Menu Zavrieť

Na tradičnej Skalke sa stretlo 40 aktivistov, komunálnych poslancov a novinárov 

Petra Kosíková sa našej Skalky zúčastnila po prvýkrát pred rokom iba ako aktívny občan, ktorému sa nepáčili pomery v domovskej samospráve. Akcia ju podľa jej slov naštartovala a teraz prišla už ako čerstvá poslankyňa, ktorá je odhodlaná zmeniť svoju obec Mokrý Háj k lepšiemu. Bola jednou zo štyridsiatich aktivistov, komunálnych poslancov a novinárov, ktorí sa stretli cez víkend v Liptovskom Jáne na trojdňovom seminári venovanom téme verejnej kontroly miestnej samosprávy. Je známy aj pod menom Skalka (podľa pôvodného miesta konania). Petra hovorí, že na akciu prišla opäť preto, aby získala potrebné informácie a vymenila si skúsenosti s podobnými ľuďmi. „Som rada, že v tom nie som sama,“ zhodnotila atmosféru podujatia.

Seminár sme otvorili v piatok duelom, v ktorom sa stretli bývalý šéf Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora so zakladajúcim predsedom Združenia občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS), ktorý zastupoval Vladimír Špánik. Dve osobnosti slovenskej samosprávy stoja v reálnom živote často proti sebe a ich diskusia priniesla rad momentov, ktoré dvíhali publikum zo stoličiek. V priebehu soboty a nedeľného dopoludnia trénovali účastníkov experti na verejnú kontrolu cez otvorené dáta, samosprávne školstvo, či oblasť etiky. Dôležitý bol aj workshop, kde sa vymieňali skúsenosti z práce v konkrétnych oblastiach.

Na záver dostali účastníci úlohu vytvoriť kampaň, ktorá by zmobilizovala verejnosť v ich fiktívnom meste Hajdáky. Jednak zverejnením statusov na sociálnej sieti, kde sme vytvorili fiktívnu stránku a tiež nakrútením krátkeho mobilizačného videa. V hlasovaní bola na záver zvolená víťazná kampaň. Významnou súčasťou tradičných Skaliek, ktoré sú najobľúbenejším a najstarším podujatím Transparency, je však jej neformálna časť, kde účastníci nadväzujú kontakty dôležité pre budúcu prácu.

 

Materiály z prednášok nájdete tu:

Tomáš Kriššák – Nové médiá v úsilí o férovejšie a otvorenejšie mestá a obce

Marián Damankoš – Čo môžu spraviť občania a samosprávy pre lepšie školy?

Ivan Rončák – Otvorené dáta vo verejnej kontrole

Ľuboš Kostelanský – Etické dilemy v samospráve

Prípadová štúdia – Všetci sme Hajdáky – tvorba komunikačnej kampane občianskej iniciatívy: prezentácia, zadanie skupinovej práce, mediálna komunikácia – odporúčania

Celý program si môžete pozrieť tu: Seminár Verejná kontrola samospráv 2019 – program

 

Za podporu ďakujeme: