Menu Zavrieť

Každý siedmy kandidát na europoslanca sa zaviazal bojovať za transparentnosť v Európskej únii

Spolu 51 z 333 slovenských kandidátov vo voľbách do Európskeho parlamentu sa prihlásilo k výzve Transparency International Slovensko za zvýšenie transparentnosti fungovania Európskej únie. Najviac sa do výzvy zapojili politici z kandidátok strán NOVA, Smer a OĽaNO.

Začiatkom mája oslovili pobočky Transparency International v členských štátoch EÚ všetkých kandidátov na poslancov do Európskeho parlamentu, aby sa zaviazali po svojom prípadnom zvolení bojovať v Bruseli za väčšiu transparentnosť. Mohli tak urobiť sľubom hlasovať v parlamente za  1. prijatie účinnej legislatívnej ochrany pre nahlasovateľov nekalých praktík, tzv. whisteblowerov, 2. podporiť transparentnosť pri prijímaní legislatívy a tým limitovať skrytý  vplyv lobistov a 3. hlasovať za povinné zverejňovanie zmlúv pri míňaní verejných prostriedkov. Cieľom má byť, aby sa správa a zákonodarstvo európskych inštitúcií stali svetovým vzorom pre transparentnosť.

V celej Európskej únii sa k týmto dokumentom prihlásili stovky kandidátov. Na Slovensku sa zaviazalo za zmienené ciele bojovať  51 z celkovo 333 kandidátov, čo nás posúva spolu so Slovincami (53) a Lotyšmi (48) medzi tri najviac zastúpené krajiny.

Najviac, osem kandidátov sa prihlásilo k záväzku zo spoločnej kandidátky strán NOVA, Konzervatívni demokrati Slovenska a Občianska konzervatívna strana. Sedem kandidátov sa prihlásilo zo strany SMER a šiesti sa prihlásili z kandidátky strany Obyčajní ľudia a  nezávislé osobnosti.

Z politikov, ktorý majú reálnu šancu na zvolenie do europarlamentu, záväzok nepodpísali Anna Záborská (KDH), Zsolt Simon (Most), Ivan Štefanec (SDKÚ) či Ján Oravec (SAS). Z prihlásených až šiesti kandidáti (Jozef Kollár (NOVA), Jozef Viskupič (OĽaNO), Maroš Šefčovič (SMER), Pál Csáky (SMK), Michal Bubán (TIP) a Ivan Hopta (Úsvit)) sú jednotkami na kandidátkach svojich strán.

K záväzkom sa prihlásili traja súčasní europoslanci, ktorí opäť kandidujú: Eduard Kukan (SDKÚ), Monika Flašíková-Beňová a Vladimír Maňka (obaja Smer). Z kandidujúcich europoslancov okrem Anny Záborskej (KDH) záväzok nepodpísali Miroslav Mikolášik (KDH), Monika Smolková, Boris Zala, Katarína Neveďalová (všetci SMER), Sergej Kozlík (SDS) a Jaroslav Paška (SNS).

Po voľbách bude Transparency International Slovensko a Európska kancelária Transparency International podrobne sledovať, ako budú prihlásení a zvolení kandidáti plniť svoje záväzky.

Bojovať s korupciou na európskej úrovni je dôležité. Podľa správy Európskej únie o korupcii z februára 2014 je korupcia celoeurópskym problémom a európsku ekonomiku stojí približne 120 miliárd EUR ročne. Výsledky prieskumu Eurobarometer o postojoch Európanov v súvislosti s korupciou ukazujú, že tri štvrtiny Európanov si myslia, že korupcia je široko rozšírená. Na Slovensku toto číslo dosahuje až  90 percent.

Zoznam všetkých prihlásených kandidátov nájdete tu. Zoznam prihlásených slovenských kandidátov nájdite  tu a celé znenie dokumentu, ku ktorému sa kandidáti prihlásili, nájdite pod týmto odkazom.

 

Ján Ondruš (ondrus@transparency.sk)