Menu Zavrieť

Kto múti vodu v Mútnom?

Ako honorárny konzul Bieloruska starostuje aj podniká v  obci na Orave

Za siedmimi horami, za siedmimi dolami… tu by podľa slovenskej rozprávkovej tradície mal nasledovať opis bájnej krajiny, v ktorej čosi nie je v poriadku takým spôsobom, aby sa to v závere mohlo všetko napraviť. Z bratislavského uhľa pohľadu je aj Mútne, trojtisícová oravská obec hraničiaca s Poľskom, za horami a dolami. Okrem diaľky a nárečia je ale zaujímavá aj svojím „kráľom“.

Marián Murín, 45-ročný starosta Mútneho, člen redakčnej rady miestnych novín,  podnikateľ, ale aj honorárny konzul Bieloruska – všetko v jednom čase a takpovediac na jednom mieste.  Posledné týždne som sa (na podnet z listu „úfajúceho Oravca“) pokúšala zistiť, ako sa tieto funkcie dajú zladiť.

Murín začal podnikať v stavebníctve ešte v 90-tych rokoch. Dnes je spoločníkom v šiestich, prevažne stavebných firmách. Hlavnou z nich je firma Omoss, ktorá má za sebou stavbu viac ako 20 školských zariadení zväčša na Orave. Do dnešného dňa sa Omoss môže pochváliť verejnými zákazkami za  33 miliónov eur (teda miliardu bývalých korún), vrátane niekoľko eurofondových. Marek Vagovič z  denníka SME Murínov podnikateľský úspech pred dvoma rokmi spájal s priazňou zo strany predstaviteľov SNS v prvej Ficovej vláde.

Murín bol totiž aktívny aj vo verejnej sfére. Za starostu Mútneho podľa Sme ešte v roku 1998 kandidoval s podporou HZDS. Kandidatúru si zopakoval v roku 2006, keď sa prihlásil ku vtedajšej koalícii SMER – SNS – HZDS.  Nakoniec bol za starostu zvolený až ako nezávislý v roku 2010, keď o necelých sto hlasov porazil dovtedajšiu starostku Máriu Juríčkovú (SDKÚ-DS).

Honorárnym konzulom Bieloruska na Slovensku sa Murín stal v roku 2009 po návrhu Bieloruskej strany (kontaktná adresa konzul@omoss.sk). „Je to pre mňa pocta a česť zastupovať krajinu, ktorá mi je veľmi blízka,“ povedal novinárom po udelení funkcie.  „Ja som tam skutočne bol, a neviem prečo chceme bieloruskému národu vnútiť niečo čo aj u nás je zlé, ako takú demokraciu,“ komentoval bieloruské voľby v roku 2010. Miestna základná škola, ktorej doteraz riaditeľovala starostova manželka, organizuje pre svojich žiakov výmenné pobyty so školou v Minsku .

Fotografia z návštevy premiéra Roberta Fica v roku 2010. Murín bol v tom čase hlavným podnikateľov v obci, a  o pár mesiacov sa stal aj starostom ( zdroj foto: www.mutne.sk)

Po voľbách sa Murín dostal do dvojitej pozície. Tesne pred  voľbami vyhrala jeho firma OMOSS od obce Mútne dve viacročné zákazky na opravu centra i modernizáciu vybavenia miestnych hasičov spolu za 666 tisíc eur.  Po nástupe do funkcie starostu sa tak ocitol v konflikte záujmov: ako chrániť záujem obce voči vlastnému záujmu o čo najvyšší zisk?

Zákon o konflikte záujmov prikazuje starostom takéto konflikty aspoň formálne riešiť. Do mesiaca od zvolenia musia starostovia opustiť konateľské pozície súkromných firiem, inak im hrozí sankcia vo výške polročného platu v prospech obce. Murín tak spravil pri väčšine firiem, vrátane Omossu. V dvoch iných firmách, Agro BeňadovoUmoss, je ako konateľ uvedený stále Marián Murín. Starosta sa pre Transparency vyjadril, že všetko prepísal na svojho syna, Mariána Murína ml., a že v obchodnom registri majú nepresné údaje. „Má asi tak 30 rokov“ povedal, keď sme sa pýtali na vek Murína ml. Podľa orsr.sk Marián Murín pôsobí v Umosse už od roku v roku 1999.

Konflikt záujmov samozrejme ostáva aj tak, keďže Murín vo firmách ktoré s obcou podnikajú, ostal spoločníkom. Pri prezeraní zmlúv a faktúr na webe obce sme narazili na viaceré fakty, kde konflikt záujmov bije do očí. V prvom roku funkcie Murín za obec podpísal dodatok k regenerácii centra s Omossom za 22 tisíc eur. Iným dodatkom sa termín prestavby hasičskej stanice odsunul o dva roky. Rovnako minulý rok prenajal svojej novej firme HALA Mútne pozemok za jedno euro pre výstavbu športovej haly. Následne by mala obec, podľa zápisnice z februára 2011, starostovej firme splácať 13 200 eur mesačne, po dobu ôsmych rokov s 5% úrokom. Obec tak použila PPP model, pri ktorom sa vyhla obstarávaniu o najlepšieho dodávateľa.

Po spočítaní vyplatených faktúr za posledný rok a pol zistíme, že z obecnej kasy šlo do firmy Omoss 618 tisíc eur, čo je 60% zo všetkých zverejnených faktúr. Za rok 2011 predstavujú preplatené faktúry pre Omoss  takmer 40 % zo schváleného rozpočtu Mútneho na daný rok. Firme Agro Mútne (do apríla 2012 bol v nej spoločníkom aj Murín) sa prevažne za zapožičiavanie strojov a traktorov ušlo od Murínovho starostovania 46,7 tisíca eur, za úpravu komunikácie ďalších 23 tisíc.

Zaujímavé tiež je, že faktúry za mobilný internet a hovorné na mobiloch štyroch zamestnancov úradu platí obec od januára 2011 starostovej firme Omoss a nie rovno jednej z oficiálnych telekomunikačných firiem. Podľa Murína je to pre obec výhodnejšie – Omoss, ako veľkoodberateľ, má od telekomunikačnej spoločnosti lepšie ceny.

Príklad jednej z telefónnych faktúr. Zdroj: obec Mútne

Pri väčších zmluvách nám obec poskytla písomne zdokumentované prieskumy trhu, kde naozaj ponúkali starostove firmy najlepšie ceny. Záhadou sú ale niektoré tesné výhry (o 0,08%  či 0,4%) pri stavebných súťažiach za desiatky tisíc eur. Opakovane prehrávajúci konkurenti z MBM-STAV, námestovskej stavebnej firmy, akékoľvek dohody či fiktívne predkladanie ponúk popierajú.

No vyvstáva tu otázka: Keď telefonoval pracovník obce do Omossu, aby zistili cenu nejakého produktu či služby, ako ich ovplyvňoval fakt, že volajú do „šéfovej“ respektíve, svojej firmy? Kto kontroluje zamestnanca úradu, či nenašepkáva starostovej spoločnosti ceny konkurentov, aby sa zapáčil a dostal lepšiu odmenu?

Štúdium verejnej dokumentácie z Mútneho naznačuje opakovaný problém konfliktu záujmov. Vzniká tak priestor pre nekontrolovateľné obchody, ktoré často na úrovni obcí prehliadame. Predstavte si situáciu, keď by súčasný premiér podpisoval zmluvy s firmou patriacou Róbertovi Ficovi. Áno, je pravda, že krajina za horami a dolami má trochu iné pravidlá v možnosti výberu ako veľká Bratislava, ale i tak existuje pre takéto prípady riešenie. Ideálnym je vzdanie sa jednej z funkcií, či jednoducho – nevyhľadávanie ďalších. Inak to vyzerá na rozprávku, kde je kráľ zároveň aj drakom, ale aj princom-záchrancom.

Veronika Klindová, stážistka Transparency International Slovensko

P.S. Významnú úlohu v prehliadaní konfliktov záujmov majú aj novinári. Podľa môjho malého prieskumu sa v období 2010 a 2011 objavili v regionálnom týždenníku My Orava, príspevky, ktoré nadŕžali novozvolenému starostovi a pozitívne propagovali jeho činnosť, či práve naopak, zdôrazňovali zlé hospodárenie bývalého vedenia. Určite treba niektoré fakty zdôrazňovať, aj hovoriť o zlom fungovaní samosprávy, no v prípade športovej haly autor ani nespomenul, že to bude práve Murín, ktorý ju bude stavať. V celoštátnych novinách by boli takéto prípady veľkými kauzami, v lokálnych novinách ostávajú nepovšimnuté, resp. ignorované.