Menu Zavrieť

Experti vs. Populácia? Ako je to s vážnosťou korupcie na Slovensku?

Keď sme sa nedávno pred zverejnením globálneho rebríčka vnímania korupcie centrálou Transparency v Berlíne spýtali aj slovenských odborníkov a osobností z rôznych oblastí spoločenského života, v akej miere považujú korupciu za problém Slovenska, mali v tom jasno. 103 zo 103 expertov označilo korupciu buď za „mimoriadne vážny“ (55%), alebo „vážny“ problém Slovenska (45%).

Ich vnímanie potvrdili aj výsledky samotného rebríčka CPI, v ktorom sa Slovensko rekordne prepadlo o 12 pozícií na 59. miesto zo 180 krajín. Tieto závery sa pokúšali viacerí koaliční politici spochybňovať, Úrad vlády argumentoval aj napríklad výsledkami Eurobarometra  z februára 2024, podľa ktorého mali v poslednom roku bežní ľudia priamu skúsenosť s korupciou zriedka.

Išlo síce o miešanie jabĺk s hruškami, keďže CPI index meria najmä podmienky pre veľkú korupciu a schopnosť štátu bojovať s ňou, kým Eurobarometer hovorí o skúsenosti s drobnými úplatkami medzi ľuďmi. Argumentáciu Úradu vlády sme však vzali vážne a rovnakú otázku ako expertom sme preto v reprezentatívnom prieskume verejnej mienky položili aj bežnej populácii. Ten pre Transparency na konci marca uskutočnila renomovaná agentúra IPSOS na vzorke 1010 respondentov starších ako 18 rokov. Výsledok?

Korupciu za vážny problém Slovenska označilo 87% populácie, pričom 54% respondentov ju vníma ako „veľmi vážny problém“ a 33% ako „skôr vážny problém“. Opačne to vidí len necelých 7,5% ľudí, 5,5% neodpovedalo.

Pri bližšom pohľade na sociodemografické rozloženie vzorky korupciu ešte o čosi vážnejšie ako priemer vnímajú ľudia vo veku 45 až 54 rokov (89,7%), obyvatelia Bratislavského kraja (92,5%), miest nad 100-tisíc (91,1%) a respondenti s vysokoškolským vzdelaním (93,4%).

Prieskum nebol spojený so zisťovaním volebných preferencií, a tak presne nepoznáme rozloženie odpovedí aj medzi voličmi vládnej koalície. Z drvivej prevahy respondentov, ktorí korupciu považujú za veľmi alebo aspoň vážny problém Slovenska je však jasné, že skôr ako bagatelizovanie korupcie a jej následkov by reálne opatrenia na jej potláčanie ocenila aj väčšina z nich.

Podrobnosti o dátach z prieskumu, vrátane triedenia, si môžete pozrieť tu.