Len pár hodín po schválení termínu septembrových predčasných volieb oznámil Richard Sulík , že jeho strana si už objednáva bilbordy pre kampaň. SaS je oproti konkurencii v pomerne komfortnej situácii. Podľa verejne dostupných informácií o hospodárení strán a našich prepočtov má na účte cez dva milióny eur. Pred viacerými inými stranami ale stojí náročná úloha rýchlo zohnať potrebné financie. Zostávajúce príspevky od štátu im totiž na veľkú celonárodnú kampaň stačiť nebudú.
Limit pre voľby je až 3 milióny eur, viac ako milión minulo pred tromi rokmi až desať strán. Väčšina strán túžobne hľadí na polovicu roka, kedy im ministerstvo financií poukáže poslednú časť zo štátneho príspevku. Aspoň milión bude mať vtedy na účte podľa nášho odhadu päť strán. Najviac – až okolo 15 miliónov eur bude mať k dispozícii hnutie OĽaNO, čo je orientačne zhruba toľko ako všetky ostatné strany so štátnymi príspevkami dohromady.
Pravidlá financovania politiky sú totiž nastavené v prospech víťazov volieb, ktorých nadmerne zvýhodňujú na úkor menších. Okrem Igora Matoviča môže konkurenciu veľkou kampaňou zvalcovať aj strana Smer, ktorá môže mať aktuálne na účte okolo 8 miliónov eur. Na minimálne miliónovú kampaň by podľa nášho odhadu mala mať extrémistická ĽSNS Mariana Kotlebu, ale aj hnutie Sme rodina Borisa Kollára, ktoré investovalo milión eur aj do nedávnych spojených volieb.
Všetky ostatné strany budú mať na účte pred voľbami menej ako milión a ak chcú vo voľbách uspieť, musia urýchlene hľadať sponzorov či veriteľov. Tento tlak samozrejme vyvoláva aj riziká problematického financovania, ako sme boli pred tromi rokmi svedkami pri strane Vlasť Štefana Harabina alebo hlbšie v minulosti pri slávnej nahrávke „hlasu podobnému Ficovi“, ktorý zháňal peniaze vlastnou hlavou.
V ťažkej situácii je líder prieskumov strana Hlas Petra Pellegriniho, ktorý potrebuje v súboji o podobného voliča so Smerom do kampane investovať veľa, no ako nová strana nemá nárok na štátne príspevky a na účte mu po komunálnych a župných voľbách nezostalo takmer nič. Podobne je na tom preferenčne tiež pomerne silné Progresívne Slovensko, ktoré sa v 2020 tesne nedostalo do parlamentu, dôsledkom čoho sú nižšie príspevky od štátu. Z nich musela strana navyše splatiť pôžičky na minulú kampaň. Ešte stále dlhuje svojmu bývalému predsedovi Michalovi Trubanovi viac ako 400-tisíc eur.