitke. Je to dobrá príležitosť zhodnotiť Paškovu prácu v tendroch.

Ako je dobre známe, čím kvalitnejšie pripravíte súťaž, či menej diskriminačné kritériá zvolíte, tým viac ponúk vám príde. Z pohľadu základných indikátorov obstarávania patrí Paškova nemocnica na Slovensku k tým najhorším. Viac ako polovica nákupov bola v podstate rozhodnutá bez súťaže, lebo Paška vyberal len z jednej ponuky. V priemere na jeden tender dostával jeden a pol uchádzača. V susednej prešovskej fakultnej nemocnici to pritom bol dvojnásobok. A len 6 percent zákaziek končí bez súťaže.

Nákupca Priemerný vážený počet súťažiacich Podiel tendrov s jednou ponukou
Košická nemocnica L.Pasteura 2,0 55%
Prešovská nemocnica J.A.Reimana 3,1 6%
Celý štátny sektor 3,3 33%

Zdroj: Transparency International Slovensko, tender.sme.sk, priemer 2009-15

Košická univerzitná nemocnica pritom nákupy väčšinu robí cez špecializovanú agentúru Pro-Tender. Tú vedie Peter Hložný, zhodou okolností Paškov predchodca na poste šéfa obstarávanie v nemocnici a dobrý známy košického primátora Richarda Rašiho. Firma sídli ani nie sto metrov od nemocnice.

Kartel za milióny

Na prvý pohľad sa zdá, že spolupráca nefunguje. V roku 2013 polícia Hložného obvinila, že pri viac ako 27-miliónovej zákazke na prestavbu urgentného príjmu košickej nemocnicezmanipuloval súťaž zákulisnou dohodou s dvomi stavebnými firmami. Branislav Paška bol šéfom výberovej komisie na tento tender financovaný z eurofondov. Pred rokom prípad napriek inkriminijúcim telefonátom a SMS-kám špeciálny prokurátor Dušan Kováčik prípad zastavil (napokon, podobne ako mnoho iných politicky citlivých káuz).

Získané dôkazy však boli dostatočne presvedčivé pre Protimonopolný úrad, ktorý tendre skúma z pohľadu nelegálnych kartelov. V júli tohto roku firme Pro-tender ako aj obom uchádzačom uložil megapokutu 2,6 milióna eur. Pro-tendru za to, že „pomohol dohodu o víťazovi obstarávanie zrealizovať.“ Všetci sa odvolali.

O úlohe Branislava Paška v tomto údajnom podvode nie je nič známe. No o necelý mesiac na to udelil Paška Hložného Pro-tendru novú zákazku na poradenstvo a realizáciu tendrov na dva roky dopredu za 86 400 eur.

Hra s kritériami

Navyše, pre výber použil extrémne netradičné kritériá – zvýhodnenie doterajšieho dodávateľa (tým bol práve prešetrovaný Pro-tender). Túto možnosť do zákona zaviedol Robert Kaliňák pred dvomi rokmi. Doteraz sa využil len v dvoch desiatkach tendrov – a v nemocniciach v takých prípadoch vyhrával práve zavedený Pro-tender. Ak teda chcel druhý uchádzač proti Pro-tendru u Pašku vyhrať, musel by ponúknuť cenu o viac ako 10 percent nižšiu.

Nebolo to prvýkrát, čo kritériá nevyzerali byť robené pre najefektívnejší nákup. V januári 2014 Paška vyhlásil tender pre nákup auta pre nemocnicu. Lehota dodania bola stanovená na tri mesiace, ale zároveň až 20-percentné kritériu bola lehota dodania. Zo šiestich ponúk nakoniec zvíťazila až štvrtá najlacnejšia od popradskej firmy Autonova za 36 tisíc 400 eur (podľa zmluvy ide o Škodu Superb Elegance). Najlacnejšia ponuka síce sľúbila dodať auto do 3 mesiacov a bola o takmer tri tisíc eur lacnejšia ako víťaz, no Autonova na rozdiel od ostatnýchsľúbila dodať auto do TROCH DNÍ od podpisu zmluvy.

Kritériá

A teraz pointa. Hoci ponuky otvorili už začiatkom februára, vyhodnotili ich až koncom marca, a zmluvu podpísali až na konci apríla! Dávať 20 percentnú váhu na rýchlosť dodania teda veľký zmysel nemalo – ibaže pre dobre informovaných vyvolených.

U koho skončí Braňo Paška?

Cez 60 sestričiek podalo kvôli nízkym platom doteraz výpovede v Paškovej (teraz už bývalej) nemocnici. Aj od nového šéfa obstarávania bude závisieť, koľko si nemocnica bude môcť dovoliť na svoj personál a vybavenie. Sestry by sa teda – nielen v košickej nemocnici – mali vážne zaujímať, ako zákazky v nemocnici fungujú a kto nákupom bude šéfovať.

A čo bude s Branislavom Paškom teraz? Ktovie, politické krytie už zjavne nie je také ako pred škandálom s CT-čkom. No ako poznáme našu štátnu správu, Paškove skúsenosti sa určite kdekomu budú zdať veľmi užitočné a dlho bez roboty neostane.

Gabriel Šípoš

Ak sa Vám článok páčil aspoň tak ako vás štve neefektívne hospodárenie nemocníc, podporte Transparency v preverovaní štátnych zákaziek a ich prepojení na schránkové firmy. Ďakujeme!

Vyzenme schrankove firmy!