v Bratislave, 21.4.2017
Zuzane Hlávkovej verí v kauze predražených zákaziek slovenského predsedníctva dva a pol krát viac občanov ako verzii ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka. Bývalej zamestnankyni ministerstva verí 44% ľudí, ktorí si kauzu pamätajú, oproti 18%, ktorí sa prikláňajú na stranu ministra Lajčáka. Zvyšných 38% nevedelo povedať, kto má v spore pravdu. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu agentúry FOCUS pre Transparency International Slovensko na vzorke 1006 občanov oslovených 4. až 9. apríla 2017.
Z ľudí, ktorí si na kauzu spomínajú veria Z. Hlávkovej viac ako M. Lajčákovi občania v každej vekovej skupine okrem seniorov nad 65 rokov, kde mierne prevažuje dôvera k ministrovi. Pri mladých do 24 rokov ministrovi vo vzorke 38 respondentov neveril ani jeden jediný človek.
Väčšiu dôveru má Z. Hlávková aj u vyššie vzdelaných ľudí, u respondentov maďarskej národnosti ako aj vo väčších mestách. Viac ako minister presvedčila Z.Hlávková aj priaznivcov všetkých politických strán zvolených do parlamentu s výnimkou Smeru a SNS. Aj pri sympatizantoch strany, ktorá ministra nominovala, však má M. Lajčák len polovičnú dôveru. Z voličov Smeru, ktorí kauzu zachytili, verí vysvetleniu ministra 47%, kým 41% nevie povedať, kto má pravdu a 12% naopak verí bývalej zamestnankyni MZV.
Podľa prieskumu kauzu zaznamenala polovica populácie Slovenska. Medzi najčastejšie spomínanými dôvodmi, prečo ľudia veria Z. Hlávkovej boli podľa respondentov to, že nemá dôvod klamať, že v politike je korupcia bežná vec, ako aj to, že jej verzia je pravdepodobnejšia, pretože predložila fakty a ministerstvo nie. Naopak ľudia, ktorí veria ministrovi spomínali ako hlavné dôvody všeobecnú dôveru v M. Lajčáka a jeho férovosť, zodpovednosť ako aj to, že zo strany Hlávkovej ide o akt pomsty a snahu o diskreditáciu.
Zuzana Hlávková na predražené zákazky a fiktívne obstarávania verejne upozornila v spolupráci s Transparency International presne pred piatimi mesiacmi. Hlávkovej skúsenosti o podvodoch na ministerstve neskôr podporili svojimi výpoveďami aj dvaja ďalší bývalí zamestnanci ministerstva zahraničných vecí Pavol Szalai a Juraj Zelinka. Najvyšší kontrolný úrad, Protimonopolný úrad, Úrad pre verejné obstarávanie i polícia začali zákazky na podnet Transparency prešetrovať, no zatiaľ svoje závery nezverejnili.
Minulý mesiac však verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová vyhodnotila skrývanie zmlúv a výdavkov zo strany Lajčákovho ministerstva ako porušenie ústavného práva na informácie. Ministerstvo doteraz odmieta zverejniť všetky zmluvy z predstavenia loga a otváracích koncertov, zverejniť dokumenty z výberu dodávateľov vrátane konkurenčných ponúk k víťaznej Agentúre Evka. Transparency na ministerstvo za to podalo začiatkom apríla žalobu.
Zuzana Hlávková od januára 2017 pracuje v Transparency International Slovensko, kde rozbieha projekt na pomoc posilnenie odolnosti úradníkov voči korupčným tlakom zo strany nadriadených.
Gabriel Šípoš, riaditeľ Transparency International Slovensko
Kompletné výsledky prieskumu si môžete pozrieť v týchto prílohách (1 , 2).